PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Sausio 27 d. 14:09

Minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena

Vilnius

Paminklas žydų aukoms Kauno VII forte.

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


69387

Sekmadienį minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. Jungtinių Tautų Organizacijos patvirtintą atmintiną dieną pagerbiamos Antrajame pasauliniame kare nacių ir jų talkininkų įvykdytų masinių žudynių aukos, skatinamos švietimo programos, siekiant skleisti tolerancijos idėjas ir ugdyti nepakantumą antisemitizmui.

Pirmą kartą Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena buvo paminėta 2005 metais, kai Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją ir paragino visas pasaulio šalis kasmet sausio 27-ąją minėti šią dieną. Būtent 1945 metų sausio 27 dieną buvo išvaduotas Aušvico lageris Lenkijoje, kuriame naciai sunaikino pusantro milijono žmonių, iš kurių beveik 1,1 milijono - žydų.

JT Generalinės Asamblėjos rezoliucijoje besąlygiškai smerkiamos visos religinio nepakantumo, kurstymo, persekiojimo ar smurto apraiškos prieš asmenis ar bendruomenes dėl etninės kilmės ar religinių įsitikinimų.

Šių metų sausio mėnesį paskelbtos specialios Eurobarometro apklausos apie antisemitizmo suvokimą duomenys atskleidžia, kad europiečių požiūris į antisemitizmą stipriai skiriasi. Pasak Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje pranešimo, kas antras europietis (kas penktas lietuvis) mano, kad antisemitizmas jų šalyje yra problema, kita vertus net 43 proc. apklaustųjų (75 proc. lietuvių) to nelaiko problema. Žmonės, gyvenantys šalyse, kurios turi dideles žydų bendruomenes ir pastaruoju metu susidūrė su fiziniais išpuoliais prieš jas, tarp jų Švedijoje (81 proc.), Prancūzijoje (72 proc.), Vokietijoje (66 proc.), Nyderlanduose (65 proc.), antisemitizmą laiko rimta problema.

„Šią dieną esu giliai susirūpinęs. Niekada nebūčiau pagalvojęs, kad per savo gyvenimą dar pamatysiu, jog žydams Europoje tenka bijoti išpažinti savo tikėjimą. Mane liūdina tai, kad beveik 40 proc. žydų svarsto galimybę išvykti iš Europos. Holokausto neigimas Europoje gyvas ir šiandien. Vienas iš trijų Europos gyventojų teigia tik šiek tiek žinantis apie Holokaustą, o vienas iš dvidešimties apie jį nieko nėra girdėjęs“, - Holokausto atminimo dienos proga pareiškime sako Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude Junckeris. Anot jo, toks nežinojimas yra pavojingas.

„Laikas eina ir prisiminimai blėsta. Mūsų moralinė pareiga yra išlaikyti gyvą atmintį. Istorijos pakeisti negalime, tačiau galime pasirūpinti, kad ateities kartoms netektų patirti tokio netoleruotino baisumo“, - sako EK pirmininkas, pabrėždamas, kad jokios antisemitizmo formos - nuo kasdienių neapykantą kurstančių kalbų realiame gyvenime ir internete iki fizinių išpuolių - nebus toleruojamos.

„Europos Komisija kartu su visomis valstybėmis narėmis siekia įveikti šią grėsmę ir užtikrinti žydų bendruomenių Europoje saugumą. Mūsų Sąjunga pastatyta ant Holokausto pelenų. Tai atminti ir kovoti su antisemitizmu yra mūsų pareiga žydų bendruomenei - tik taip galime apsaugoti mūsų bendras Europos vertybes“, - baigia pareiškimą J.-C. Junckeris.

Ministras pirmininkas Sauliaus Skvernelis, kviesdamas visus aktyviai dalyvauti Tarptautinei Holokausto aukų atminimo dienai skirtuose renginiuose, pabrėžė, kokia ši diena svarbi mūsų istorinei atminčiai.

„Ji suteikia galimybę dar kartą apmąstyti kraupius karo metų nusikaltimus, įvertinti klaikų žmogiškumo nuopuolį ir pagerbti žuvusiųjų atminimą. Tarp mūsų dar gyvi Holokaustą išgyvenusieji, jie liudija mums žiaurią istoriją, kurios pamokas privalome išmokti.

Globaliame XXI amžius pasaulyje mes turime padaryti viską, kad niekada nepasikartotų panašios tragedijos. Šias tvirtas nuostatas privalome skiepyti ateities kartoms, visiems skleisti žinią, kad tai daugiau niekada neįvyks“, - sakė premjeras.

ELTA