PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Rugsėjo 25 d. 11:01

Minint Europos paveldo dienas – kultūros paveldas ir edukacija

Šiauliai

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


147305

Rugsėjo 11–20 dienomis Lietuvoje 27-ąjį kartą surengtos Europos paveldo dienos (EPD). Tai bene didžiausias nekilnojamojo kultūros paveldo populiarinimui skirtas renginys, kurio šių metų tema „Kultūros paveldas ir edukacija“. Šia proga renginių netrūko ir Pakruojo rajono savivaldybėje.


Foto galerija:

iw5kka47093.jpg
iz8wzl47102.jpg

Renginiai pradėti rugsėjo 13 d. edukacine ekskursija po Linkuvos karmelitų vienuolyno ansamblio vienuolyno namą, bei žymiausius Linkuvos istorinius paminklus. Apie Linkuvos kultūros paveldą pasakojo kraštietis menotyrininkas Stasys Latonas bei VGTU architektūros fakulteto dėstytojas Dalius Vrubliauskas.

Pakruojyje renginys buvo susietas su Tautodailės metais ir skirtas žymiausiam senosios kartos liaudies meistrui, Pirmosios lietuvių dailės parodos dalyviui, dievdirbiui Jonui Danauskui (1855–1937). Šįmet minimos ir dievdirbio 165-osios gimimo metinės. Šia proga Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukšteli viešoji biblioteka surengė elektroninę viktoriną apie Pakruojo rajono savivaldybės tautodailininkus.

Rugsėjo 18 d. Pakruojo sinagogoje vyko kraštiečio menotyrininko Stasio Latono  paskaita „Jono Danausko gyvenimo ir kūrybos apžvalgos eskizas“. Susirinkusiems menotyrininkas papasakojo apie J. Danausko kūrybinį kelią, gyvenimą, dalyvavimą pirmojoje lietuvių dailės parodoje bei sukurtas skulptūras. Po paskaitos susirinkusieji vyko į ekskursiją, kurią taip pat vedė S. Latonas. Jos metu aplankytos vietas Pakruojyje, Klovainių ir Rozalimo apylinkėse, susijusias su Jono Danausko  gyvenimu, bylojančias jo kūrybinį kelią - Pakruojo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, Klovainių Šv. Trejybės ir Rozalimo Šv. M. Marijos vardo bažnyčia, Moniūnų vienkiemis ir Jono Danausko kapas Rozalimo kapinėse.  Ekskursija baigta viešnage Zigmantiškių kaime pas pedagogą, tautodailininką, medžio drožėją, muzikantą Egidijų Impolį, kuris papasakojo kaip jis atrado drožinėjimą.

Rugsėjo 18 d. VGTU architektūros fakulteto dėstytojas Dalius Vrubliauskas ir Žeimelio katalikų kunigas Vaidas Mikalčius papasakojo apie sakralų Žiemgalos paveldą Žeimelyje. Žeimelio gimnazijos mokiniai, istorijos ir dailės mokytojai bei kiti ekskursijos dalyviai išgirdo apie apie bažnytinį paveldą Žeimelyje, bažnyčių istoriją ir jų architektūrą.