PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2022 m. Sausio 9 d. 13:37

Mirė šiaulietė rašytoja Ramutė Saulė

Šiauliai

Feisbuk ir flickr nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


200080

Apie šią liūdną žinią, savo socialiniame tinkle feisbuk, pranešė Lietuvos kalbininkas, pedagogas, leidėjas, žurnalistas, politikas ir humanitarinių mokslų daktaras Stasys Tumėnas. 

„Liūdnas, graudus metas, toks keistas, neramus, kai važiuodamas po darbo savaitės iš Vilniaus, nejučia pagalvoju, ko Šiauliuose grįžęs jau neberasiu... Šįkart neberadau savo ilgametės kolegės Lietuvių kalbos katedroje Zentos Proscevičienės, o paskui atskriejo juodoji žinia, kad į amžinuosius kūrybos sodus iškeliavo Šiaulių kūrėja Ramutė Saulė. Berašant šį komentarą vėl pyptelėjo telefonas, parašęs, kad šiąnakt mirė mūsų kunigas Saulius Paliūnas“, – skaudžiomis netektimis pasidalino S. Tumėnas. 

„Yra didieji poetai, rašytojai, yra tokių, kurie rašo, kuria vedami nematomos Pegaso rankos. Jie palaiko literatūrinės miesto dvasios apykaitą, kviečia į kūrybos erdves. Tokia Šiauliuose yra kurianti humanitarinė studija „Plėviasparniai“, kurioje viena iš aktyviausių buvo a.a. Ramutė. Leidau jos knygą „Apkask mane lapais“. Netikėtas pavadinimas, netikėtas žanras –literatūrinės pratybos. Pradedančioji rašytoja tarsi sakė: „Apkaskite mane lapais, bet aš vis vien rašysiu, plevensiu...“

„2008 metais, pristatydamas Ramutę skaitytojams, rašiau: „Gyveni, vaikštai gatvėmis ir vienądien suvoki, kad tampi rašytoju. Kartais juo tavęs nevadina, nors esi išleidęs ir dešimtį knygų. Bet būna, kai rašytoju tampi išėjęs literatūrinių pratybų kursą su savo literatūros mokytoja. Šiaulietei Ramutei Saulei įstoti į rašytojos kelią, pajusti rašymo skonį padėjo rašytoja Mari Poisson, kuri keletą metų literatūrinių pratybų metu mokė dirbti su žodžiais, sakiniais, kol iš jų gimdavo ilgesnės ar trumpesnės impresijos, miniatiūros“, – prisiminimais dalinosi kalbininkas. 

„Intriguojanti knyga „Apkask mane lapais“ — antroji šiaulietės R. Saulės knyga. Ponia Ramutė 2003 m. išleido pirmąją knygą „Šilkinės kojinės“, kuri 2005 m. buvo išversta į švedų kalbą ir pristatyta Geteborgo tarptautinėje knygų mugėje.

Naujoji knyga stebina netikėtais moteriškais atsivėrimais, detalių sulipdymo į gyvenimo sampratos visumą jėga. Tai lyg garsiosios britės Bridžitos Džouns šiaulietiškasis—lietuviškasis variantas. Tegul kalba pati autorė:

„Šįryt medžių lapai jau priploti prie šaligatvio arba prie miško paklotės, arba plūduriuoja ant tvenkinio paviršiaus. Kiekvienas lapas jau paruoštas savo egzistencijos pabaigai arba kitam, ateinančiam gyvenimui, o mintys nupraustos ir nusistojusios. Todėl drąsu parodyti Jums tai, kas nuveikta per penkerius metus — knygą apie Mamertą. Ypač intensyviai treniruotasi paskutiniuosius 9 mėnesius, paskatinant, liaupsinant, nuoširdžiai palaikant jaunų sielų, o kartais ir apmėtant nelabai kokiais aromatais. Mat ruduo.

Laikas, kaip sako triūslūs žmonės, nuimti derlių ir pažiūrėti į aruodus. Laikas parodyti Jums, kas čia veržiasi į pasaulį. Pasitikiu Jūsų šviesia akimi ir drįstu prašyti priėmimo šiandien vakare, jeigu Jūs neužsiėmę kuo nors kitu.“

„Gyvenk, elegantiškoji ponia Ramute, Kūrybos soduose. Nuoširdžiai užjaučiu „Plėviasparnių“ narius, Ramutės artimuosius, ypač vyrą Gintautą, ištikimąjį Ramutės palydovą visose jos kūrybos kelionėse“, – rašė politikas.