PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Kovo 19 d. 08:21

Mažeikių rajone oro kokybę matuoja mobilioji tyrimų laboratorija

Telšiai

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


168709

Šią savaitę Mažeikių rajone oro kokybę matuoja mobilioji tyrimų laboratorija.

Matavimai atliekami įgyvendinant Mažeikių rajone vykdomą aplinkos stebėsenos programą, kuri apima aplinkos oro, vandens kokybės ir dirvožemio stebėseną. Kietųjų dalelių koncentracija ir anglies monoksido išmetimas matuojamas keturis kartus per metus, po vieną kartą skirtingais metų laikais.

Mobilioji laboratorija tyrimus atliks ties Laisvės ir Laižuvos, Naftininkų ir Žemaitijos, Ventos, Skuodo ir Žemaitijos, Jautakių ir Ašvos, Liaudies ir Mažeikių 100-mečio, Vytauto ir Ąžuolų gatvių sankirtomis, Leckavoje, Pikeliuose, Židikuose, Bugeniuose, Laižuvoje, Buknaičiuose. 

Kietosios dalelės (KD10). Į atmosferą patenkančios dalelės skiriasi savo dydžiu ir chemine sudėtimi, todėl jų įtaka žmonių sveikatai ir aplinkai tiesiogiai susijusi su šiais parametrais.

Dažniausi taršos smulkiomis dalelėmis šaltiniai yra katilinės, naudojančios iškastinį kurą (išmeta pelenus ir suodžius), pramoniniai procesai (metalo, audinių dulkės), dirvos erozija, fotocheminiai procesai. Degimo metu susidariusios dalelės būna mažesnės už 1mm, industrinės ir dirvos dalelės – didesnės už 1 mm.

Daugiausia sveikatos sutrikimų sukelia dalelės, mažesnės už 1 mm. Jas sunkiausia išvalyti iš pramoninių procesų išlakų, todėl didžiausia jų dalis iš oro pašalinama lyjant.

Didelės kietųjų dalelių koncentracijos aplinkos ore saulės spinduliavimo ir drėgmės poveikyje gali veikti klimatines sąlygas ir sumažinti matomumą. Smulkiosios dalelės dalyvauja debesų formavimęsi, ir esant intensyviam išmetimui gali padidinti debesuotumą ir kritulių kiekį tam tikroje vietovėje. Dalelės, kurių skersmuo yra tarp 0,1 ir 1,0 mm, efektyviai išsklaido matomąją šviesą, taip sumažindamos matomumą. Esant dideliam oro drėgnumui, susiformuoja migla.

Kietieji teršalai patenka į žmogaus organizmą per kvėpavimo sistemą. Dalelių prasiskverbimo gylis į kvėpavimo sistemą priklauso nuo jų dydžio. Didesnės nei 5 mm dalelės dažniausiai sulaikomas gerklėje arba nosyje. Nuo 0,5 iki 5 mm diametro dalelės nusėda bronchuose, o nedidelė dalis pasiekia plaučių alveoles. Smulkesnės už 0,5 mm dalelės pasiekia plaučių alveoles ir gali jose nusėsti, tam tikra dalis per alveoles patenka į kraują. Veikiant kietosioms dalelėms gali išsivystyti kvėpavimo takų ligos (astma, bronchitas, emfizema), sutrikti širdies veikla (širdies priepuolis) ir išsivystyti plaučių vėžys.

Kietosios dalelės neigiamai veikia augalų vystymąsi ir augimą, jos sukelia įvairių medžiagų pažeidimus (pavyzdžiui, metalų koroziją, padengia nešvarumais namus ir audinius ir kt.).