PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Balandžio 16 d. 11:52

Ministerijos bendradarbiaus ruošiant karo medicinos personalą, sveikatos infrastruktūrą (papildyta)

Lietuva

Tomas Godliauskas. Josvydo Elinsko (ELTA) nuotr.

Paulius PerminasŠaltinis: BNS


356478

Krašto ir Sveikatos apsaugos ministerijos kitą savaitę planuoja pasirašyti bendradarbiavimo susitarimą dėl karo medicinos personalo bei infrastruktūros paruošimo, atsargų kaupimo.

„Kitą savaitę mes planuojame išeiti į tam tikrą bendradarbiavimo susitarimą, kuriame mes siekiame sutarti dėl bendradarbiavimo keliuose segmentuose“, – po trečiadienį vykusio uždaro Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdžio žurnalistams sakė krašto apsaugos viceministras Tomas Godliauskas.

„Viena, tai yra kaip mes integruojam, apmokom ir paruošiam karo medicinos personalą. Antra, kaip mes užtikriname valstybei reikalingų atsargų kaupimą bei medicininės infrastruktūros paruošimą ir jos atsparumo užtikrinimą. Na, ir trečia, kaip mes sąveikaujame ir treniruojamės kartu bei formuojam bendrą mobilizacijos pasirengimą“, – pridūrė jis.

Viceministro teigimu, nors ruošiantis krizinėms situacijomis yra susiduriama su tam tikrais iššūkiais, bendra sveikatos apsaugos sistemos padėtis – pakankamai gera.

„Yra tam tikrų iššūkių ir infrastruktūrinių, ir organizavimo, ir regionuose, ir paslaugų teikimo, bet žiūrint per konflikto prizmę mes matome, kad kol kas mūsų žemėlapis, kuris atliepia plačią infrastruktūrą sveikatos apsaugos ir jos išplėtojimą valstybėje, jisai yra pakankamai geras“, – teigė T. Godliauskas.

Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministrės patarėjas Skirmantas Krunkaitis sakė, jog šiuo metu daugeliui ekstremalių situacijų, įskaitant karines, hibridines ir civilines grėsmes, sistema yra pasiruošusi.

„Iššūkiai nevienodi yra. Gali būti plataus masto karas, gali būti hibridinis karas, gali būti tiesiog ekstremali situacija, gali būti įvairių, įvairių tų scenarijų. Tai didžiajai daliai mes jų esam pasiruošę. Nereikia turėti jokios tokios baimės ir iliuzijos, kad viskas yra blogai. Taip nėra“, – kalbėjo medikas.

Anot jo, šiuo metu apibrėžiant veikimo principus koncentruojamasi į tris kryptis – infrastruktūrą, teisinę bazę ir personalo mokymą bei švietimą.

Kaip rašė BNS, praėjusią savaitę iš pirmosios stažuotės Ukrainos gydymo įstaigose grįžo Lietuvos medikų komanda, artimiausiu metu jie dalinsis patirtimi su kolegomis.

Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė yra sakiusi, kad planuojama surengti ir daugiau tokių stažuočių į Ukrainą, į kurias vyktų medikai iš visų Lietuvos regionų, siekiant įgyti darbo ekstremaliose situacijose patirties.

S. Krunkaičio teigimu, pagal specifinius mokymus, įskaitant ir stažuotes Ukrainoje, bus mokami medikai iš visų Lietuvos regionų.

M. Jakubauskienė dar kovo pradžioje sakė, jog didžioji dalis šalies sveikatos įstaigų turi veiklos planus karo sąlygomis, tačiau pasirengimo lygis nėra pakankamas.

Preliminariais vertinimais, sveikatos įstaigas trims dienoms aprūpinti pagrindiniais pasirengimo apsektais – vandens gręžiniais, kuro talpykloms, ryšio priemonėmis, maistu – būtų reikalingi apie 100 mln. eurų.

Pasak S. Krunkaičio, ligoninių tinklo finansavimo prioritetizavimas yra atliekamas remiantis kariniu patarimu ir kariuomenės užduotais parametrais.

„Pradžioj mes turime nusimatyti, į kur turi krypti mūsų dėmesys. Kitu atveju mes išsibarstysime, neturėsim jokio reikšmingo efekto (...). Yra tam tikros tendencijos ir mes matom gydymo įstaigas, kurios yra proaktyvios ir aktyvios, dėl to galima daryti prielaidą, kad jos yra geriau pasiruošusios“, – pastebėjo patarėjas.

#TOMAS GODLIAUSKAS#SAM#KAM