Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Anykščių AnykštaŠaltinis: Etaplius.lt
Žaneta Papievienė Minsko oro uoste fotografavo pro lėktuvo langą. Šioje nuotraukoje pareigūnai tikrina žurnalisto Ramano Pratasevičiaus bagažą.
Sekmadienį Minske nutupdytame „Ryanair“ lėktuve skridusiame iš Atėnų į Vilnių buvo ir anykštėnė, Utenos apylinkės teismo Anykščių rūmų teisėjo padejėja Žaneta Papievienė. „Anykštai“ moteris sakė, kad priverstinį lėktuvo nusileidimą ir ji, ir kiti keleiviai priėmė ramiai, o apie politinius dalykus sužinojo tik iš Lietuvos žiniasklaidos.
„Nieko nežinojome, bet niekas nepanikavo. Visi ramiai elgėsi. Nemačiau pro savo langelį ir naikintuvo. Keistas buvo tik staigus lėktuvo posūkis. Kiek skridau, tokio staigaus lėktuvo pasukimo nesu patyrusi“, – kalbėjo Ž.Papievienė.
Minske iš lėktuvo keleivius išleido grupėmis, po 4-5 asmenis. Bagažas buvo sukrautas priešais keleivius, pareigūnai su tarnybiniais šunimis tikrino bagažą. Paskui kurį laiką keleiviams teko stovėti siaurame koridoriuje , be galimybės atsigerti ar pasinaudoti tualetu. „Apieškojo mus kaip filmuose“, – kalbėjo Anykščių teismo rūmų darbuotoja.
Po patikrinimo keleiviai buvo suleisti į atskirą laukiamąją salę, joje buvo baras, tad niekas iš alkio ir troškūlio nemirė. „Barą kaip reikiant keleiviai nusiaubė“, – šypsojosi anykštėnė.
Apie tai, jog lėktuvo nutupdymas yra politinis sprendimas Ž.Papievienė sakė sužinojusi iš Lietuvos žiniasklaidos. „Susirašinėjome su artimaiaisiais, o ir interneto mums neišjungė. Iš Lietuvos portalų išsiaiškinome, kas vyksta“, – sakė anykštėnė.
Iš Minsko į Vilnių išskridusiame lėktuve buvo tuščių vietų. Vėliau paskelbta, kad Minske liko ne tik sulaikytas Baltarusijoss opozicijos veikėjas blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas Ramanas Pratasevičius, bet ir keletas Baltarusijos saugumiečių. Ž.Papievienė „Anykštai“ sakė, kad Minske išlipusių saugumiečių ji neįsiminė, jie nekrito iš bendro konteksto.
Didžioji dalis lėktuvo keleivių buvo atostogautojai. Pati Ž.Papievienė taip pat grįžo iš atostogų Graikijoje.
Plačiau – „Anykštoje“
Priverstinis „Ryanair“ lėktuvo nutupdymas Minske – svarbiausi faktai - BNS APŽVALGA
BNS pateikia svarbiausius žinomus faktus apie sekmadienį Minske priverstinai nutupdytą „Ryanair“ kompanijos keleivinį lėktuvą, skridusį iš Atėnų į Vilnių, bei vėliau sekusius įvykius:
Chronologija. Sekmadienio rytą iš Atėnų pakilęs laineris turėjo pasiekti Vilnių 13 val., tačiau būdamas prie pat Lietuvos oro erdvės, virš Baltarusijos miesto Lydos, pakeitė skriejimo kryptį į Minsko oro uostą, kur praleido apie septynias valandas. Lėktuvas iš Minsko pakilo apie 20.50 val., o nusileido Vilniuje apie 21.30 val.
Palyda. Lėktuvas iki pasukdamas link Minsko skrido 12 km aukštyje, tačiau pasukus pradėjo leistis. Lėktuvui priartėjus prie Lietuvos, jo perėmimui buvo panaudoti du Baltarusijos kariniai orlaiviai – naikintuvas MiG-29 ir sraigtasparnis Mi-24. Naikintuvas vėliau palydėjo keleivinį lėktuvą, pakilusį iš Minsko oro uosto, ir iki Lietuvos sienos.
Versijos. Lėktuvui nusileidus Minske, Lietuvos oro uostai, gavę informaciją iš „Ryanair“ atstovų Lietuvoje, bendrovės „Litcargus“, teigė, kad laineris buvo priverstas keisti kursą dėl konflikto tarp įgulos ir keleivių, tuo metu Minsko oro uostas viešumoje buvo pateikęs kitokią versiją – laineris buvo nukreiptas dėl pranešimo apie sprogmenį. Nė viena iš šių versijų nepasitvirtino.
