PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Spalio 15 d. 16:15

Meškučių kaimo bendruomenės namuose – įvairi veikla

Marijampolė

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


56195

Netoli Marijampolės įsikūrusi Meškučių kaimo bendruomenė neseniai, baigiantis vasarai, įgyvendino per Žemės ūkio ministeriją finansuojamą valstybės paramos projektą viešosioms kaimo erdvėms tvarkyti. Skirta parama buvo panaudota buvusioje kaimo mokykloje įsikūrusių bendruomenės namų aplinkai tvarkyti. Prie jų buvo paklota 100 kv. metrų trinkelių. Įgyvendinus projektą pagražėjo bendruomenės namų aplinka, o ateiti į juos pasidarė patogiau ir smagiau.


Foto galerija:

meskuciai-1-3.jpg
meskuciai-3-3.jpg
meskuciai-4.jpg
meskuciai-6.jpg

Kaimui išsaugojo mokyklos pastatą

Meškučių kaimo bendruomenė gyvuoja nuo 2007 metų, kai uždarius kaimo mokyklą pirmoji bendruomenės pirmininkė ir viena iš aktyviausių jos įkūrimo iniciatorių Virginija Krivickienė susirūpino, kad mokyklos pastato savivaldybė neparduotų, o paliktų jį kaimo žmonių poreikiams. Juolab kad Meškučiuose nėra kultūros namų, o biblioteka irgi glaudžiasi buvusios mokyklos patalpose.

Taigi V. Krivickienė su keliomis bendramintėmis įkūrė bendruomenę, sutvarkė visus formalumus ir kreipėsi į savivaldybę prašydama pagal panaudos sutartį jiems perduoti buvusios pradinės mokyklos patalpas. Savivaldybė į bendruomenės prašymą atsižvelgė, ir vietos bendruomenininkai mokykloje ėmė kurti bendrus kaimo žmonių namus.

Remontavo patys

Kelerius metus Meškučių kaimo bendruomenei vadovavusi Regina Plikaitienė ir nuo 2016 metų bendruomenės vairą perėmęs Artūras Petraška bendruomenės namuose „Suvalkiečio“ aplankyti pasakojo, kad mokyklos patalpoms remontuoti irgi panaudojo per Žemės ūkio ministeriją skirtą valstybės paramą.

„Visas bendruomenės namams įkurti skirtas valstybės lėšas panaudojome statybinėms medžiagoms įsigyti, o visus darbus atlikome patys, – pasakojo Regina. – Žmonės rinkdavosi dirbti vakarais, savaitgaliais. Jei dar dalį lėšų būtų reikėję skirti statybininkams samdyti, tikrai tiek darbų nebūtume atlikę.“

Bendruomenės namai dar labiau pasikeitė ir pagražėjo, kai bendruomenė įgyvendino projektą pagal „Leader“ programą Marijampolės vietos veiklos grupės parengtai 2007–2013 metų Marijampolės savivaldybės kaimo plėtros strategijai įgyvendinti. Realizuodami šį projektą bendruomenininkai įsirengė sporto salę, įsigijo modernių treniruoklių, atnaujino bendruomenės namų salės grindis, be to, dar įrengė ir šarvojimo salę.

Išsiprašė kultūros darbuotoją, tapusį bendruomenės pirmininku

Pasakodami apie bendruomenės veiklą R. Plikaitienė ir A. Petraška sakė, kad kaimo žmonės labai džiaugiasi, jog bendruomenės rūpesčiu Meškučių gyventojai turi kur susieiti, susiburti. Bendruomenės patalpose vyksta susirinkimai, įvairūs kursai, edukaciniai, šventiniai renginiai ir asmeninės kaimo žmonių šventės. Bendruomenės salė vykstant rinkimams tampa Meškučių rinkimų apylinkės būstine, į kurią rinkimų dieną renkasi balsuoti rinkėjai. Be to, jau kuris laikas bendruomenės patalpose veikia ir Marijampolės kultūros centro (KC) Meškučių skyrius. Beje, jam vadovauja bendruomenės pirmininkas A. Petraška, Meškučiuose subūręs moterų vokalinį ansamblį „Žiedė“. O bendruomenės pirmininko gyvenimo bendražygė Roberta Petraškienė vadovauja KC Meškučių skyriaus vaikų ir jaunimo vokaliniam ansambliui „Žibuoklės“.

– Daug metų gyvenome neturėdami kultūros darbo organizatoriaus, – pasakojo Regina, – todėl organizuodami įvairius renginius ir šventes labai stengdavomės, kad jie nebūtų prastesni nei ten, kur dirbdavo etatiniai kultūros darbuotojai. Be to, į tuos renginius visuomet kviesdavomės savivaldos vadovus, jiems guosdavomės ir zyzdavome, kad mums sunku viską savo jėgomis, be profesionalų pagalbos, suorganizuoti, parengti programas. Kartu prašydavome Meškučiams skirti etatinį kultūros darbo organizatorių. Mūsų balsas buvo išgirstas. Pas mus pradėjo dirbti Artūras ir Roberta. Negana to, mums pavyko juos įtraukti į bendruomenės veiklą, ir štai jau dveji metai Artūras vadovauja mūsų bendruomenei.

