PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Birželio 9 d. 17:25

Mirė tapytojas Romanas Vilkauskas

Šiauliai

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


40961

Šeštadienį pasirodė žinia, kad mirė vienas lietuvių dailininkų - Romanas Vilkauskas. Iš Mažeikių apskrities kilęs vyras po studijų visą laiką gyveno Šiauliuose, dėstė universitete.

Jautrią žinutę apie žymaus menininko netektį savo socialinio tinklo profilyje paskelbė Seimo narys Stasys Tumėnas. „Šiaulių dailininkų bendruomenė neteko puikaus tapytojo, subrandinusio ne vieną Šiaulių dailės pedagogą, šeima - pareigingo, atsakingo tėvo ROMANO VILKAUSKO (1949-2018). Lietuvos dailės istorijoje Romanas minimas tarp garsiojo PENKETO - greta savo bičiulių ir kūrybos bendražygių B. Gražio, H. Natalevičiaus, M. Skudučio ir R. Sližio. Skirtingai nuo kitų keturių - žemaitis nuo Skuodo Romanas visą gyvenimą po studijų institute dirbo Šiauliuose. Romano darbai visada išsiskirdavo iš kitų, kad jie labiau parodiniai, negraibstomi sentimentalių pirkėjų, nepataikaujantys žiūrovui, vertintojui. Man įstrigo jo kūrybos vizitinė kortelė - darbai nuo Sąjūdžio laikų, kuriuose Romanas pasitelkęs sovietinių laikraščių tekstūrą, kur iš po Pravdos, Izvestijų fonu kyšo Stalino ar Berijos ūsai. Perestroikos laikais tie darbai buvo ypač paveikūs, aptariami. Vieną iš Romano darbų (1991) saugau ir aš. Ilsėkis, mielas žemaiti, Romanai, Šiaulių žemelėje“, - gražių žodžių apie velionį negailėjo S. Tumėnas.

Trumpa biografija
Tapytojas.
Gimė 1949 m. Ylakiuose, Mažeikių apskr.
1976 m. baigė tapybos studijas LTSR valstybiniame dailės institute.
Nuo 1976 m. dalyvavo parodose, gyveno Šiauliuose.
Nuo 1993 m. dėstė Šiaulių pedagoginio instituto (dabar Šiaulių universiteto) Menų fakultete.

Nuo 1990 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narys.
Kūrinių yra Lietuvos dailės muziejaus, Kauno M.K. Čiurlionio muziejus, JAV, Šiaulių muziejų fonduose, privačiose kolekcijose Lietuvoje, Olandijoje, Švedijoje, Suomijoje ir kt.

Dalyvavo parodose Lietuvoje, Latvijoje, Švedijoje, Olandijoje, JAV, Kanadoje. 1989 ir 1999 m. surengė personalines kūrybos parodas. Tapybos darbų yra įsigiję Lietuvos dailės muziejus, Kauno M. K.Čiurlionio dailės muziejus, Zimerli meno muziejus (JAV), Šiaulių Aušros muziejus, kolekcininkai iš užsienio šalių.

Svarbesni darbai: „Natiurmortas su obuoliais“ (1980 m.), „Kompozicija su bulvėmis ir vabalu“ (1981 m.), „Natiurmortas su laikraščiu“ (1981 m.), „Siena“ (1983), „Bočių daiktas“ (1984 m.), „1949 metų interjeras“ (1987 m.), „Giminės“ (1988 m.), „Šviesos interjeras“ (1992 m.), „Absurdiška idėja“ (1994 m.), „Karūnos ratas“ (1994 m.), „Interjeras XI“ (1998 m.), „Raudonasis archyvas“ (1999 m.) ir kt.