PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Kovo 24 d. 07:57

Medininkuose sulaikomos migrantės sako nespėjusios apsirengti, VSAT vadina tai provokacija

Vilnius

Asociatyvi VRM nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


224192

Užsieniečių registracijos centre Medininkuose kovo pradžioje dėl neramumų organizavimo sulaikytos migrantės išplatino vaizdo įrašą, kuriame kai kurios jų matomos pusnuogės, surakintomis rankomis.

Lietuvos raudonojo kryžiaus atstovams iš Afrikos kilusios migrantės tvirtino, jog jas sulaikę Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai net neleido apsirengti. VSAT tikina, kad moterys sukėlė riaušes, bet perteklinės jėgos prieš jas naudojama nebuvo, o rūbus šios nusimetė siekdamos trukdyti jas išvesti apklausai. 

Įrašas su, kaip teigiama, kovo pradžioje sulaikytomis afrikiečių kilmės migrantėmis išplito trečiadienį. 

Lietuvos raudonojo kryžiaus Prieglobsčio ir migracijos programos vadovė Eglė Samuchovaitė patvirtino, kad ši situacija yra žinoma. Ji teigia, kad tai vyko kovo pradžioje, ankstų rytą, kai organizacijos atstovų teritorijoje nebuvo.

Skirtingos versijos 

E. Samuchovaitė sakė, kad VSAT ir moterų pasakojimai iš tiesų skiriasi.

„Moterys pasakojo, kad atėjo pareigūnai jau po to, kai įvyko įvykiai, protestas, kad jos nespėjo apsirengti ir buvo patalpintos viename iš namelių, suvaržius jų laisvę – buvo suveržtos rankos, kad jos buvo pridengtos antklodėmis ir patalpintos beveik dienai“, – BNS sakė E. Samuchovaitė. 

Pasak jos, nerimą kelia ir tai, kad migrantės baiminasi apie tai viešai kalbėti.

Tuo metu VSAT atstovas Giedrius Mišutis BNS tvirtino, kad toks incidentas kovo pradžioje per masinius neramumus centre iš tiesų buvo, tačiau pareigūnai, anot jo, jokios perteklinės prievartos nenaudojo.

Pasieniečių duomenimis, naktį iš kovo 1-osios į kovo 2-ąją Medininkų centre, moterų sektoriuje, kilo Afrikos valstybių gyventojų nepasitenkinimas: keliolika moterų, reikalaudamos laisvės, mėtė į pareigūnus maistą, išvertė kelis segmentus tvoros, skiriančios sektorius centre ir pateko į vyrų teritoriją.

VSAT atstovo teigimu, prisijungus dar apie 80 migrantų vyrų, neramumai tęsėsi iki ryto, pareigūnai panaudojo ašarines dujas, pasitelkė papildomas pajėgas, o aktyviausiai besipriešinusius šešis vyrus ir septynias moteris sulaikė, jiems buvo uždėti vienkartiniai medžiaginiai antrankiai.

Teismas, anot G. Mišučio, vėliau leido apriboti asmenų teisę judėti teritorijoje.

VSAT: tai provokacija

„Maištas vyko naktį, žmonės išskirstyti į sektorius, o dalis aktyviausiųjų buvo pristatyta į tarnybines patalpas, jų buvo klausinėjama toliau, kai kurie slėpė veidus po kaukėmis, skaromis, kepurėmis. Tai, ką moterys viešina, yra provokacija, lygiai taip pat, kaip ir tuomet vykdyta provokacija“, – BNS sakė G. Mišutis.

Anot jo, pareigūnai tiesiog siekė atvesti moteris į apklausą, o moterys nusirengė pačios.

„Tikrai niekas iš pareigūnų jų nenurenginėjo, niekas jokios jėgos netaikė. Jos tiesiog nusimetė darbužius sakydamos – ką jūs mums padarysite, į lauką mūsų nevesite?“, – kalbėjo G. Mišutis.

„Pasieniečiai nepasimetė, apgobė jas paklodėmis, užtiesalais ir palydėjo į tarnybines patalpas apklausai. Po to jos apsirengė. Bet kad būtų laužomos rankos, naudojama fizinė prievarta – to nebuvo“, – patikino VSAT atstovas.

Anot jo, dažnai siekiant nuraminti migrantus, šie spjaudosi ar kandžiojasi siekdami išprovokuoti pareigūnus.

„Tai, kas rodoma, yra elementarus nepaklusimas tvarkai, provokavimas, bandymas išvesti iš kantrybės pareigūnus, juos „pašokdinti“, – pridūrė jis.

G. Mišučio teigimu, 13 migrantų perkelti į Užsieniečių registracijos centrą Pabradėje, sulaikytųjų užsieniečių bendrabutį, jiems iki šiol yra apribota galimybė judėti po centro teritoriją.

Baiminasi ir vykstančio karo

E. Samuchovaitė sako, kad pastaruoju metu įtampą tarp migrantų kelia ir karas Ukrainoje bei žinojimas, kad jie apgyvendinti prie pat Baltarusijos, tiesiogiai remiančios Rusijos karinius veiksmus prieš Ukrainą, sienos.

„Pirmoji priežastis yra karo baimė ir buvimas pasienyje su Baltarusija, jie uždaryti pasienyje išgyvena karo baimes. Taip pat keliamas klausimas ir dėl skirtingo priėmimo žmonių, turiu minty, kad ukrainiečiams viskas atvira, visi dalykai prieinami, o šie žmonės, tarp kurių yra bėgančių nuo tam tikrų grėsmių, vertinami kitaip“, – kalbėjo Raudonojo kryžiaus atstovė. 

Ji ragina VSAT įsteigti ombudsmeną ar kitą atskirą pareigybę tokių ginčų nepriklausomam vertinimui arba leisti incidentą ištirti Seimo kontrolieriui.

„Neturime laukti tokių įvykių ir turėti tik dvi viena kitai prieštaraujančias puses, turi veikti mechanizmai, kurie ištiria, kokios aplinkybės buvo, vidinis tyrimas, o ne tai, ką sako patys Medininkų pareigūnai, o subjektas, kuris įvertintų abi puses. Tai, kad žmonės rašys skundus, prasidės tyrimas, neturint mechanizmo, kaip žmones apsaugoti, sumažinti jų baime, tai neveiks“, – kalbėjo ji.

Migrantai į Lietuvą, Latviją ir Lenkiją iš Baltarusijos plūsti pradėjo pernai. Į Lietuvą jų neteisėtai iš viso pateko 4,2 tūkstančių.

Vakarų šalys kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Šiuo metu migrantai pasienyje dažniausiai būna apgręžiami, neleidžiant jiems patekti į šalies teritoriją.

BNS