PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2022 m. Kovo 17 d. 09:52

Mirė šiaulietis skulptūros „Meilės varpas“ autorius D. Augulis

Šiauliai

Etaplius archyvo nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


209253

Ankstų ketvirtadienio rytą pranešta skaudi žinia – Šiauliai neteko žymaus skulptoriaus-dizainerio Dariaus Augulio. 

img-5316.jpg

Apie D. Augulio mirtį feisbuke savo paskyroje pranešė šiaulietis dizaineris Darius Linkevičius. 

„Šiandien amžinybėn išėjo Darius Augulis. Daug metų kartu dirbom, linksminomės, kartais ginčydavomės, o kartais begaliniai daug pezėdavom apie visokius linksmus niekniekius. Ilsėkis ramybėje, mano drauge“, – rašė šiaulietis dizaineris. 

D. Augulio mirties priežastys kol kas nėra žinomos. 

Atsisveikinimas su skulptoriumi vyks sekmadienį nuo 9 iki 13 valandos, Šiaulių gedulo namų mažojoje salėje (Tilžės g. 200).

Mišios vyks Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje, ryte 8 valandą. 

Skulptoriaus-dizainerio skulptūra „Meilės varpas“ Šiaulių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare, Varpo ir Vilniaus gatvių sankirtoje, pastatyta 2015 metais.

Meninis akcentas pavadintas „Iš kur varpų balsai pareina“, tačiau autorius šią skulptūrą vadino „Meilės varpu“. Tai keturių metrų aukščio tautiniais motyvais dekoruota kolona su varpu ir širdies formos viršūne. 

2005 metais „Etaplius“ savaitraščio žurnalistė, laikraščio vyr. redaktorė Oksana Laurutytė kalbino D. Augulį.

Miesto veidą kuria idėjų nestokojantys šiauliečiai

Šiemet mūsų mieste, panašu, įvyko lūžis: bus statomas multifunkcinis kompleksas, valoma Talkšos ežero pakrantė, pradėjo funkcionuoti Beržynėlio parkas, rekonstruojamas bulvaras, mieste atsirado naujoviški suolai, šiukšlių dėžės, prie Rėkyvos ežero įsikurs „zuikių“ pliažas. Net miesto šventiniai renginiai, kitaip nei ankstesniais metais, vyksta ne vėjų perpučiamoje Prisikėlimo aikštėje – šv. Kalėdoms pabudinta jauki P. Višinskio aikštė. „Miestas tikrai keičiasi“, – džiaugiasi šiauliečiai, kurių idėjos sulaukia pritarimo ir yra realizuojamos.

Kalėdų senelis – nebe stebuklas

Šiemet šventinis jausmas, geros emocijos šiauliečiams dovanojamos P. Višinskio aikštėje, prie pastatyto šviečiančio Kalėdų pasakų malūno. Pasakų malūno idėjos autorius ir realizatorius, reklamos specialistas Darius Augulis sako, jog mintis per šv. Kalėdas aikštėje pastatyti malūną, jį kankino seniai. Mat Kalėdų Senelis, kuris paprastai „atidaro“ šventę, yra per daug nuvalkiotas personažas.

„Prekybininkai, politikai Kalėdų Senelį įdarbino ir nuvalkiojo. Kalėdų Senelis pardavinėja dešras ir padangas, mirksta šlapdriboje prie degalinių, kviesdamas vairuotojus užsukti, šlitinėja su „bambaliu“, kartu su politikais manifestuoja, filmuojasi reklamose. Savaime suprantama, kad tiek daug dirbantis Kalėdų Senelis nebeturi laiko nei savo elniams, nei pasakoms: prikrovė prekybos centrų konteinerius kepuraičių, kad kiti jo darbus nudirbtų“, - apmaudžiai kalba reklamos specialistas ir sako, kad vaikus įtikinti tuo, kad Kalėdų Senelis egzistuoja, tapo nebeįmanoma, žodžiu, paslaptingo stebuklo sukurti nebegali.

Todėl ir kilo mintis sukurti tokį dalyką, kuris sugebėtų visiems, dideliems ir mažiems, padovanoti pasaką. „Senelė gali sekti pasakas anūkams. Juk Salomėjos Neries eilėraštis „Senelės pasaka“ yra pasaka apie pasakas. Pasakos sukasi ratu, tarsi malūnas. Taip begalvojant ir kilo mintis, kad miesto aikštę galėtų papuošti Pasakų malūnas“, – sako D. Augulis.

