PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2017 m. Lapkričio 5 d. 22:13

„Metų seklio“ konkurso nugalėtojai: „Susitelkusi kruopščiai dirbo visa komanda“

Marijampolė

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


19144

Spalio 27 d., kai Lietuvoje buvo minima Kriminalinės policijos diena, Vilniaus Rotušėje buvo pagerbti nuo 1993 metų organizuojamo konkurso „Metų seklys“ nugalėtojas, taip pat apdovanoti tris geriausiomis pripažintas metų bylas tyrę policijos pareigūnai.


Foto galerija:

metu-seklio-zenklelis.jpg
img-5425x.jpg
img-5634x.jpg
img-5686x.jpg

Speciali konkurso komisija 2017-ųjų Metų sekliu išrinko Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (apskr. VPK) Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus (KP ONTS) 2-ojo poskyrio vyriausiąjį tyrėją Donatą Merkevičių, o geriausia byla pripažino Marijampolės apskr. VPK KP ONTS viršininko Tomo Rainio, Marijampolės apskr. VPK KP ONTS 1-ojo poskyrio vyresniojo specialisto Vitalijaus Šono ir jau minėto D. Merkevičiaus su kolegomis ištirtą Ukrainos piliečio nužudymą Lietuvoje.

Iškilmingo minėjimo metu policijos generalinis komisaras Linas Pernavas ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis Metų sekliui D. Merkevičiui įteikė simbolinę Šerloko Holmso pypkę ir pirmojo laipsnio policijos atminimo ženklą „Metų seklys“. Tokie pat ženklai Rotušėje buvo įteikti ir T. Rainiui bei V. Šonui.|

Į Marijampolę grįžę geriausi Lietuvos policijos sekliai, pakalbinti „Suvalkiečio“, teigė, kad sėkmingą bylos, jiems pelniusios garbingą ir įpareigojantį titulą, tyrimą lėmė sutelktas ir kruopštus visos komandos darbas.

„Tą nusikaltimą tyrė ir daugiau pareigūnų, visa komanda, – teigė apskr. VPK KP ONTS viršininkas T. Rainys. – Darbas prasidėjo nuo tos minutės, kai buvo gautas pranešimas apie Kalvarijos savivaldybės teritorijoje, nuo Kauno–Suvalkų magistralės į kaimą vedančio kelio šalikelėje rastą pusnuogį, tik trumpikes ir marškinėlius vilkėjusį, nužudytą vyrą su šautine žaizda galvoje. Vieni važiavo į įvykio vietą, apžiūrėjo nužudytojo kūną ir vietą, kurioje jis buvo rastas, ir ieškodami ginklo, kuriuo galimai tas žmogus buvo nušautas, padedami pasieniečių, ugniagesių ir vietos ūkininkų iš netoliese esančio tvenkinio ištraukė vandenį. Deja, rasti ginklo nepavyko.“

Tolimesnis tyrimas, T. Rainio teigimu, vyko pareigūnams pasiskirsčius, kas ką daro. Pavyzdžiui, D. Merkevičius ėmėsi peržiūrėti netoli kelio „Via Baltica“ įrengtų vaizdo kamerų medžiagą, kiti apklausinėjo liudytojus, atliko kitus tyrimo veiksmus.

Tuo metu pareigūnai tyrė daug versijų. Juolab kad nebuvo žinoma nusikaltimo aukos asmenybė. Pareigūnai turėjo tik ant nužudytojo kūno rastą geltono metalo kryželį su rusišku užrašu „Spasi i sochrani“. Be to, žinojo, kad ant aukos kairės rankos didžiojo piršto buvo ištatuiruotas kryžius, o ant dešinės rankos riešo – kraujo grupė „B(III)RH+“.

„Svarstėme, kad auka gali būti tolimųjų reisų vairuotojas, nužudytas apiplėšimo tikslais, – pasakojo T. Rainys. – Neatmetėme ir versijos, kad nužudytasis gali būti tarp organizuotų nusikaltėlių gaujų vykstančio karo auka arba kad žmogus buvo nušautas tiesiog, pavyzdžiui, kokioje nors pirtyje įvykusio konflikto metu.“

Vykstant intensyviam tyrimui, „siūlo galą“ užčiuopė būtent D. Merkevičius, plika akimi sunkiai įžiūrimoje vaizdo medžiagoje atkreipęs dėmesį į link Lenkijos pasienio važiavusį baltos spalvos mikroautobusą su priekaba, kuris ties keliu į kaimą sumažino greitį, matyt, norėdamas sukti į dešinę. Tokias prielaidas sustiprino įraše matytas vaizdas, kad toks mikroautobuso vairuotojo manevras šiek tiek sutrikdė eismą, nes akimirksniu kelyje susidarė krovininių automobilių eilė.

Peržiūrėjęs kitos vaizdo kameros įrašą, Donatas pastebėjo, kad galimai tas pats mikroautobusas vos 100 metrų kelio Kaunas–Suvalkai ruožui įveikti sugaišo net 7 minutes. Tai buvo dar vienas įrodymas, kad šio automobilio vairuotojas kažko buvo išsukęs iš minėto kelio. O dar viena vaizdo kamera D. Merkevičiui padėjo tiksliai nustatyti mikroautobuso markę ir valstybinius numerius. Tai buvo „Mercedes Benz“, ant kurio buvo uždėti Ukrainoje išduoti valstybiniai numeriai.

