Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Miesto bitininkystė / Urbanbee.lt archyvo nuotr.
Pranešimas spaudaiŠaltinis: ALFA.LT
„Aviliai tikrai sujungia žmones ir kuria aplink save tvarias, sąmoningas ir ekologiškas miestų bendruomenes. Aplinkiniai pradeda kalbėti apie bites, didėja bičių svarbos supratimas, o tai padeda mažėjančių bičių populiacijai ir gerina miesto ekosistemą“, – teigia P. Chockevičius.
Paulius pastebi, kad naujieji daugiamečiai sklypo augalai bus naudingi ne tik naujakurėms „Horizontų“ darbštuolėms, bet ir pakeliui skrendantiems drugeliams, kamanėms, pavienėms bitėms.
„Kalbant apie medaus kiekius, jie gali labai skirtis kiekvienais metais. Oro sąlygos ir aplinkos veiksniai turi didelę įtaką medaus derliui. Kartais bitės gali nesurinkti pavasarinio medaus, kartais trūksta vasaros pabaigos derliaus, o kartais gausu visų trijų sezono medaus rūšių. Iš vieno avilio surenkame apie 15 kilogramų medaus, tačiau šis skaičius gali būti ir mažesnis, ir didesnis. Smagu, kad būtent „Horizontų“ aviliai šiemet atnešė būtent po 15 kilogramų medaus iš kiekvieno avilio“, – džiaugiasi bitininkas.
Kaip toliau pabrėžia Paulius, nors miestuose bitės paprastai turi pakankamai maisto bazės, per šią iniciatyvą pasodinti papildomi augalai suteikė bitėms dar daugiau nektaro. Tai ypač naudinga, kai oro sąlygos joms neleidžia skristi toliau – esant žvarbiam ar lietingam orui. Taip bitės turi prie pat savęs papildomą medunešio šaltinį, iš kurio gali pasiimti maisto, palaikyti savo sveikatą ir gyventi sočiai bei laimingai.
„Pasodinome įvairių gėlių, kad medus būtų skanesnis ir vaizdas gyventojams taptų žalesnis. Mums buvo svarbu ne tik suteikti bitėms gausiau maisto, bet ir pagerinti aplinką aplinkiniams gyventojams. Džiaugiamės matydami, kaip žydi mūsų pasodintos gėlės ir kaip tai teigiamai veikia aplinkinę bendruomenę“, – sako Guido Wolfas, „RELEVEN“ tvarumo ir inovacijų direktorius.
P. Chockevičius / Urbanbee.lt archyvo nuotr.
Urbanbee.lt misija: gamta miesto širdyje
P. Chockevičius, anksčiau dirbęs finansų srityje Londone ir Lietuvoje, pajuto norą rasti didesnę prasmę savo veikloje. Įkvėptas Londono miesto bitininkystės tradicijų ir savo senelio bitininko patirties, jis nusprendė įkurti Urbanbee.lt. Londone jis stažavosi didžiausiame miesto bityne, kuris prižiūri dabartinio karaliaus Karolio III avilius.
„Man vis labiau norėjosi prasmės, atnešti žmonėms gamtą į miestus, parodyti bičių svarbą. Supratau, kiek mes, žmonija, esame įsilieję į jų gyvenimus ir kiek galime joms pagelbėti“, – pasakoja Paulius.
Bitės apdulkina apie 70 proc. mūsų vartojamo maisto. Augant veganiškos ir vegetariškos mitybos tendencijoms, žmonės tampa dar labiau priklausomi nuo bičių darbo. Bičių aviliai „Horizontų“ kvartale ne tik stiprina biologinę įvairovę, bet ir prisideda prie švaresnio oro, žalesnės aplinkos kūrimo.
„Augalai geriau auga, gamta tampa žalesne, daugiau žiedų ir nektaro. Tai naudinga ne tik bitėms, bet ir mums visiems – gyventojams, kurie gali džiaugtis švaresniu oru ir gražesne aplinka“, – mintimis dalijasi Paulius.
„Vilniuje yra nemažai Urbanbee.lt avilių, tačiau šis yra pirmasis, stovintis gatvės lygyje. Labai džiaugiamės, kad visą sezoną bitės galėjo ramiai dirbti. Tai unikali galimybė miestiečiams iš arčiau pamatyti bičių gyvenimą ir suprasti jų svarbą. Tikimės, kad ši iniciatyva paskatins daugiau žmonių prisidėti prie tvarios miesto aplinkos kūrimo“, – teigia G. Wolfas.
Nors netrukus prasidės statybos darbai ir bitės laikinai bus iškeldintos, užbaigus projektą ir aviliams sugrįžus į kvartalą, Paulius siūlo idėją sukurti bendruomenės daržą, kur gyventojai galėtų auginti savo daržoves ir dar labiau suartėti su gamta.
„Mes su mielu noru prisidėsime prie renginių, edukacijų, medaus degustacijų tiek gyventojams, tiek bendruomenei. Galima padaryti daug gražių dalykų, ir tikiuosi, kad bičių idėja ir toliau bus gyva, kai šį kvartalą užpildys vilniečiai“, – sako jis.
Urbanbee.lt kviečia miesto gyventojus prisidėti prie bičių išsaugojimo: sodinti medingus augalus, kurti žaliąsias erdves, vengti pesticidų naudojimo. Šios iniciatyvos autorius tiki, kad kartu galime sukurti tvaresnę ir žalesnę aplinką, kurioje bitės ir žmonės gyvens harmonijoje.