PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Vasario 3 d. 21:03

Migranto skunde dėl paleisto Libijos policijos vadovo minima Italijos premjerė

Pasaulis

Italijos premjerė Giorgia Meloni / Scanpix

Viljama SudikienėŠaltinis: ELTA.LT


342585

Migrantas, tvirtinantis, kad jį Libijoje kankino karo nusikaltimais įtariamas policijos viršininkas, pateikė skundą prokurorams, kuriame sakoma, kad Italijos ministrė pirmininkė išlaisvino įtariamąjį, pirmadienį pranešė žiniasklaida.

Migrantas iš Pietų Sudano Lamas Magokas tvirtina, kad buvo kalinamas Tripolio sulaikymo centre, vadovaujamame Osamos Almasri Najimo, kurio ieško Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) dėl kaltinimų, įskaitant žmogžudystę, išžaginimą ir kankinimą.

O. A. Najimas sausio 19 d. buvo sulaikytas Turine, Šiaurės Italijos mieste, pagal TBT orderį, tačiau po dviejų dienų buvo paleistas ir nuskraidintas namo į Tripolį Italijos oro pajėgų lėktuvu.

L. Magokas tvirtina, kad policijos viršininkas ir sargybiniai jį mušė ir spardė. Pranešimuose sakoma, kad jo skunde minima ministrė pirmininkė Giorgia Meloni ir du aukšto rango ministrai. Romoje pateiktas skundas gali paskatinti prokurorus pradėti tyrimą.

„Italijos vyriausybė du kartus pavertė mane auka, panaikindama galimybę pasiekti teisingumą visiems žmonėms, tokiems kaip aš, išgyvenusiems jo smurtą“, – parašė jis. Ištraukas iš ieškinio paskelbė vietos žiniasklaida.

Nei L. Magoko advokatas, nei G. Meloni vyriausybė iš karto neatsakė į prašymą pakomentuoti ar patvirtinti šių teiginių.

O. A. Najimo grąžinimas namo įžiebė didelį politinį ginčą Italijoje, specialusis teismas svarsto pradėti tyrimą dėl G. Meloni ir jos teisingumo bei vidaus reikalų ministrų vaidmens paleidžiant TBT ieškomą O. A. Najimą. G. Meloni vadina tyrimą politiškai motyvuotu.

Praėjusią savaitę per spaudos konferenciją parlamente L. Magokas sakė, kad jis ir kiti migrantai buvo sumušti, kai mėgino pabėgti iš O. A. Najimo vadovaujamo Tripolio sulaikymo centro. Policijos vadas „kelias dienas mušė mus ir kankino“, Italijos naujienų agentūrai „Ansa“ sakė L. Magokas ir pridūrė, kad buvo verčiamas išnešti mirusių migrantų kūnus. „Aš to niekada nepamiršiu, tiesiog neįsivaizduojama, kad žmogus gali būti verčiamas tai daryti. Mes norime teisingumo“, – sakė jis.

Pasak pranešimų, L. Magoko skunde minimi teisingumo ministras Carlo Nordio ir vidaus reikalų ministras Matteo Piantedosi.

O. A. Najimas buvo paleistas Italijos apeliaciniam teismui nusprendus, kad jis negali būti laikomas kalėjime dėl techninių priežasčių, susijusių su tuo, kad C. Nordio laiku nereagavo į TBT prašymą. M. Piantedosi tada tvirtino, kad vyriausybė neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik repatrijuoti O. A. Najimą, nes jis buvo laikomas pernelyg pavojingu, kad liktų Italijoje.

G. Meloni taip pat gynė Libijos policijos viršininko išsiuntimą, klausdama, kodėl TBT išdavė jo arešto orderį tik jam atvykus į Italiją, kai prieš tai „jis daugiau nei dešimt dienų ramiai praleido trijose kitose Europos šalyse“.

#ITALIJA#LIBIJA#TBT#AREŠTO#ORDERIS
#KARO#NUSIKALTIMAI#GEORGIA MELONI#MINISTRAI#MIGRANTAS
#SKUNDAS