Reklamos specialistas džiaugiasi, kad šiemet jo idėja, kaip papuošti aikštę, kokį jausmą jai suteikti, sutapo su teatralizuoto muzikinio koncerto sumanytojų Stasio Trijonio ir Virgilijos Staševičiūtės mintimis. „Iš anksto niekas nežinojome, kokias idėjas konkursui siūlysime. Kai idėjas pateikėme Miesto teigiamo įvaizdžio formavimo komisijai, paaiškėjo, kad jos papildo viena kitą: renginio organizatoriai sukūrė „Kalėdinę meduolių pasaką“, o aš – malūną. Juk meduoliams kepti reikia miltų, malūnas čia – kaip tik. Ir Kalėdų Senelio eksploatuoti nebereikia“, – šypsosi D. Augulis ir sako, kad idėjos sklando ore, jas reikia laiku pačiupti ir realizuoti.

P. Višinskio aikštėje vyks ir daugiau renginių. Iki pat Trijų Karalių Pasakų malūnas suksis ir kurs nuotaiką, padedančią sugrįžti į vaikystės pasakas.

„Įdarbinkim“ Auksinį berniuką

D. Augulis yra vienas žmonių, kuris konkrečiais darbais kuria miesto įvaizdį. Kartu su kolega dizaineriu Dariumi Linkevičiumi jis sumanė, kaip panaudoti Heraldikos komisijos patvirtintą miesto herbą ant savivaldybės blankų, darbuotojų vizitinių kortelių, iškabų, Tarybos posėdžių salėje. D. Augulis suprojektavo ir išleido Savivaldybės leidžiamus, miestą reprezentuojančius leidinius.

Užpernai D. Augulio sumanymu prie vandenį tiekiančios bendrovės „Šiaulių vandenys“ surengta „Baltijos jūros žuvų ekspozicija“. Visai neseniai patvirtintas jo projektas, kaip turi atrodyti miesto renginius reklamuojantys informaciniai stulpai. „Vasarą juos suprojektavau, jie jau padaryti. Trisdešimt informacinių stulpų yra apvalūs, o jų viršuje šviečia stilizuotos saulės“, – sako reklamos specialistas.

Įvažiuojant į Šiaulius galima pamatyti dar vieną D. Augulio ir D. Linkevičiaus kūrybinį, miestą reprezentuojantį darbą. Netoli Aukštelkės stovi Šiaulių regiono kelius pristatantis kompleksas iš akmenų.

D. Augulio idėjos įgyvendintos ir Šiaulių riboženkliuose. „Riboženkliai buvo kritikuojami dėl to, kad yra pilki. Jie nėra pilki – metalas išlankstytas taip, kad švytėtų, naktį riboženkliai iš tiesų šviečia – pajungta elektra. Niekas tokia technika riboženklių nėra daręs – tai nauja ir įdomu“, – sako dizaineris.

Jam nepatinka, kai žmonės riboženklius laiko miesto simboliu. „Ar riboženkliai yra, pavyzdžiui, Paryžiaus, Maskvos simboliai? Tikrai ne. Įvaizdis – tai miesto ekonominio, kultūrinio, sportinio gyvenimo pilnatvė, o ne daiktas. Tikru Šiaulių simboliu, jei reikia daikto, puikiai gali tapti Auksinis berniukas – tai „įdarbinkim“ aikštę, kad ji veiktų“, – sako pašnekovas.

Pasakos baigiasi laimingai

D. Augulio nuomone, ne Savivaldybės prerogatyva kurti miesto veidą. Įvaizdį kuria čia gyvenantys, kuriantys, besimokantys ir dirbantys žmonės. „Jei galvosi, kad Šiauliai – gezų miestas, taip ir jausiesi. Viskas priklauso nuo požiūrio – man Šiauliai – puikus miestas, aš noriu, kad jis būtų šviesus“, – sako jis.

Reklamos specialistas kaip pavyzdį pateikia alaus bravorą „Gubernija“. Ši įmonė rengia ir dosniai remia miestą garsinančius renginius – Oro balionų fiestą, Folkloro festivalį „Saulės žiedas“, ji Šiaulius reprezentavo Pasaulio lietuvių dainų šventėje, vykusioje Vilniuje. „Į renginius atvykę užsieniečiai ateina ir merui ranką spaudžia, todėl savivaldybė turi tik dėkoti, skatinti tokias iniciatyvas“, – sako D. Augulis.

Jis gali tik pasidžiaugti, kad šiemet miesto veidas, įvaizdis ėmė sparčiai keistis: bus statomas multifunkcinis kompleksas, valoma Talkšos ežero pakrantė. „Labai džiugu, kad mes supratom, kad kažką statom. Atradome tą žiūrėjimo kampą. Jau pavyko padaryti Kalėdų pasaką, o pasakų pabaiga būna laiminga. Vadinasi, Šiauliams bus gerai, mes išsimušim iš to gezų stereotipo“, – šypsosi D. Augulis.