PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Lapkričio 3 d. 19:19

Medikų darbas koronaviruso akivaizdoje: iki kraujo nutrinti veidai ir baimė eiti į tualetą

Vilnius

Sauliaus Žiūros nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


152745

Užsikrėtimų koronavirusu skaičiui Lietuvoje kasdien sparčiai augant, šalies medikai atsidūrė nepavydėtinoje situacijoje. Apie darbo užkulisius pandemijos akivaizdoje antradienį surengtoje Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos konferencijoje kalbėjo iš arti tai matantys medikai.

Santaros klinikų Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vedėjas Linas Svetikas sako, kad pastarosiomis savaitėmis gerokai išaugo į gydymo įstaigą besikreipiančių pacientų skaičius. Srautai ypač padidėja prieš pat savaitgalį ir naujos savaitės pradžioje. Medikas sako, kad į priėmimo skyrių atvyksta gana sunkios būklės pacientai, o gydytojai nerimauja, ar užteks vietos visus, kam būtina skubi pagalba, hospitalizuoti.

L. Svetikas įspėja visus, kurie vis dar mano, jog koronavirusas pavojingas tik senoliams ir lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms – sunki ligos forma gali pasireikšti ir jauniems bei geros sveikatos būklės asmenims.

„Daliai atvykstančių pacientų iš karto reikalingas reanimacinis gydymas. Štai prieš gerą savaitę jauna moteris tiesiai iš mūsų Priėmimo skyriaus sunkios būklės paguldyta į Reanimacijos skyrių. Todėl turėkite omenyje, kad ši infekcija gali paliesti kiekvieną, kiekvienas gali sirgti labai sunkiai“, – kalbėjo L. Svetikas.

Kolegai antrino ir LSMU Kauno ligoninės gydytojas Darius Varaškevičius. Jis sako, kad gydymo įstaigoje šiuo metu hospitalizuota daugiau kaip 100 koronavirusu sergančių pacientų ir skaičiai kasdien auga. Kai kurių būklė sunki, jiems reikalinga deguonies terapija, dirbtinė plaučių ventiliacija.

Medikai su apsauginiais kombinezonais, respiratoriais, pirštinėmis be jokios pertraukos turi išbūti po 4, 5 ar net 6 valandas. Taip pat ir pagalbinis personalas – valytojos, slaugytojų padėjėjos – padirbus tokiomis sąlygomis būna šlapios iki paskutinio siūlo, mat su tokia apsaugine apranga žmogui būna labai karšta.

Maža to, D. Varaškevičius atskleidžia, kad respiratoriai ir apsauginiai skydai iki randų nutrina veidus, o gydytojai priversti kęsti troškulį, kad kuo rečiau tektų eiti į tualetą.

„Randai būna ant veidų nuo kaukių, respiratorių, skydelių, nes per ilgą laiką jie pradeda siaubingai veržti.  Be to, visi žmonės, kurie eina dirbti į kovidinį skyrių prieš tai vengia vartoti skysčius, nes kiekvienas išėjimas į tualetą reikalauja pilno visos apsauginės aprangos keitimo. Todėl prieš einant pas pacientus stengiamasi negerti, kad 4-5 valandas būtų galima ištverti neinant į tualetą“, – apie liūdną medikų kasdienybę pasakojo D. Varaškevičius.

Abu medikai teigė, kad visuomenė turėtų atsiriboti nuo skleidžiamos dezinformacijos, esą, koronavirusas neegzistuoja, o milžiniški susirgimų skaičiai išgalvoti, laikytis visų būtinų saugumo priemonių, saugoti ne tik save, bet ir aplinkinius.

Pasak gydytojų, skeptikų nuomonė pasikeis tuomet, kai patys paklius į COVID-19 pacientams skirtą ligoninės skyrių.