PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Virtuvė2023 m. Gruodžio 31 d. 14:33

Marinuota silkė, kokios dar nesate ragavę

Šiauliai

Freepik.com nuotr.

Pranešimas spaudaiŠaltinis: Etaplius.LT


287676

Be silkės patiekalų neįsivaizduojamas joks šventinis stalas. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, jog silkė – riebi, tačiau sveikatai palanki žuvis, tad ją vertėtų skanauti ne tik per šventes.

Visaverčių baltymų ir vitaminų šaltinis

Silkė priskiriama riebių žuvų grupei, tačiau nors ir kaloringa, ji turtinga žuvų taukų ir omega 3 riebalų rūgščių, taip pat selenou, jodo, kalio. Tai puikus visaverčių baltymų ir vitaminų D, B2, B6 šaltinis, tad ją vertėtų skanauti ne tik per šventes.

„Žuvį į savo mitybą siūlyčiau įtraukti bent 2–3 kartus per savaitę, suvartojant iki 300 gramų, o riebia žuvimi, kaip silkė, mėgautis rečiau. Silkė puikiai paįvairina asortimentą, bet neturėtų užimti visos žuviai skirtos vietos mityboje. Tiesa, dažniausiai valgome sūdytą ar marinuotą silkę, o visi šie paruošimo būdai šiek tiek sumenkina jos naudą. Mat su taip paruošta silke gauname per daug druskos ir organizmui nereikalingų medžiagų, atsirandančių žuvies marinavimo procese. Todėl, prieš ruošiant patiekalus, sūdytą silkę reikėtų pamirkyti arbatoje, vandenyje arba piene“, – pataria gydytoja dietologė.

Dr. E. Gavelienė taip pat pažymi, kad silkė netinka asmenims, kurie yra alergiški žuviai. Ją reikėtų atsargiai valgyti ir tiems, kurie vartoja vaistus depresijai gydyti ar sergantiems podagra: „Visiems kitiems silkė yra puikus maisto produktas, tiesa, valgyti reikėtų jaučiant saiką.“

Kaip išsirinkti kokybišką silkę

Ruošiantieji silkę namuose dažniausiai turi mėgstamą iš kartos į kartą keliaujantį receptą. Jam geriausiai rinktis neišdarinėtą atlantinę silkę iš sūrimo, kuri bus natūralesnė, be papildomų priedų ir aliejų.

Norint nusipirkti tikrai kokybišką silkę, rekomenduojama atidžiai apžiūrėti gaminio pakuotę. Svarbu, kad silkė būtų supakuota kokybiškai ir hermetiškai, jog į produkto vidų nepatektų oro. Todėl jeigu matote ištekėjusį sūrymą, verčiau tokio pirkinio atsisakykite.

Kokybiškos silkės sūrymas turi būti skaidrus ir permatomas, o surūgusios tampa tamsus bei drumstas. Jei perkate nesupakuotą silkę ir norite įsitikinti, ar ji kokybiška, paspauskite jos šoną pirštu – jeigu duobutė išsilygins ir netrukus grįš į pradinę padėtį, žuvis yra puikios kokybės, o jeigu įdubimas liks – silkė jau pradėjusi gesti.

Marinuota silkė su peletrūnu ir pankoliu

Silkei reikės:

  • 1 vnt. raudonojo svogūno
  • 150 g pankolio
  • 50 ml maistinės acto rūgšties
  • 85 g cukraus miltelių
  • 150 g vandens
  • 2 šaukštų džiovinto peletrūno
  • 390 g atlantinių silkių filė gabaliukų marinate

Gaminimo eiga:

Nulupkite ir smulkiai supjaustykite svogūną. Pankolį supjaustykite plonais griežinėliais, geriausia su mandolina.

Kelias minutes pavirkite actą, cukrų ir vandenį su pankoliu, svogūnu ir peletrūnu. Leiskite atvėsti.

Silkę nusausinkite ir supjaustykite gabalėliais. Dėkite į marinatą ir palikite šaldytuve, geriausiai porą dienų prieš patiekiant.

freepik.com nuotr.

Pakaitalas majonezui

Tokiame patiekale, kaip silkė pataluose, majonezas yra nepakeičiamas. Jo nebrangiai galima pasigaminti namuose.

Avokadų „majonezas“

Gaminimo laikas: 15 minučių.

Reikės: 1 avokado (~140 g), 1 šaukšto alyvuogių aliejaus, 1 skiltelės česnako, 1 šaukštelio garstyčių, druskos, pipirų.

Gaminame:

Išskobkite avokadą ir sudėkite į dubenį. Dėkite ir susmulkintą česnako skiltelę, alyvuogių aliejų, garstyčias, pagardinkite druska ir pipirais. Viską sumaišykite iki vientisos kreminės masės.

Veganiškas pupelių „majonezas“

Gaminimo laikas: 15 minučių.

Reikės: 170 g konservuotų baltųjų pupelių, 1 šaukšto alyvuogių aliejaus, 2 šaukštų citrinų sulčių, 1 skiltelės česnako, druskos, pipirų.

Gaminame:

Nusausinkite pupeles ir sudėkite į trintuvą kartu su susmulkintu česnaku ir likusiais ingredientais. Viską gerai sutrinkite, kol bus vientisa aksominės tekstūros masė.

Skanaus!