Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Šarūno Jakšto karikatūra „Krokodilas“ (1984 m.)
Širvintų ŠirvisŠaltinis: Etaplius.lt
Šeštadienį (balandžio 4 d.) feisbuko erdvėje pasirodė moters Lauros žinutė, kurioje teigiama: „Taip, užsikrėtė mano mama. Ir kadangi buvo pasielgta visiškai nežmogiškai ligonio atžvilgiu, mama prašė papasakoti.“ Pranešime moteris kritikuoja Širvintų rajono merę dėl netinkamo elgesio.
Laura savo feisbuko paskyroje rašo: „Mano tėtis gulėjo vidaus ligų skyriuje, Ukmergės ligoninėje, kartu su pirmąją mirusia nuo Covid-19. Šią info sužinojome tik iš žiniasklaidos. Jokie visuomenės sveikatos centrai nieko nepranešė apie gresiančią riziką, saviizoliaciją ir pan. Ai, nors ne, meluoju. Pranešė. Vieną kartą po savaitės skambino, kitą kartą po dviejų savaičių, kontekstas maždaug: „gavom sąrašus gulėjusių Ukmergės ligoninėje, skambinam pasiklausti, kaip jaučiatės“. Apie tai, kad atvažiuokit pasitikrinti, jokios kalbos, nes tėtis negulėjo su ta moterimi vienoje palatoje, o ministerijos nustatytas protokolas toks, kad, neturėjus kontakto su patvirtintu užsikrėtusiu, testo tau niekas nedarys. Tėvai, suprasdami riziką, saviizoliavosi iš karto, mama gavo nedarbingumą ir liko namuose. Tėtis serga IV grupės inkstų nepakankamumu, todėl tris kartus per savaitę važiuoja į dializes į Ukmergę. Važinėja pats savo transportu. Tėčiui yra atlikti trys tyrimai, visi iki šiol neigiami. Priduotas ir ketvirtas, sužinojus, kad mama užsikrėtusi. Šiuo metu laukiame atsakymo. Kai mama pasijuto blogai ir skambinosi į karštąją liniją 1808, leidimo tirtis negavo, nes protokolas neleidžia. Kitą dieną per žinias pasakė, kad protokolas pasikeitė. Skambinosi vėl. Nuvažiavo į mobilųjį punktą ir jai buvo paimtas nosiaryklės tepinėlis. Po kelių parų sulaukėme atsakymo. Mama iš karto pranešė Visuomenės sveikatos centrui, savo šeimos daktarei ir iš karto tėtis važiavo taip pat pasidaryti tyrimo. Mama jaučiasi taip, kaip ir jausdavosi pasigavusi eilinę virusinę infekciją. Sloguoja, nuovargis, silpnumas ir pakosti su dusuliu. Kadangi turi problemų su plaučiais, tas dusulys yra ne naujiena. Ją dusina ir nuo dulkių, ir nuo dūmų ar didesnio fizinio krūvio. Bet bendra jos savijauta tikrai nereikalauja medikų priežiūros. Pasikonsultavusi su mediku iš karštosios linijos ir su savo šeimos gydytoju, taip pat gavo rekomendaciją izoliuotis namuose ir gydytis atsiradusius simptomus, t. y. slogą ir dusulį.“
Pasak moters, situacija buvo valdoma, kol nesužinojo rajono merė. „O cirkas prasidėjo tada, kai sužinojo Gerb. merė. Į namus buvo iškviestos policijos ir GMP tarnybos. Mama sulaukė ir merės skambučio. Pasišnekėjo. Pasisakė, kad į ligoninę gultis nėra reikalo, gautos rekomendacijos iš medikų, kad izoliuotis ir gydytis namuose. Skambino mamai ir iš GMP stoties darbuotojas, klausė: „Kodėl Jus nori išvežti?“ Mama pati paklausė: „Tai Jūs man pasakykit, kodėl mano kieme policijos ekipažas bei GMP automobilis ir nori mane išvežti“. Buvo atsakyta, kad merė mus iškvietė, tai merė mus gali ir atšaukti. Mama ir vėl papasakojo, kad jaučiasi gerai ir ligoninės priežiūra jai nereikalinga. Tarnybos išvažiavo. Galvojome, kad ši situacija išsisprendė protingai. Bet neilgai trukus ir vėl skambutis iš GMP, kad atsiprašome, bet privalome Jus išvežti, toks nurodymas.“
Moteris labai pasipiktino ir viešai kreipėsi į merę įspėdama, jei mamos sveikata pablogės, blogus linkėjimus siųs rajono vadovei: „Tai Gerb. mere Živile Pinskuviene, Jūs man atsakykite, kodėl taip norėjote Covid-19 užsikrėtusį ligonį išvesti į laiptinę, kiemą, sukelti riziką GMP darbuotojams, visiems medicinos darbuotojams Santaros klinikose? Ar Jums atrodo, kad per mažai medikų jau užsikrėtę, kad veltui reikia sukelti visuomenėje tokią riziką? Visur skelbiama informacija, kad persirgimas priklauso nuo to, kokią viruso dozę gauna organizmas. Taigi Jūs savo nurodymais sukeliate riziką mano mamai dar kartą sukontaktuoti su užsikrėtusiu. Galų gale, bet koks skersvėjis yra pavojingas, nes imuninė sistema šiuo metu yra itin pažeidžiama. Jūsų noras pasirodyti itin rūpestinga šįkart buvo labai neprotingas. Jeigu mamai pablogės, blogus linkėjimus perduosiu tik Jums, ponia.“
Merė savo feisbuko paskyroje beveik kiekvieną dieną kaip dienoraštį aprašo dienos įvykius. Kasdien ji gauna informacijos iš Visuomenės sveikatos centro, kuris informuoja, ar yra susirgusiųjų Širvintose. Centro duomenimis, šeštadienį nebuvo sergančiųjų, tačiau tuo pat metu gavo iš kitur informaciją, prieštaraujančią centro duomenims.
„Gaunu ir kitą informaciją, bet ne iš Visuomenės sveikatos centro, kad yra žmogus, širvintiškis, kuris nuo kovo 27 d. pasijuto blogai ir jam dar ketvirtadienį COVID-19 buvo patvirtintas, – rašoma merės feisbuko paskyroje. – Šokiravo tai, kad sergantysis yra medicinos darbuotojas, dirbantis Vilniuje, turėjęs kontaktų su Ukmergės medicinos įstaiga. Žmogus gydosi namuose. Iš karto išsiaiškinę situaciją, ėmėmės veiksmų, kad sergantysis gautų visą reikalingą pagalbą iš mūsų medikų.“
Taip pat merė nesiruošia palikti sergantį asmenį ramybėje, o kontroliuos jo saviizoliaciją: „O širvintiškius noriu nuraminti – kadangi žmogus neguli ligoninėje, o gydosi namuose, užtikrinsime jo saviizoliacijos kontrolę. Pagal visus reikalavimus bus patikrinti ir su sergančiuoju kontaktavę asmenys.“
Pastaruoju metu moteris jau paguldyta į ligoninę. Duodama interviu žurnalistams, sergančioji koronavirusu teigė, kad ji jaučiasi gerai ir jai medikų priežiūros nereikėjo. Po tokio rajono vadovės elgesio ji jautėsi lyg nusikaltėlė.
„Širvio“ redakcija kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją prašydama pakomentuoti situaciją. Gautus ministerijos atsakymus paviešinsime kitame laikraščio numeryje.
Andželika BAGOČIŪNIENĖ