Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
P. Dargio nuotr.
Reporteris SantaŠaltinis: Etaplius.lt
Kur garantija, kad Bilioniai netaps Laukuvos seniūnijos užkampiu? Kodėl Bilioniai negalėtų turėti tokio medicinos punkto, kuris priimtų visus pacientus, nesvarbu, prie kurio sveikatos priežiūros centro ar ambulatorijos yra prisirašę? O Aukštagirės ir Sartalės gatvės liks be asfalto? Tai tik dalis klausimų, kuriuos bilioniškiai kėlė bendruomenės susitikime su Šilalės rajono savivaldybės meru Algirdu Meiženiu.
saleje-40410.jpg
Išliks Bilionių seniūnija ar bus prijungta prie Laukuvos? „Kur garantija, kad mes neliksim Laukuvos užkampiu, gyvuojančiu iš jų seniūno malonės? Ar galit užtikrinti, kad Bilioniams liks tie pinigai, kurie dabar skiriami seniūnijos valdymo išlaidoms?“ - klausė seniūnaitė Salomėja Gargasienė, truputį aplenkdama laiką. Netrukus visi išgirdo, kad meras atvyko visai ne dėl to, kad skelbtų nuosprendį seniūnijai.
- Taip, žinau tokią idėją naikinti mažąsias seniūnijas, apie ją girdėjau dar praeitą Tarybos kadenciją, bet tai dar nėra mūsų valdančiosios koalicijos planas, - sakė A.Meiženis. - Taip, aš sutinku, valdymo išlaidas mažinti reikia. Ilgą laiką rajoną valdant vienai politinei jėgai, valdymo aparatas palaipsniui išaugo. Kur kas didesnis Šiaulių rajonas turi mažiau valdininkų, negu jų yra mūsų savivaldybėje, panašaus dydžio Šakių rajonas išsiverčia, turėdamas ne 12, kaip pas mus, bet 8 administracijos skyrius. Bet ar būtinai turim pradėti taupymą nuo seniūnijų? Tas pats Šakių rajonas jų dar nesumažino, bet įvedė GPS kontrolę savivaldybės transportui, centralizavo buhalteriją ir gerokai sutaupė lėšų. Pas mus Tado Bartkaus vadovaujama darbo grupė tiria, kiek prikurta etatų švietimo įstaigose. Ar tikrai mokyklai reikalinga pusantro buhalterio etato, jeigu joje belikę keliolika mokinių? Ar mokyklos aplinka tikrai didesnė, jeigu joje dirba daugiau prižiūrėtojų? Ir jeigu mums pavyktų sumažinti 39 etatus, kaip siūlo darbo grupė, tai sutaupytume per metus apie 230 tūkstančių eurų. Kur mes tuos pinigus dėtume? Aš esu už tai, kad jie paliktų švietimo įstaigoms, tiksliau – tų įstaigų darbuotojų atlyginimams kelti. Ir ne procentais kelti, kad daugiau uždirbančiam kliūtų dar daugiau, bet pridedant po konkrečią sumą, tarkime po 50 eurų kiekvienam. Tada ir daugiau uždirbantis, ir minimalią algą gaunantis būtų vienodai paskatinti.
Kodėl meras nenori valdymo optimizavimo pradėti nuo seniūnijų? Jo manymu, dėl to valdžia galėtų nutolti nuo paprastų žmonių ir nukentėtų savivaldybės teikiamų paslaugų kokybė.
