Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Koncertinė įstaiga „Saulė“ / Audronis Rutkauskas/Etaplius.lt
Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.LT
Rugsėjo 14 d. posėdžiavęs Seimo Kultūros komitetas paskutinį kartą apsvarstė koncertinės įstaigos „Saulė“ rekonstrukcijos klausimą. Kiek anksčiau Šiaulių miesto meras Artūras Visockas raštais atakavo Vyriausybę ir Kultūros ministeriją, aiškindamas, kaip svarbu mieste turėti aukštos klasės akustinę salę ir kad pradėta įstaigos rekonstrukcija europinėmis lėšomis nepadengia visų reikiamų kaštų. Tuo tarpu savivaldybei iš biudžeto pridėti savo lėšų yra per didelė našta.
Šį klausimą Seime ir komitete kėlė Šiaulių krašto bičiulių parlamentinės grupės nariai. Kultūros komitete dirbantis Šiauliuose išrinktas Stasys Tumėnas posėdyje dalyvaujant Kultūros ministrui Simonui Kairiui dar kartą iškėlė įstaigos rekonstrukcijai reikiamų lėšų klausimą.
„Kalbėti paskatino Prezidento patarėjo pasisakymas apie strateginę kryptį. Nežinau ar tai strateginė, ar taktinė, bet ne kaip jaučiuosi, kai mūsų komitetas, svarstydamas biudžetą, ateičiai teikdamas, bendru sutarimu pritaria kokiai puikiai idėjai, kuri reikalinga, pvz., koncertinė įstaiga „Saulė“, akustinė salė ir panašiai. Tačiau Finansų ministerija įjungia stabdį. Gerbiamas ministre, kaip ten yra, kad Finansų ministras yra viršesnis už jus. Jūs pritariate, mūsų komitetas pritaria. Mes gaunam į paširdžius“, – komitete kalbėjo Seimo narys.
Nebuvo numatyta pradžioje
Prieš suteikdamas žodį Kultūros ministrui, komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis replikavo, kad biudžetą rengia Vyriausybė, Seimas jį tvirtina. Ir kad biudžetas yra ribotas, todėl reikia atsižvelgti į galimybes ir prioritetus. Tuo tarpu, pasak komiteto pirmininko, prioritetų sąrašo viršuje atsiduria tie projektai, kurių rengėjai pačioje pradžioje numatė visus reikiamus darbus ir projekto eigoje nekeičia suplanuotų lėšų poreikio tik todėl, kad staiga kažkas kažko užsimanė kitaip.
„Visi suprantame, kad piniginė yra viena ir dalinti lėšas, ypatingai ten, kur iš anksto nebuvo numatyta arba nebuvo pagalvota tų pačių statytojų, paskui baigiantis laikui griebiama visus už gerklės ir pradedama kaltinti. Be jokios abejonės, ne tik Šiaulių „Saulės“ reikia. Daug nebaigtų objektų, kuriuos reikia finansuoti. Bet galimybės tokios, kokios yra. Tą turime suprasti. Pareiškėme savo nuomonę, jeigu būtų galimybė“, – aiškino Vytautas Juozapaitis.
„Norima čia ir dabar“
Ministras taip pat paaiškino, kad tokių prašymų, kaip Šiaulių miesto mero Artūro Visocko, yra ne vienas ir ne du. Pasak ministro, kasmet tenka laužyti galvą skirstant lėšas pagal poreikius, nes šie yra dažnai didesni nei realus finansavimas – tiek iš valstybės biudžeto, tiek iš įvairių programų. Tačiau, ministro teigimu, prioritetų sąrašas ir patvirtintos lėšų skyrimo taisyklės yra ne veltui, todėl labai svarbu pačioje pradžioje atsakingai parengti projektus, suplanuoti darbus ir numatyti lėšas.
„Yra aibė įvairių dalykų, kur ministerija neturi mechanizmų, kur vienam ar kitam objektui tiesiogiai politiškai, iš jėgos imtų ir skirtų finansavimą. Visur yra programos, visi projektai atrinkti, ekspertiniai vertinimai padaryti ar tai būtų koks perindeksavimas, tai ne ministras sprendžia, tam yra procedūros, aiškios, objektyvios, demokratiškos. Būdamas politiku, suprantu politikus, kurie atstovauja vieną ar kitą regioną, miestą, kur susiduria su aiškiomis problemomis. Visada atsiras diskusija ir santykis.