Centralizuotos šilumos teko atsisakyti

A. Petraška ir R. Plikaitienė neslėpė, kad turima rūpesčių dėl bendruomenės namų šildymo. Anksčiau pastatas buvo prijungtas prie centralizuotų tinklų ir jame visuomet būdavo šilta. Deja, bendruomenė neįstengdavo apmokėti šilumos tiekėjų pateiktų sąskaitų.

„Buvome nuolatiniai jų skolininkai, – prisiminė Regina. – Ir kasmet tekdavo raudonuoti, eiti prašyti atidėti susidariusių didžiulių skolų mokėjimą. Nors kiek įstengdavome, jas mokėdavome, bet tos skolos tik didėjo. Tad nuo centralizuotos šildymo sistemos nutarėme atsijungti. Įsigijome kietojo kuro katilą, nusiperkame kuro ir taip verčiamės, tačiau kasdien katilo nekuriame – tik prieš renginius. Nuolat šildyti tokias patalpas mums būtų didelė prabanga. Be to, ir kūriką reikėtų samdyti. O mes neturime tam lėšų.“

Vietos žmonės savanoriškai paremia bendruomenę

A. Petraška teigė, kad bendruomenės lėšas sudaro nario mokestis ir narių pervedami 2 proc. jų sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Deja, to mokesčio susidaro ne kažin kas – apie 200 Eur, nes dauguma bendruomenės narių savo 2 proc. skiria vaikų mokykloms ar darželiams. Vis dėlto Meškučių bendruomenės nariai ir kaimo gyventojai, suprasdami, kokios kuklios yra bendruomenės finansinės galimybės, ją paremia tiesiogiai, skirdami kiek gali lėšų konkretiems renginiams organizuoti.

– Tereikia kaime ir „Facebook“ paskelbti, kad organizuosime, pavyzdžiui, tradicinę vasaros šventę, ir žiūrėk, vienas paskui kitą pradeda eiti žmonės, – sako Artūras. – Vienas atneša penkis eurus, kitas dešimt ar dvidešimt, o kai kas ir visą šimtą – kas kiek gali. Be to, tie, kas negali paremti finansiškai, prisideda įvairiais darbais ar idėjomis. Pavyzdžiui, smulkieji mūsų ūkininkai jau antri metai prieš tradicinę vasaros šventę iš šiaudų ritinių sukonstruoja didžiulį meškiną – juk gyvename Meškučių kaime. Pernai tas meškinas turėjo lentelę, primenančią, kad Meškučiai šventė 330 metų sukaktį, o šiemet buvo pasipuošęs Lietuvos trispalvės spalvų kaklaraiščiu.

Rengiasi festivaliui ir projektinei veiklai

Šiuo metu Meškučių bendruomenininkai jau rengiasi spalio 19 dieną bendruomenė namuose vyksiančiam vokalinių ansamblių festivaliui „O tu dainuok“. Jame dalyvaus ne tik vietos moterų vokalinis ansamblis „Žiedė“, kuriame dainuoja dešimt moterų, bet ir trys kolektyvai iš Dzūkijos: Simno vyrų vokalinis ansamblis „Credo“, to paties miestelio moterų vokalinis ansamblis „Jovaras“ ir Santaikos moterų vokalinis ansamblis „Gija“.

Šios savaitės pabaigoje, šeštadienį, bendruomenės namuose koncertuos Laimutis Purvinis.

Meškučių kaimo bendruomenė šiuo metu turi šimtą narių. Kaip ir daugelyje kaimo bendruomenių, aktyviai veikloje dalyvauja maždaug trisdešimt. Jie padeda organizuoti įvairius renginius, prižiūrėti viešąsias kaimo erdves. Bendruomenininkų teigimu, bendruomenės nariai prižiūri ir tvarko didžiules kaimo erdves. „Turime žoliapjovę, benzopjūklą ir trimerį, – sakė bendruomenės pirmininkas. – Susiskambiname, susirenkame ir apipjaunam viską, kur reikia. Žinoma, tokiems plotams prižiūrėti labai praverstų koks traktoriukas. Deja, iš bendruomenės lėšų jo įsigyti negalime, nes tuos pinigus yra kur aktualiau panaudoti.“

Šiuo metu bendruomenė svarsto galimybes dalyvauti projektinėje veikloje įgyvendinant naująją Marijampolės vietos veiklos grupės kaimo plėtros 2015–2023 metų strategiją. Galimoms projektinėms veikloms pristatyti ir aptarti bendruomenė artimiausiu metu planuoja į Meškučius pasikviesti Marijampolės vietos veiklos grupės projekto vadovę Liną Mineikienę ir koordinatorių Saulių Stanyną.

Ričardo Pasiliausko nuotraukos