Keleiviai. Teisėsauga pirmadienį patikslino, kad lėktuvu skrido ne 120 ar 171,kaip skelbta anksčiau, o 126 keleiviai, tačiau į Vilnių sugrįžo 121 keleivis. Šiuos skaičius patvirtino ir Lietuvos oro uostai. Tarp skridusiųjų – 90 Lietuvos piliečių, taip pat 11 graikų, devyni prancūzai, po keletą baltarusių, lenkų, rumunų, vokiečių, latvių, rusų, taip pat Sakartvelo ir kitų šalių piliečių.
Sulaikytieji. Lėktuvu iš Graikijos į Vilnių skrido ir Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas Ramanas Pratasevičius, taip pat jo draugė, Europos humanitariniame universitete Vilniuje besimokanti studentė iš Rusijos Sofija Sapega. Abu jie buvo sulaikyti.
Nežinomieji. Žinoma, kad Vilniaus sekmadienio vakarą nepasiekė iš viso penki asmenys, du iš jų – R. Pratasevičius ir S. Sapega, tačiau teisėsauga kitų trijų asmenybių kol kas neatskleidžia. Ji taip pat nekomentuoja, ar likusieji galėjo būti specialiųjų tarnybų agentai.
Priešistorė. Baltarusijos režimas 26-erių R. Pratasevičių pernai įtraukė į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“ sąrašą, taip pat įtrauktas ir kitas įkūrėjas 22-ejų Scapanas Pucilas. Režimas tuo metu, be kita ko, patį kanalą paskelbė „ekstremistiniu“ ir nurodė jį blokuoti. „Nexta“, įvykus Baltarusijos prezidento rinkimams, buvo pagrindinis informacinis kanalas žmonėms, besirinkusiems į protestus.
Tyrimas. Lietuvos prokurorai sekmadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl orlaivio užgrobimo ir draudžiamo elgesio su žmonėmis. Tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuras. Lėktuvui sekmadienio vakarą grįžus į Vilnių, iškart oro uoste buvo apklausti ir pirmieji liudytojai – laineriu skridę žmonės. Šiuo metu Vilniaus oro uoste tikrinamas pats orlaivis.
Reakcija:
* Priverstinį keleivinio lėktuvo nutupdymą Minske pasmerkė NATO, Europos Komisijos, dalies Europos Sąjungos valstybių vadovai, taip pat ir JAV. Vakarai reikalauja paleisti sulaikytą opozicijos žurnalistą, taip pat atlikti išsamų incidento tyrimą, be kita ko, Europos lyderiai Baltarusijai grasina ir naujomis „griežtomis“ sankcijomis.
* Vengrijos oro bendrovė „Wizz Air“, Latvijos „Air Baltic“ ir Gedimino Žiemelio valdoma aviacijos verslo grupė „Avia Solutions Group“ pirmadienį pranešė nukreipiančios lėktuvų skrydžius nuo Baltarusijos oro erdvės.
* Lietuva siekia įvesti draudimą Europos Sąjungos šalių avialinijoms skristi virš Baltarusijos, taip pat uždrausti Baltarusijos aviakompanijoms skristi į ES valstybes, įtraukti Baltarusijos valstybinę kompaniją „Belavia“ į ketvirtąjį ES sankcijų paketą, uždraudžiant jai naudotis ES šalių oro erdve.
* Tuo pačiu Lietuva uždraudė nuo antradienio nakties į Lietuvą ir iš jos skrendantiems lėktuvams skristi Baltarusijos oro erdvę, tai turėtų paveikti dešimtis skrydžių krypčių. Tuo metu Užsienio reikalų ministerija primygtinai rekomenduoja nevykti į Baltarusiją, o esantiems – palikti šią šalį.
* Lietuvos futbolo federacija pranešė atšaukianti birželio pradžioje Minske turėjusias vykti kontrolines rungtynes tarp Lietuvos ir Baltarusijos jaunimo (U-21) komandų, taip pat į draugiškas rungtynes Minske lapkričio viduryje nevyks ir nacionalinė vyrų komanda, tačiau dėl šių rungtynių atšaukimo dar teks sulaukti UEFA pritarimo.
* Baltarusija, savo ruožtu, pirmadienį pareiškė, kad nutupdydama lėktuvą elgėsi teisėtai ir apkaltino Vakarus „nepagrįstų“ pretenzijų reiškimu dėl politinių priežasčių. Tuo metu, Rusija sakė buvusi „sukrėsta“ Vakarų reakcijos į sekmadienio incidentą.
Vidmantas ŠMIGELSKAS