PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Vasario 14 d. 16:10

Marijampolės apskrities policijos vadovas: pagrindinės problemos pernai  – aktyvesni sukčiai ir narkotikų platinimas nepilnamečiams

Marijampolė

Marijampolės apskrities VPK nuotr.

Gintarė Navickaitė, Lina GalkuvienėŠaltinis: Etaplius.LT


292063

32 metus policijos sistemoje tarnaujantis, nuo 2021 m. Marijampolės apskrities vyriausiajam policijos komisariatui vadovaujantis Harimantas Poškevičius sako, kad jam svarbiausia ugdyti aukštų kompetencijų policijos pareigūnus, Lietuvos ir savo tarnybos patriotus, nepamirštančius pagrindinės pareigūno misijos – tarnystės žmonėms, tuo pačiu auginant Žmogų savyje. Patyręs pareigūnas, Marijampolės policijoje dirbantis dar nuo 1992 m., neslepia, kad šis regionas iš kitų šalyje kriminogenine prasme labai neišsiskiria, tačiau sutiko papasakoti apie jo specifiškumą ir opiausias problemas. Apie tai – pirmojoje išskirtinio Marijampolės apskrities policijos viršininko interviu naujienų portalui Etaplius.lt dalyje.

Marijampolėje gyvenate ir dirbate jau ilgus metus, kaip apibūdintumėte šį regioną ir jo gyventojus kaip policijos pareigūnas?

Marijampolės apskrities regionas kriminogenine prasme nėra labai išskirtinis. Jis specifiškas savo geografine padėtimi, esame pasienyje su Lenkija ir Rusija, todėl mūsų regione kiek labiau paplitusios draudžiamos veikos kaip kontrabanda, nelegalus akcizinių prekių judėjimas, vogtų transporto priemonių pervežimai per sieną. Taip pat esame tranzito regionas, per mūsų teritoriją eina pagrindinė Lietuvos tarptautinė transporto arterija - magistralinis kelias„Via Baltica“, kelias į Kaliningrado sritį, o taip pat traukinių maršrutas, kurio specialiuoju tranzitu juda keleiviai į Kaliningrado sritį ir iš jos. Tai lemia didelį lengvųjų automobilių, autobusų, krovininių automobilių bei traukinių judėjimą.

Labai intensyvus eismas šiais keliais reikalauja padidinto policijos dėmesio, atsiradus bent mažiausioms eismo kliūtims, stipriam snygiui, apledėjimu, krovininių automobilių autoįvykiams, susidaro net kelių dešimčių kilometrų spūstys. Be to tranzitiniais keliais per Marijampolės regioną į kitas valstybes gabenami nelegalūs kroviniai, kontrabandinės prekės, narkotikai, nelegalūs migrantai.

Kokios nusikalstamumo tendencijos pastarąjį dešimtmetį vyrauja Marijampolės regione, ar praėję metai kažkuo išsiskyrė?

Analizuojant keleto metų tendencijas, galime teigti, kad yra nusistovėjęs nusikalstamų veikų TOP 5, tai:

BK 140 str (nežymus sveikatos sutrikdymas – 20,6 proc. visų 2023 m. nusikalstamų veikų);

BK 281-1 (vairavimas neblaiviam – 12,3 proc.);

BK 178 (vagystė – 12,6 proc.);

BK 182 (sukčiavimas – 13,7 proc.);

BK 259 str. (neteisėtas disponavimas narkotinėmis medžiagomis – 4,7 proc.).

Praėję metai niekuo neišsiskiria, dominuoja šios 5 nusikalstamų veikų rūšys. Skirtumas tas, kad į antrąją vietą, iš tradicinės priešpaskutinės „pakilo“ sukčiavimai.

Pastebima aiški tendencija, kad mažėja nusikalstamų veikų, kurių metu sužalojami asmenys, tačiau išaugo nepilnamečių įvykdytų nusikaltimų susijusių su narkotinėmis medžiagomis skaičius. Augimo viena iš priežasčių yra ta, kad pernai sustiprinome šių nusikaltimų prevenciją ir kontrolę, išaiškinome ne vieną narkotikų platintojų nepilnamečių tarpe tinklą.

