Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
V. Lebedžio ir A. Bosės nuotr.
EtapliusŠaltinis: Etaplius.LT
Atsižvelgiant į šiauliečių poreikius kuriamos naujos paslaugos
Šiaulių miesto savivaldybei labai svarbu tęsti humanistiniais principais ir racionalumu paremtą bendradarbiavimą. Šiaulių miesto savivaldybės spaudos konferencijoje Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Ramutė Pilypienė pasidžiaugė, kad per ketverius metus ne tik teikiamų socialinių paslaugų spektras ženklai ūgtelėjo, tačiau siekiama, kad teikiamos paslaugos atitiktų individualius socialinių paslaugų gavėjų poreikius, ir prisidėtų prie šių asmenų gyvenimo kokybės.
„Pagrindinis siekis – teikti kuo daugiau socialinių paslaugų asmens namuose, kad asmeniui būtų sudaryta galimybė gyventi savo namuose. Lygindama ketverių metų paslaugų gavėjų pokytį, daugiau nei antrą tiek (202 proc.) didesniam asmenų skaičiui teikiamos pagalbos į namus paslaugos, t.y. asmens namuose teikiamos paslaugos, padedančios asmeniui (šeimai) tvarkytis buityje, rūpintis asmeniniu gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime. Pagalbos į namus paslauga konkrečiam asmeniui, atsižvelgiant į jo poreikius, gali būti skirtinga. 40 proc. padidėjo dienos socialinės globos asmens namuose (integralios pagalbos) paslaugų gavėjų, antrą tiek didesniam jaunuolių skaičiui teikiamos apsaugoto būsto paslaugos, kurios teikiamos, siekiant padėti šios paslaugos gavėjams prisitaikyti prie socialinės aplinkos, ugdyti jų gebėjimus spręsti kylančias socialines ir kitas problemas, t. y. palengvinti palydėjimo paslaugos jaunuoliams gavėjų socialinę integraciją bendruomenėje“, - komentavo R. Pilypienė.
Siekiant sudaryti galimybes spręsti šeimai (asmeniui) savo socialines problemas, palaikyti socialinius ryšius su visuomene, padėti įveikti socialinę atskirtį bei užkirsti kelią asmens (šeimos), bendruomenės socialinėms problemoms kilti, sąlygas asmeniui (šeimai) ugdyti ar stiprinti gebėjimus, nuo 2021 m. pradėtos teikti:
Asmenims su negalia kuriama ir įspūdinga infrastruktūra
Pasak Ramutės Pilypienės, žmonėms turintiems proto ir psichikos negalią teikiamos paslaugos Šiauliuose kilstelėjo į naują lygį. Duris atvėrė net ketveri tokiems asmenims skirti namai, o rekonstravus pastatą, esantį Vilniaus g. 303, Šiauliuose, įrengti ne tik specializuoti slaugos ir globos namai, kuriuose sukurtos 36 vietos asmenims turintiems proto ir (ar) psichikos negalią, bet ir dienos užimtumo centras, kuriame vykdomos darbinio dienos užimtumo, socialinės įtraukties, kasdienių įgūdžių lavinimo ir palaikymo, meninės saviraiškos (keramikos ir kt. užsiėmimai), kitos asmens savarankiškumą lavinančios ar palaikančios veiklos, individualios specialistų konsultacijos, darbingo amžiaus asmenims, turintiems intelekto ir (ar) psichikos negalią.
Naujose įrengtose socialinės dirbtuvėse kasdien lankosi darbingo amžiaus asmenys, turintys intelekto ir (ar) psichikos negalią, kuriose mokomi aplinkos tvarkymo, valymo paslaugų teikimo subtilybių. Darbinės veiklos planuojamos lanksčiai ir derinamos su dienos užimtumo veiklomis. Socialinių dirbtuvių dalyviai, kartu su socialinio darbuotojo priežiūra, atlieka aplinkos tvarkymo, valymo darbus (pvz. rudenį grėbia lapus, tvarkos viešąsias erdves, o pavasarį pasirengę vykdyti vejos - žolės pjovimo darbus ir pan.). Nesant galimybės atlikti veiklų lauke, Socialinių dirbtuvių dalyviai darbinius įgūdžius lavina dienos užimtumo centre.
Šiaulių miesto kompleksinių paslaugų namų ,,Alka direktoriaus pavaduotoja Inga Pundzienė, kalbėdama apie socialinių dirbtuvių lankytojus, su šypsena pasidžiaugė, kad yra sudarę sutartį dėl aplinkos darbų su dviem Šiaulių miesto įstaigomis, ir jau šiandiena sulaukė ne vieno miestiečio pasidžiaugimo minėtų jaunuolių puikiu ir labai atsakingai atliekamu darbu. Pavaduotoja paminėjo, kad asmenys, turintys proto ir (ar) psichikos negalią labai noriai įsitraukia į veiklas, teiraujasi kokiu grafiku vyks dirbti, ir net pašmaikštaudami klausia, kad jiems suteiks atostogas. Skyriaus vedėja R. Pilypienė informavo, kad siekdami atsidėkoti miestui už puikiai sukurtą infrastruktūrą, socialinių dirbtuvių lankytojai šiuo metu prisideda prie miesto aplinkos švarinimo ir grėbs lapus miesto viešosiose vietose (parkuose, skveruose ir kitur).
Šiaulių mieste žengtas naujas žingsnis kuriant kokybišką aplinką žmonėms su negalia ir įtraukiant juos į bendruomenės gyvenimą. Ankščiau buvo įprasta, kad žmonės su negalia gyvendavo ir paslaugos jiems buvo teikiamos specializuotose globos įstaigose, kuriose gyvena ženklus skaičius šios negalios žmonių.
„Šiuo atveju mes rodome šiauliečių ir visuomenės dėmesį į žmones, kurie truputį kitaip mato gyvenimą. Šis projektas, kurį įgyvendinome Šiauliuose, kaip suprantu, tampa pavyzdiniu. Bandome tvarkytis ne tik ekonominėje, švietimo, bet ir jautrioje socialinėje srityje. Tiems mažiau likimo apdovanotiems, arba kitokiomis dovanomis apdovanotiems žmonėms be valstybės ar savivaldybės pagalbos tikrai būtų labai sunku gyventi“, – sakė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, atidarydamas naujus namus asmenims su psichikos ir (ar) intelekto negalia.
Jaunuoliams sukurta artima šeimai aplinka, kurioje jie gyvena, lanko ugdymo įstaigas, užimtumo centrą, dirba socialinėse dirbtuvėse, dalinasi įgyta patirtimi, mokosi savarankiško gyvenimo subtilybių, atlieka buities, ruošos darbus, bendrauja, kartu leidžia laisvalaikį ir ilsisi.
Grupinio gyvenimo namų plėtra Šiaulių miesto savivaldybėje įgyvendinta iš Europos Sąjungos fondų lėšų, Valstybės investicijų programos ir Šiaulių m. savivaldybės biudžeto, ir jų statybų vertė apie 2,8 mln. eurų.