PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2019 m. Rugsėjo 7 d. 15:18

Meteorologo prognozė: orai atvės dar negreit

Vilnius

Pexels.com nuotr.

Reporteris SantaŠaltinis: Etaplius.lt


98003

Netoli Amerikos krantų pats tropinių sūkurių „darbymetis“, bet apie tai vėliau, o Europoje dar vasariškai šilti rudens orai.

Pavyzdžiui, Vilniuje (ir didesnėje Lietuvos dalyje) pirmųjų dviejų rugsėjo parų vidutinė oro temperatūra siekė beveik +20 °C, kas ir vidurvasarį būna labai retai, per kitas 4 paras vidutinė paros oro temperatūra vis dar laikėsi apie +15 °C (pajūryje apie +18 °C), o tai taip pat būdinga vasarai. Ir per artimiausias kelias paras oro srautas į Rytų ir Šiaurės Europą keliaus iš pietvakarių, todėl žymesnio atvėsimo nelaukiama.

Tokios šiltos ir santykinai drėgnos oro masės atkeliavusios nuo Atlanto pasiekia ne tik Baltijos regioną, bet ir didelę dalį šiaurinės Eurazijos – iki pat Ledjūrio. Šias sąlygas lemia dvi aukšto slėgio sritys: viena virš Šiaurės rytų Atlanto, padeda pernešti orą nuo santykinai šilto vandenyno paviršiaus į Europą, kita – virš didesnės Rusijos dalies (iki pat Rytų Sibiro), toliau „pumpuoja“ orą į poliarines platumas. Tokie šilti orai Arkties pakrantėje turėtų laikytis iki kitos savaitės pradžios, o Sibiro taigoje – bent iki kitos savaitės galo.

Vangus Šiaurės Atlanto uraganų sezonas šią savaitę, tikėtina, pasiekė maksimumą. Tropinė audra Dorian per ilgai užsilaikė Karibų jūros regiono pakraštyje, pasiekė penktą – pačią aukščiausią intensyvumo kategoriją, nusiaubė Bahamų salyną ir toliau, nors ir apsilpęs, slenka rytinės JAV pakrantės pakraščiu į šiaurės rytus. Kad tai pats sezono įkarštis, rodo ne tik labai stiprus Dorian uraganas – šią savaitę vienu metu susidarė net keturi tropiniai sūkuriai Šiaurės Atlanto tropinėje zonoje: be uragano Dorian, Meksikos įlankoje ir Atlanto vandenyne susidarė po tropinę audrą ir dar viena tropinė depresija. Dar du potencialūs tropinių sūkurių židiniai formuojasi dabar – vienas prie Žaliojo rago salų, kitas prie Mažųjų Antilų salų.

Dorian vakar po pietų (Grinvičo laiku) pasiekė Šiaurės Karolinos krantus, vidutinis maksimalus vėjo greitis sumažėjo iki 40 m/s, slėgis centre sumažėjo iki 956 hPa, o pats sūkurys maždaug 23 km/ h greičiu juda išilgai prognozuotos trajektorijos į šiaurės rytus. Iki šeštadienio vakaro šis uraganas turėtų nukeliauti iki pat Fandžio įlankos (Naujoji Škotija, Kanada), susilpnėti iki tropinės audros ir, sekmadienį praūžęs virš Niufaundlendo, pirmadienį įsilieti į Šiaurės Atlanto vidutinių platumų ciklonų sistemą. Pakeliui, laukiama ne tik labai stiprių šiaurės ir šiaurės rytų vėjų Virdžinijos, Merilendo, Delavaro, Niudžersio valstijų pakrantėse, bet ir labai stiprių liūčių, kurios turėtų sukelti staigius poplūdžius ir nuošliaužas. Vidurio Atlante tropinė depresija (buvusi audra) Gabrielė beveik visą laiką lėtai judės į šiaurę, vėl sustiprės iki tropinės audros ir, balansuodama tarp vidutinio ir silpno intensyvumo, išsilaikys iki trečiadienio.

Skaitytojas galėtų svarstyti, kodėl mums turi rūpėti taip nutolę, kad ir tropinės struktūros objektai. Jie nutolę, tačiau poveikis bendrai atmosferos cirkuliacijai bus didelis. Pirmiausia Dorian uraganinių vėjų pagalba sutrikdys „normalų“ Golfo srovės darbą, nes jos judėjimo trajektorija beveik sutampa su šios svarbios okeaninės arterijos keliu. Na, o Gabrielė daugiau kaip 5 dienas laikysis ten, kur turėtų būti Azorų anticiklono centrinė dalis, priversdama jį bent dalinai pasitraukti iš savo klimatinės padėties. Golfo (Šiaurės Atlanto) srovės fluktuacijos paprastai turi ilgalaikį poveikį apatiniams atmosferos sluoksniams virš Atlanto, todėl tiesioginio ryšio su orų anomalijomis galime ir nepastebėti, o Azorų anticiklono padėties ir intensyvumo svyravimai, be abejo, turėtų duoti greitą atsaką kitiems regioninio masto atmosferos veiklumo centrams, tai yra šilumos ir drėgmės perskirstymui.

Vidurio Europoje savaitgalį aktyviai veiks banguotas šaltas frontas, skiriantis labai šiltą tropinės kilmės ir vidutinių platumų oro mases. Labiausiai jis paveiks pirmiausia Karpatų regionui ir Lenkijai, ten vietomis praeis stiprios liūtys su perkūnija, tačiau intensyvių kritulių zona turi užkabinti ir vakarinę Lietuvos dalį, o Rytų Lietuvoje tik vietomis palis. Praėjus frontui, greičiausiai pirmadienį, oro temperatūra vėl vietomis pakils iki +25 °C, o likusią savaitės dalį bus rudeniškai šilta: nuo +8 - +12 °C naktimis iki +17 °C - +22 °C dienomis, pūs vidutinio stiprumo pietų ir pietvakarių vėjas. Žymesnis rudeniškas atvėsimas su lietumis Lietuvoje laukiamas kitos savaitės pabaigoje, kai vyraujančių vėjų kryptis pasisuks iš šiaurės vakarų.

Alfa.lt

pexels-photo-2749940.jpeg

alfalt-logo-skaidrus.png