Bet, nepaisant įvairių dalykų, mes stengiamės merus, jei ne padėti tiesiogiai čia ir dabar, tai bent nupiešti vaizdą, kokių įrankių, kokių galimybių jie galėtų tikėtis ateityje. Kur atsidarys kokia programa Europos Sąjungos finansavimo, kaip judės iš pažangos lėšų projektai. Dažnai norima čia ir dabar, bet tai sąlygota paprastų dalykų. Kartais būna aklai pasirašoma, svarbu daryt, kad daryt. Nors krūvos elementų projekte nėra. Atvažiuojam į tokią situaciją, kur pradžioje nebuvo teisingai suplanuota“, – paaiškino ministras.
„Saulės“ galinis priestatas. A. Rutkausko nuotr.
Papildomos lėšos nesudomino
Portalas Etaplius.lt primena, kad pastato rekonstrukciją Europos Sąjungos projekto lėšomis pradėjusi koncertinė įstaiga rekonstravo salės energetines jungtis, pasistatė priestatą, kas leido pagilinti sceną ir įrengti erdvę užkulisiams bei atlikėjų persirengimo kambariams.
Projekto eigoje miesto valdžia nusprendė, kad reikia atnaujinti ir pačią salę, sutvarkyti akustiką, neva panašios salės yra Latvijoje ir kituose miestuose, todėl tai ne tik Šiaulių, bet valstybės prioritetų klausimas, socialiniuose tinkluose vis pabrėždavo meras.
Tokiems nenumatytiems darbams neva miesto biudžete lėšų nėra, tad Šiaulių miesto meras Artūras Visockas raštais kreipėsi į Vyriausybę ir Kultūros ministeriją su prašymu skirti daugiau nei pusę milijono eurų. Pati savivaldybė žadėjo prisidėti trečdaliu milijono.
Šiaulių miesto tarybos opozicija teigia, kad tokia miesto mero Artūro Visocko praktika – reikalauti nenumatytų lėšų iš Vyriausybės – yra savo neveiklumo dangstymas.
„Vyriausybė 2016 m. ar 2017 m. buvo skyrusi apie 200 tūkst. eurų, bet Visockas tų pinigų atsisakė, teigdamas, kad tai yra per mažai, kad jei pradės remontą, tada užtruks 10 metų ir pan. Nors su tiek būtų galėjęs fasadinę dalį sutvarkyti“, – teigė Zakiras Medžidovas.
„Šiais metais savivaldybė gavo beveik 10 mln. viršplaniniu lėšų iš valstybės biudžeto. Bet mero prioritetai kiti. Čia toks žaidimas nuolatinis, prašyti pinigų bele kam, o tada kaltinti Vyriausybę, kad nedavė“, – portalui Etaplius.lt komentavo Martynas Šiurkus.
Šių metų rugpjūčio 22 d. vykusiame nuotoliniame Miesto ūkio ir plėtros komiteto posėdyje Strateginio planavimo ir finansų skyriaus vedėja Vaida Kalasevičienė pagarsino, kad gyventojų pajamų lėšų surinkta daugiau nei planuota – beveik 10 mln. Eur.
Kai kuriems komitete dalyvavusiems tarybos nariams ši informacija neatrodė naudinga. Vienas iš artimiausių mero bendražygių, Gintautas Lukošaitis iš pradžių prašė vedėjos neieškoti skaičių, juos išgirdęs tik trumpai replikavo: „Nu ir ką?“
„Saulės“ galinis priestatas. A. Rutkausko nuotr.
Panašią taktiką – padaryti dalį darbų ir po to viešai reikalauti iš Vyriausybės nemažų lėšų – Šiaulių miesto meras Artūras Visockas taiko jau ne pirmą kartą. Redakcijos žiniomis, meras buvo sulaukęs pastabų iš socialinių partnerių sostinėje nespręsti strateginių ir reputacijos klausimų socialiniuose tinkluose, bet tartis kabinetuose.