Žingsnis po žingsnio karštomis nusikaltėlio pėdomis ėjusi tyrimą atlikusi komanda nustatė, kas to automobilio savininkas, kas jį galėjo vairuoti. Po paros intensyvaus darbo pareigūnai jau žinojo ir aukos asmenybę. Buvo nustatyta, kad tai brangiakailių žvėrelių kailių prekyba vertęsis Kijeve gyvenęs verslininkas O. K. Tuo metu jie jau buvo nustatę ir įtariamąjį – aukos įmonėje vairuotoju dirbusį Ukrainos pilietį. Jis buvo sulaikytas lygiai po mėnesio nuo nusikaltimo, t. y. 2016 m. gegužės 12 d., Lenkijoje. Ukrainoje, pasienyje su Lenkija gyvenusį ir dažnai į Lenkiją vykdavusį vyrą Lenkijos pareigūnai sulaikė vadovaudamiesi išduotu Europos arešto orderiu. Nuo tada Lietuvai perduotas įtariamasis laikomas suimtas Lukiškėse. Jis kaltės nepripažįsta. Tačiau tyrimą jau baigę ir teismui bylą perduoti besirengiantys pareigūnai teigia, jog tyrimo metu buvo surinkta pakankamai įrodymų, jog savo darbdavį mūsų šalies teritorijoje nušovė būtent jis. Tiesa, kokie nusikaltimo motyvai, kol kas nežinia. Tą 2016 metų balandžio 12-ąją ukrainiečiai link namų per mūsų šalį važiavo iš Suomijos, kur vykusiame brangiakailių žvėrelių kailių pardavimo aukcione verslininkas O. K. įsigijo neišdirbtų kailių. Jie buvo gabenami prie mikroautobuso prikabintoje priekaboje-šaldytuve. Mūsų pareigūnų atlikto sėkmingo tyrimo metu buvo nustatyta, kad mikroautobusą vairavęs „Mercedes Benz“ savininkas nušovęs savo darbdavį kailius paliko saugoti vienoje Lenkijos įmonėje. Taigi, gali būti, kad nusikaltimo tikslas buvo pagrobti brangų krovinį. Be to, neatmetama tikimybė, kad į namus vykęs verslininkas su savimi dar vežėsi didelę sumą grynųjų pinigų.

Remiantis teismo medicinos ekspertų duomenimis, nustatyta, kad žudikas auką nušovė toje vietoje, kur ir buvo rastas nužudytojo kūnas.

Už šį tyrimą mūsų pareigūnams įteikti Metų seklio apdovanojimai, T. Rainio teigimu, jiems yra labai svarbūs ir reikšmingi. „Gali būti, kad per visą tarnybos laiką tokio apdovanojimo daugiau nė negausime, – sakė T. Rainys. – Tačiau „Metų seklio“ ženklas motyvuoja dar labiau stengtis ir siekti užsibrėžtų tikslų, kad Marijampolės apskrities ir visos Lietuvos žmonės būtų saugūs. „Ginti. Saugoti. Padėti.“ Tie trys žodžiai atspindi viską, ką mes darome, ir ko siekiame.“

T. Rainys vidaus reikalų sistemoje – jau 20 metų, o tarnybą pradėjo baigęs tuometinį Teisės universitetą. Visus tuos metus Tomas dirba Kriminalinėje policijoje. Jam teko vienerius metus dalyvauti Jungtinių tautų Taikos palaikymo misijoje Kosove. Ten marijampolietis savo darbo patirtimi dalijosi su vietos pareigūnais.

ONTS T. Rainys dirba nuo 2008 m., o pernai buvo paskirtas skyriaus viršininku.

Nuo 2006 m. policijoje dirbantis Mykolo Romerio universitetą baigęs D. Merkevičius iš pradžių darbavosi tuomečiame Marijampolės policijos komisariato Eismo priežiūros skyriuje. ONTS 2-ajame poskyryje Donatas darbuojasi nuo 2009 m. vasaros. Įdomu, kad studijuodamas Mykolo Romerio universitete D. Merkevičius tuo pat metu mokėsi ir Stasio Raštikio puskarininkių mokykloje. Ją baigęs Donatas įgijo būrio vado kvalifikaciją, taip pat jam buvo suteiktas atsargos leitenanto laipsnis. Todėl šių metų pradžioje jis pradėjo vadovauti ir vienam Krašto apsaugos savanoriškųjų pajėgų būriui.

Operatyviai ištirto nusikaltimo bylą kaltinamajam aktui surašyti perdavęs Vitalijus Šonas vidaus reikalų sistemoje dirba nuo 1994 m., kai baigė Vilniaus aukštesniąją policijos mokyklą. Vitalijus yra dirbęs kvotoje, apylinkės inspektoriumi, po to dešimtį metų Tardymo skyriuje tyrė įvairias bylas, o 2008-aisiais perėjo į ONTS.

„Nusikaltėlių išradingumas, regis, neturi ribų. Vis tik sulig kiekvienais metais, sulig kiekviena diena pareigūnų profesionalumas auga ir nusikaltėlių išradingumo ribas aplenkia ir žingsniu, o dažnai – ir dviem, – „Metų seklio“ apdovanojimų metu sakė Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas R. Kiškis. – Priekyje vis dažniau matome savo kolegas, kurie sutelktai, negailėdami savo asmeninio laiko, pasišventę ir atsidavę tarnybai, išaiškina vis sudėtingesnius nusikaltimus, o dar svarbiau – vis dažniau užkerta kelią galimoms nusikalstamos veikoms, net jei to ir nesužino eiliniai Lietuvos piliečiai.“

Policijos departamento nuotraukos