PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Liepos 10 d. 15:43

„Miesto metraštis“ - išskirtinė dovana Radviliškio jubiliejaus proga

Šiauliai

Linas GarbenisŠaltinis: Etaplius.lt


8983

Radviliškio laisvalaikio ir pramogų parke praėjusį savaitgalį iškilmingai pristatyta Radviliškio krašto garbės piliečio Stasio Žirgulio skulptūrinė kompozicija – dovana miestui „Miesto metraštis“, skirta Radviliškio miesto 450-ajam jubiliejui.


Foto galerija:

6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
1.jpg

Kaip sako pats meninės kompozicijos autorius, pati gražiausia šventė – prisiminti sudėtingus tautos gyvenimo praeities labirintus. Būtent todėl kiekvienas, keliaudamas takeliu į serpantino viršūnę, kviečiamas sustoti septyniose stotelėse.

„Daugelis net nežino, ir aš pats nežinojau, kad 1710 metais Radviliškyje per Šiaurės karą, po maro ir bado, neliko nė vieno gyventojo. O ar kas žino, kad Radviliškio bažnyčia ir parapinė mokykla pirmąkart istoriniuose šaltiniuose paminėta 1597 metais?“ - paslaptingai šypteli S. Žirgulis, kviesdamas iš arčiau susipažinti su „Miesto metraščiu“, kurį vainikuoja kalnelio viršūnėje, tarp keturių stulpų, atgulęs miesto herbas.

Metraštyje - neišdildomos istorijos detalės

Keliaujant serpantino takeliu aukštyn lankytojus pasitinka šalia tako pastatyti akmenys, kurių viršus uždengtas ketaus plokštėmis, ant kurių iškaltos Radviliškio miestui, jo istorijai ir raidai svarbios datos.

Du jau paminėti istoriniai faktai - tik menka dalelė to, ką į „Miesto metraštį“ įrašė S. Žirgulis. Čia galima rasti ir dar daugiau neišdildomų Radviliškio miesto istorijos detalių: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestų sąraše Radviliškis pirmą kartą paminėtas 1567 metais, Radviliškis pradėjo sparčiai augti 1870 metais nutiesus Liepojos-Romnų geležinkelį, 1919 metų lapkričio mėnesį Lietuvos kariuomenė prie Radviliškio sumušė bermontininkus, 1924 metais Radviliškiui suteiktos miesto teisės. O paskutinė stotelė skelbia, kad 1992 metais Lietuvos Respublikos aukščiausiosios tarybos prezidiumas patvirtino Laimos Ramonienės sukurtą Radviliškio miesto herbą ir vėliavą.

Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis, kartu su meninės kompozicijos autoriumi S. Žirguliu kirpęs atidarymo juostelę, įsitikinęs, kad šios septynios stotelės, kuriose įamžinta Radviliškio miesto istorija, - tai puiki pamoka jaunimui ir prisiminimas tiems, kurie istoriją išmano puikiai, tačiau kartais tos detalės atgula tolimiausiuose atminties kampeliuose.

„Ne mes kūrėme Radviliškį. Ko gero, nežinome, kaip jis atrodys po šimto metų. Tačiau po šimto metų visi žinos, kad ši skulptūra buvo pastatyta švenčiant miesto jubiliejų. Ji tikrai stovės, nes yra gyva - tai mūsų miesto istorija su gražiais ir liūdnais prisiminimais. Kokia ji bebūtų, mes ją privalome žinoti kiekvienas“, - dėkodamas Radviliškio krašto garbės piliečiui S. Žirguliui sakė rajono vadovas.

Išskirtinę dovaną miestui jubiliejaus proga įteikęs skulptorius gimtąjį miestą paliko ne tuščiomis rankomis - meras jam įteikė Radviliškio dailės mokyklos auklėtinių nutapytą paveikslą.

Kaip skelbia Radviliškio rajono savivaldybė, šios skulptūros dovanojimas Radviliškio miestui – tai projekto „Radviliškio krašto ambasadoriai“ dalis. Iš Radviliškio rajono kilę žmonės: profesoriai, akademikai, rašytojai, menininkai, politikai ir visi tie, kuriems brangus savas kraštas, kuriems visada smagu susitikti su kraštiečiais, pabendrauti, pasidalyti praeities prisiminimais ir ateities planais, buvo kviečiami prisidėti prie Radviliškio miesto jubiliejaus paminėjimo renginių.