- Argi tiek daug darbuotojų likę mažosiose seniūnijose, kad mes jų sąskaitą kažin ką sutaupytume? - klausė meras. - Štai Palentinyje likusi seniūnė, buhalterė ir vairuotojas. Socialinė darbuotoja atvažiuoja iš Kaltinėnų. Panašiai ir pas jus. Kur kas daugiau sutaupysime, centralizavę buhalteriją ar optimizavę mokyklinių autobusų maršrutus. Kai darbo grupė ėmėsi darbo, paaiškėjo, kad daugeliu maršrutų autobusai važiuoja tuščiomis, o mokyklos gali išsiversti be Autobusų parko paslaugų. Autobusų parkas sunerimęs mums pranešė, kad jis per metus negaus 60 tūkstančių pajamų. Vadinasi, savivaldybė tiek sutaupys, ir tuos pinigus galės skirti nemokamam rajono gyventojų pavežėjimui, Autobusų parko skoloms padengti. Su rajono biudžetu kol kas viskas gerai, per aštuonis mėnesius esame surinkę 800 tūkstančių eurų daugiau, negu buvo surinkta pernai per tą laiką. Bet jei norime mokėti kompensacijas tėvams, kurių vaikai netilpo į darželį, solidžiau dengti seniūnaičių ir bendruomenės pirmininkų kanceliarines išlaidas, jauniems gydytojams padėti įsigyti būstą, tai turėsim taupyti, kur tik įmanoma.
Kada bus asfaltuojamos Aukštagirės ir Sartalės gatvės? „Dabar rengiamas techninis projektas, - atsakė A. Meiženis. - Kitais metais Taryba vėl svarstys kelių priežiūros ir plėtros programą, spręs, kuriuos kelius asfaltuoti pirmiausia. Jūsų pageidavimą žinome“.
Bilionyse į piliakalnį veda Piliakalnio gatvė, kuria važiuoja daug turistų, keldami žvyrkelio dulkes, o nuo jų kenčia viena pakelės sodyba. Gatvė kol kas neįtraukta į asfaltavimo planus, bet seniūnė Loreta Daukantienė atsakė, kad rasta laikina išeitis – vasarą ties sodyba žvyrkelis buvo laistomas druskos tirpalu, kuris mažino kelio dulkėtumą.
O kodėl Bilioniai negalėtų turėti tokio medicinos punkto, kuris priimtų kiekvieną žmogų, nesvarbu, kuriam sveikatos priežiūros centrui ar ambulatorijai būtų jis prisirašęs? Medicinos punktą Bilioniai turėjo, tačiau jis priimdavo tik tuos pacientus, kurie prisirašę Kaltinėnų pirminiame sveikatos priežiūros centre. Visų kitų punktas nepriėmė, o prieš keletą metų, trūkstant pacientų, buvo jis uždarytas. Nepriima žmonių, o paskui sako, kad jų per mažai?
Tą bilioniškių klausimą kitą dieną perdavėme Kaltinėnų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiajam gydytojui Kornelijui Andrijauskui. Štai ką jis atsakė:
- Bilionių problema, kad jis pusiaukelėje tarp Kaltinėnų ir Laukuvos. Dalis bilioniškių pirminei sveikatos priežiūrai užsirašė pas mus, dalis – Laukuvos ambulatorijoje, dalis – Šilalės pirminės sveikatos priežiūros centre. Kol neprasidėjo pacientų „dalybos“ tarp medicinos įstaigų, mūsų centras Bilioniuose prižiūrėjo per 700 žmonių. Tada Bilioniams sakiau: išsaugokim medicinos punktą, ir ten galėsite pasidaryti kardiogramas, du sykius per savaitę atsiųsiu gydytoją rezidentą. Tačiau „dalybų“ sustabdyti man nepavyko, vieni patraukė į Laukuvą, kiti – į Šilalę, o pas mus neliko nė 300. O vienam bendruomenės slaugytojui išlaikyti reikia turėti 900 prisirašiusių pacientų. Ligonių kasos mums moka už prisirašiusius žmones. Užsirašei pas mus – pinigai mums, užsirašei Laukuvoje – pinigai Laukuvos ambulatorijai. Taip ir nebeliko mūsų punkto Bilioniuose. Dabar bendruomenės slaugytoja lanko ligonius namuose, dėl jos darbo nusiskundimų negauname, - sakė K. Andrijauskas.