Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos Chemoterapijos ir radioterapijos dienos stacionare dirbantys medicinos fizikai Tarptautinės medicinos fizikų dienos proga surengė atvirų durų dienas „Medicinos fizikai – pacientų gerovei! “ Susidomėjusiųjų medicinos fizikos darbu nestigo: per dvi dienas surengtos šešios ekskursijos, kurių metu medicinos fizikai Miglė Šniūrevičiūtė, Genadij Aleksejenko ir Karolis Jakštas ne tik rodė sudėtingą medicinos įrangą ir pasakojo apie savo darbą, bet ir atsakinėjo į atvirų durų dienų lankytojų klausimus.
Vienas iš gydymo metodų
Spindulinis gydymas, kurio pagrindinis uždavinys yra sunaikinti vėžines ląsteles paciento organizme – tik vienas iš gydymo metodų, kuriuos Onkologijos klinikos specialistai taiko vėžiu susirgusiam žmogui. Tačiau šis metodas ypač sudėtingas, nes dirbti tenka sudėtinga medicinos įranga, kurią sudaro kompiuterinis tomografas, linijiniai greitintuvai,kvėpavimo kontrolės sistema, brachiterapijos prietaisas, trumpažidininis rentgenoterapijos aparatas. Dirbdami komandoje su gydytojais onkologais radioterapeutais bei radiologijos technologais medicinos fizikai gydo žmones jonizuojančia spinduliuote, kurios pagalba atliekamas ne tik radikalus gydymas siekiant visiškai pagydyti ligą, bet ir taikomas paliatyvus spindulinis gydymas (pvz. metastazių švitinimas), kurio metu lokaliai stabdomas vėžio plitimas, bei malšinamas skausmas. Pirmiausia atvirų durų lankytojai pakviesti į kompiuterinio tomografo patalpą, kur pirmiausia ir patenka pacientas, kuriam bus atliekamas spindulinis gydymas. Medicinos fizikas Genadij Aleksejenko ne tik papasakojo, bet ir parodė renginio dalyviams, kaip skirtingų vėžio lokalizacijų (krūtų, galvos-kaklo, plaučių ir t. t.) atvejais atliekama paciento imobilizacija, siekiant paguldyti pacientą patogiausioje padėtyje ir taikyti šią padėtį visą gydymo laikotarpį. Tuomet pacientas nuskanuojamas ir gauti vaizdai yra siunčiami į planavimo kompiuterius ir tęsiamas tolimesnis pasiruošimas gydymui.
Tikslus gydymo planas
Pasak medicinos fiziko Karolio Jakšto, gydymo plano ruošimas gali užtrukti iki dviejų savaičių. Šis laikas yra skiriamas gydymo plano parengimui. Jo metu gydytojas planavimo sistemoje apibrėžia saugotinus (kritinius) organus ir švitinamą tūrį (taikinį), o medicinos fizikas paruošia gydymo planus. Geriausias planas yra parenkamas diskutuojant gydytojui ir medicinos fizikui.
Medicinos fizikas Genadij Aleksejenko, papasakojo atvirų durų dienų lankytojams apie tolimesnį medicinos fizikų darbą, kuris nesibaigia gydymo plano parengimu. Medicinos fizikas turi įsitikinti, kad spindulinio gydymo planas būtų realizuotas taip, kaip suplanuota. Specialiais įrankiais (jonizacinės kameros, fantomai, elektrometrai) įsitikinama, ar greitintuvas gali realizuoti planą, patikrinamas dozės pasiskirstymas numatytoje plokštumoje. Būna ir taip, kad planą tenka tobulinti ir tai daroma tol, kol ir gydytojas, ir medicinos fizikas įsitikina, kad bus pasiektas optimaliausias gydymas.
Kai gydymo planas įgyvendintas 100 proc. pacientas kviečiamas spindulinės terapijos procedūrai, kuri gali užtrukti iki 20 minučių – kiekvienam pacientui individualiai. Procedūrų skaičius gali siekti iki 40 kartų.
Gydytojų ir medicinos fizikų patvirtintą planą realizuoja radiologijos technologas. Jis paguldo pacientą ant linijinio greitintuvo stalo tokioje pozicijoje, kaip nurodyta gydymo plane. Taip pat valdo linijinį greitintuvą ir stebi pacientą visos procedūros metu.
„Medicinos fizikas pacientą labiau žino iš vaizdų, nei iš veidų“, - sako M. Šniurevičiūtė, kuriai, kaip ir kitiems medicinos fizikams, tenka labai sudėtingas darbas: dozimetriniai įrangos matavimai, įrangos derinimas ir kalibravimas, planų kokybės užtikrinimas, pozicionavimo tikslumo vertinimas peržiūrint rentgeno vaizdus, aktualių straipsnių analizė.
Medicinos fizikai sako, jog kad ir kokia sudėtinga technika būtų, be žmogaus ji bevertė. Todėl ši profesija neįsivaizduojama be nuolatinio tobulinimosi tarptautinėse konferencijose ir seminaruose, bei aplankant kolegas kitose šalyse.
Zita KATKIENĖ