PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2025 m. Gegužės 19 d. 17:49

Menopauzė: ką turėtų žinoti kiekviena moteris?

Lietuva

Menopauzė / Etaplius

EtapliusŠaltinis: Etaplius.LT


362766

Maždaug tarp 45-ųjų ir 55-tųjų metų moters savijauta pradeda keistis, mat šis amžius įprastai žymi reprodukcinio amžiaus pabaigą ir menopauzės pradžią. Daugelis moterų bijo šio natūralaus biologinio proceso, tačiau tinkamai rūpinantis savo organizmu ir psichikos sveikata, taip pat kontroliuojant patiriamus simptomus – menopauzė gali būti daug lengvesnė.

Menopauzė nėra laikoma liga, tai – įprastas moters gyvenimo tarpsnis, pažymintis reprodukcinių galimybių pabaigą. Menopauzė pasireiškia iš lėto, o prieš ją moterys patiria ankstyvosios menopauzės fazę.Jos metu menstruacijos tampa nereguliarios, pasireiškia pirmieji menopauzės simptomai.

Menopauzės simptomai kiekvienai moteriai gali būti skirtingi – vienos šio etapo pradžios net nepastebi, o kitoms kasdienybė gerokai pasikeičia: gali sutrikti miegas, kankinti naktinis prakaitavimas, karščio ir šalčio antplūdžiai, svorio ir metabolizmo pokyčiai, gali pakisti kraujo spaudimas, pastiprėti širdies plakimas, pasireikšti užmaršumas. Taip pat neretai pakinta ir emocinė moterų būsena – kai kurios tampa irzlesnės, nerimastingos, kitos pasidaro jautresnės, verksmingos, gali išryškėti depresyvi nuotaika. Menopauzė oficialiai diagnozuojama tada, kai šalia kitų simptomų moteris visus metus nebepatiria menstruacijų.

Kiekvienos moters organizmas yra individualus, todėl skiriasi ne tik menopauzės simptomai, bet ir jų trukmė – vienos simptomus gali patirti 4 metus po paskutinio menstruacijų ciklo, kitoms simptomatika gali tęstis net 7 metus ar net 10.

Nors apie menopauzę visuomenėje kalbama atvirai, perimenopauzės sąvoka vis dar yra daugiau ar mažiau tabu. Ekspertų teigimu, ši menopauzės pirmtakė yra dažna fizinių ir psichologinių problemų, įskaitant depresiją, priežastis, kuri gali pasireikšti jau sulaukus 30 metų.

Plačiau – Etaplius TV vaizdo reportaže:

#MENOPAUZĖ#MOTERIS#SVEIKATA