PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Rugsėjo 24 d. 16:01

Minėjime prisimintas skaudus žydų tautos likimas

Marijampolė

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


100427

Rugsėjo 23 dieną įvyko Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos paminėjimas Vilkaviškio žydų Holokausto kapinėse.


Foto galerija:

42-medium-27570.jpg
40-medium-27568.jpg
38-medium-27569.jpg
34-medium-27566.jpg
33-medium-27567.jpg
31-medium-27565.jpg
30-medium-27564.jpg
27-medium-27563.jpg
24-medium-27562.jpg
17-medium-27561.jpg
12-medium-27560.jpg
9-medium-27559.jpg
6-medium-27558.jpg
4-medium-27557.jpg
1-medium-27556.jpg

„Minime vieną juodžiausių praėjusio amžiaus istorijos dėmių. Didžiulę žydų tautos, o kartu ir visos Lietuvos tragediją. Tūkstančiai nekaltų aukų, dar daugiau sulaužytų likimų...“, – šiais žodžiais minėjimą pradėjo renginio vedėja Gitana Melnikaitė.

Minėjime dalyvavo Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė, Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos nariai, Vilkaviškio rajono garbės pilietis Ralfas Selindžeris, svečias iš organizacijos „Žydai Rytų Prūsijoje“ ponas Maiklas Laizerovič (Michael Leiserowitz), kuris šią vasarą dalyvavo stovykloje Vištytyje, žydų gelbėtoja ponia Aldona Norvaišaitytė-Radzevičienė ir žydų gelbėtojų palikuonis Algimantas Antanas Greimas, Vilkaviškio rajono mokyklų moksleiviai ir visuomenės atstovai.

Skaudžiai sukakčiai ir įvykiams prisiminti skirtą renginį papuošė Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos 7 klasės mokinių atlikta jautri kompozicija (kompozicijos autorė – mokytoja Vaida Kriščiūnienė). Ji pakvietė susirinkusiuosius nusikelti į tų laikų negandų ir baisumų kamuojamą Lietuvą, nors trumpam pajausti to laikmečio žmonių baimes, baisų žydų tautos žmonių likimą, išgirsti, kaip jautėsi nuo baisios lemties išgelbėti žydų tautybės žmonės. Vaikų lūpomis skambantys žodžiai kvietė susimąstyti ir dar kartą suprasti to meto skaudžius įvykius ir žmonių išgyvenimus.

Susirinkusieji taip pat galėjo pamatyti mokinių ir mokytojos Vaidos sukurtą instaliaciją – ant Vilkaviškio žydų holokausto aukų memorialo supiltą pilkapį, kaip gyvos ir neblėstančios atminties simbolį. Ant jo buvo galima pamatyti gausios žydų bendruomenės gyvenimo Vilkaviškyje pėdsakus: įvairius daiktus, simbolizuojančius jų verslumą, kūrybingumą, išmintį, o geltonais žiedeliais žybsintys krūmeliai simbolizavo tragiškos lemties Vilkaviškio žydų atminimą.

Pagarbą žydų holokausto aukoms išreiškė ir Vilkaviškio rajono savivaldybės meras A. Neiberka. Pasak Savivaldybės vadovo, holokaustas – tai visos žmonijos skausmas ir tragedija. Jis priminė, kad iki karo žydų tautybės žmonės sudarė net 70 proc. visos Vilkaviškio rajono gyventojų populiacijos.

„Mūsų kraštui tai – skaudi pamoka ir didžiulė netektis. Džiaugiuosi, kad tiek daug jaunimo šiandien čia susirinko ir jiems svarbus šių tragiškų įvykių atminimas. Aš tiki, kad ateityje daugiau niekada tokie įvykiai nepasikartotų“, – sakė Savivaldybės vadovas A. Neiberka.

Savo apsilankymu minėjimą pagerbė Vilkaviškio rajono savivaldybės garbės pilietis, Vilkaviškio žydų bendruomenės puoselėtojas ir tyrinėtojas R. Selindžeris.

„Kaip sunku rasti tinkamus žodžius apibūdinti tam, ką aš šiandien jaučiu. Stovėti kartu su Jumis šioje šventoje vietoje. Vietoje, kurioje Vilkaviškio žydų bendruomenė turėjo baigti savo dienas. Vietoje, kur 400 metų trukmės žydų tautybės istorija išnyko. Tai, kas įvyko šioje vietoje, niekada negali būti pamiršta. Aš vis svarstau, ko mes galėtume iš to pasimokinti. Kol kas aš neturiu atsakymo“, – kalbėjo R. Selindžeris.

Jis nuoširdžiai dėkojo visiems prisidėjusiems, kad Vilkaviškio žydų bendruomenės atminimas būtų tinkamai įamžintas.

Karo metais žydus gelbėjusių kraštiečių vardu pasisakė A. A. Greimas. Minėjime sudalyvavo ir vilkaviškietė, išgelbėjusi ne vieną žydų tautybės žmogų ir taip rizikavusi ne tik savo, bet ir visos šeimos gyvybe, Pasaulio tautų teisuolio vardą turinti ponia A. Norvaišaitytė-Radzevičienė. Sulaukusi garbingo 92 metų amžiaus ponia Aldona žadėjo, kad jei leis jėgos ir sveikata, ji ir kitais metais sudalyvaus tokiame minėjime, nes jai tai labai svarbu.

Susirinkę Vilkaviškio mokyklų mokiniai taip pat padėjo Atminimo akmenėlius prie paminklo. Pagal žydų paprotį, ateinant aplankyti kapą, dedamas akmenėlis. Tai liudija, kad atminimas apie juos lieka gyvas ir amžinas kaip akmuo. Prie mokinių prisidėjo visi minėjimo dalyviai. Svečiai taip pat uždegė žvakeles.

Už gražaus minėjimo suorganizavimą didžiausią padėką sakome Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos mokiniams ir jų mokytojoms.