Mūsų apskrities pareigūnai apskritai didelį dėmesį skiria proaktyviai veiklai susijusiai su narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimu. Remiantis statistika mūsų apskrities rezultatai vieni geriausių respublikoje. Labai aktyviai dirba mūsų Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus komanda, taikome įvairias motyvacines priemones pareigūnams dirbantiems gatvėse siekdami suaktyvinti tokių nusikaltimų atskleidimą.

Taip pat didelis dėmesys yra skiriamas neblaiviems vairuotojams. Dėl efektyvių policijos pareigūnų priemonių neblaivūs vairuotojai sukėlė daug mažiau įvykių nei praėjusiais metais.

Tačiau šiuo metu mums nerimą kelia sukčiavimai. Sukčiai veikia labai išradingai, taiko vis naujesnes apgaulės schemas ir gyventojai bei įmonės praranda nemažas pinigų sumas. Čia policijai labai reikalinga įvairių institucijų, švietimo įstaigų, žiniasklaidos, gal net bažnyčios pagalba šviečiant žmones, aiškinant, kad saugotų savo pinigus ir turtą, būtų budresni ir taip lengvai nepasiduotų apgaulei.

Ar tebeegzistuoja šiame regione organizuotas nusikalstamumas? Kokiomis kryptimis veikia?

Egzistuoja, tačiau šiuolaikinis organizuotas nusikalstamumas yra labiau intelektualus, bei mažiau brutalus. Organizuoto nusikalstamumo atstovai dabar savo nusikalstamas veikas nukreipia tokiose srityse kaip: finansiniai nusikaltimai; nusikaltimai susiję su nelegalia narkotinių medžiagų apyvarta.

Organizuoto nusikalstamumo atstovai vis mažiau savo veiklą orientuoja į brutalų nusikalstamumą, tokį kaip ginkluoti plėšimai, žaibiškos vagystės, nusikaltimai asmens gyvybei ar sveikatai ir pan. Tačiau pasitaiko ir tokių nusikalstamų veikų.

Marijampolė yra septintas pagal dydį Lietuvos miestas, tačiau su narkotikais susijusių nusikaltimų išaiškinamumas yra gana aukštas - daugiau jų išaiškinama tik Vilniuje ir Kaune. Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo skyrius aktyviai dirba savo darbą, todėl ir rezultatai šioje srityje įspūdingi.

Opiausia problema ir prioritetinė pareigūnų veiklos sritis yra kova su narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimu.

2023 metais Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai konfiskavo virš 100 kg narkotinių bei psichotropinių medžiagų. Svarbu paminėti, kad jos rastos ir konfiskuotos ne vienoje ar keliose operacijose, o atskirų keliasdešimties operacijų metu. Tokiu būdu užkirstas kelias ne vienai dešimčiai gerai išvystytų narkotikų platinimo schemų.
Kitos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnų veiklos sritys yra neteisėtas disponavimas šaunamaisiais ginklais, vogtos transporto priemonės bei kova su kontrabanda ir neteisėtu akcizais apmokestinamų prekių gabenimu.

2023 metais atliktos kelios operacijos susijusios su neteisėtu disponavimu šaunamaisiais ginklais, iš nelegalios apyvartos išimta 7 vnt šaunamųjų ginklų, operacijose nukreiptose prieš neteisėtą disponavimą vogtomis transporto priemonėmis surasti 7 vogti vilkikai ir 7 vogti prabangūs, lengvieji automobiliai.

Kovoje su netiesėtu disponavimu kontrabandinėmis ir akcizais neapmokestinamomis prekėmis iš nelegalios apyvartos išimta 168,5 kontrabandinių cigarečių dėžių.

Antrąją interviu su H. Poškevičiumi dalį skaitykite: Marijampolės apskrities policijos vadovas: apie svarbiausius pernai atskleistus nusikaltimus ir nerimą keliantį jaunimo svaiginimąsi