PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Sausio 14 d. 14:10

Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premija – neeiliniam duetui

Neringa

Artiom Myškin nuotr.

EtapliusŠaltinis: Neringos savivaldybė


339048

Sausio 11-ąją Juodkrantės bažnyčioje įvyko Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premijos įteikimo iškilmės. Šešioliktoji premija skirta klaipėdiečiams meno kolekcininkams Aleksandrui Popovui ir Jelenai Kosinovai.

Premijos teikimo iškilmėse dalyvavo tik viena dueto dalis – meno kolekcininkė J. Kosinova su šeima, linkėjimus perdavusi nuo savo tėvelio – A. Popovo, kuris dėl sveikatos problemų negalėjo dalyvauti renginyje.

Premija šiems meno kolekcininkams skirta už Kuršių nerijos ir Mažosios Lietuvos (Prūsų Lietuvos) kultūros tradicijai reikšmingą, aktyvią ir kūrybišką veiklą, svarų indėlį kaupiant ir saugant Kuršių nerijoje ir Prūsų Lietuvoje sukurtą dailės paveldą, ypač Nidos dailininkų kolonijos menininkų kūrybos palikimą, jį populiarinant reikšmingomis parodomis ir leidiniais Lietuvoje bei užsienyje.

Suteikti premiją A. Popovui ir J. Kosinovai pasiūlė Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, atkreipdamas dėmesį į tėvo ir dukros apsisprendimą beveik du dešimtmečius rinkti meno kūrinius, kuriuose įamžinti Prūsų Lietuvos, Klaipėdos krašto ir Kuršių nerijos vaizdai.

Premija – neeiliniam duetui

Kaip pažymi premijos laureatus pristačiusi Neringos muziejų ir Thomo Manno kultūros centro direktorė dr. Lina Motuzienė, premija skirta neeiliniam duetui – A. Popovo ir J. Kosinovos aistra menui ir atsidavimas mūsų kultūrinio paveldo išsaugojimui yra nepaprastai įkvepiantis.

Kaip supažindina dr. L. Motuzienė, išskirtinį reiškinį – Nidos dailininkų koloniją Thomo Manno kultūros centras pradėjo gaivinti 1999 metais, kuomet Thomo Manno festivalio metu buvo surengta pirmoji Neringoje Nidos dailininkų koloniją reprezentuojanti paroda, kurią sudarė Mykolo Žilinsko dailės galerijos saugomi darbai. Vėliau, jau 2000-aisias metais, Nidoje buvo surengta žymaus Nidos dailininkų kolonijos menininko Richardo Birnstengelio paroda, kurios paveikslus teko vežtis iš užsienio, sprendžiant įvairius muitinės ir finansinius klausimus.

„Didelė sėkmė Nidai ir Thomo Manno festivalio organizatoriams atrasti visai šalia Nidos, Klaipėdoje, kolekcininko A. Popovo paveikslų lobyną, kuriame jau tuomet – pačioje pradžioje buvo sukaupta tikrai didžiulė, įspūdinga Nidos dailininkų kolonijos atstovų kolekcija. Tokiu būdu ir užsimezgė glaudus bendradarbiavimas tarp viešosios įstaigos „Nidden“, Aleksandro Popovo ir Jelenos Kosinovos“, – pažymėjo dr. L. Motuzienė.

Surengta beveik pusšimtis parodų

Bendradarbiaujant su premijos laureatais pirmoji paroda Nidoje buvo surengta 2009-aisiais Nidos bendruomenės namuose, vėliau parodos perkeltos į Kuršių nerijos muziejų, kelis kartus pristatytos ir Juodkrantėje.

Per beveik du dešimtmečius premijos laureatams pavyko surinkti šiuo metu didžiausią Lietuvoje ir vieną didžiausių Europoje Nidos dailininkų kolonijos atstovų ir Rytprūsiuose dirbusių dailininkų meno kūrinių rinkinį, kurį sudaro daugiau nei 1500 paveikslų ir grafikos darbų, sukurtų daugiau nei 250 skirtingų devyniolikto amžiaus antros pusės ir dvidešimto amžiaus pirmos pusės dailininkų.

Iš viso Lietuvoje ir užsienyje buvo surengtos 47 parodos, kurias sudarė A. Popovo ir J. Kosinovos kolekcijos darbai, iš kurių – 17 Nidoje ir Juodkrantėje.

Anot Neringos savivaldybės vicemero Narūno Lendraičio, simboliška, kad naujuosius metus Neringa visada pradeda nuo M. L. Rėzos vardo kultūros ir meno premijos teikimo ir tai skatina apgalvoti tikrąsias Kuršių nerijos vertybes: „Susirenkame prisiminti, kas yra Martynas Liudvikas Rėza, Thomas Mannas, o šiandien – kas yra Nidos dailininkų kolonija. Džiugu, kad tikrąsias Kuršių nerijos vertybes ir šią kryptį primename miestui ir pasauliui“.

Dovanos Neringai

Premijos laureatė J. Kosinova pažymi, kad per du dešimtmečius nuoseklus darbas tapo gyvenimo dalimi, ir dėkoja visiems, kurie padeda pakuojant paveikslus, juos „gydant“. Į iškilmes jos šeima atvyko ir su dovanomis Neringai – Neringos muziejų direktorei dr. L. Motuzienei įteiktas leidinys su paties Thomo Manno ranka Nidoje užrašytu tekstu, o kurorto bendruomenė pakviesta į Liudviko Rėzos kultūros centre atidarytą Nidos dailininkų kolonijos tapytojų darbų parodą „Tylus gyvenimas“. Išskirtinėje parodoje dėmesys šį kartą skiriamas ne Kuršių nerijos kraštovaizdžiui, o šio krašto žmonėms, kurie, anot J. Kosinovos, yra tylūs šio krašto liudininkai, kurie dažnai pamirštami. Paroda veiks iki vasario 16-osios.


Foto galerija:

Artiom Myškin nuotr.
Artiom Myškin nuotr.
Artiom Myškin nuotr.
Artiom Myškin nuotr.
Artiom Myškin nuotr.
Artiom Myškin nuotr.
Artiom Myškin nuotr.
Artiom Myškin nuotr.
Artiom Myškin nuotr.
Artiom Myškin nuotr.
Artiom Myškin nuotr.
Artiom Myškin nuotr.
Artiom Myškin nuotr.
Artiom Myškin nuotr.

#NERINGA#JUODKRANTĖ#BAŽNYČIA#MARTYNAS LIUDVIKAS RĖZA#VARDAS
#MENAS#KULTŪRA#PREMIJA#JELENA KOSINOVA#ALEKSANDRAS POPOVAS
#KOLEKCININKAI