PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Liepos 3 d. 16:02

Marijampolė tampa modernesnė ir gražesnė: veją šienauja robotai, įdiegta išmani želdinių laistymo sistema, o planuose – naujos žaliosios erdvės

Marijampolė

Marijampolės savivaldybės administracijos nuotr.

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.LT


371758

Marijampolė nuosekliai stiprina savo, kaip šiuolaikiško ir inovatyvaus miesto, įvaizdį. Technologiniai sprendimai vis aktyviau diegiami kuo įvairesnėse srityse. Visai neseniai Poezijos parko žaliuosiuose plotuose pradėjo veikti žolės pjovimo robotai, o nuo šiol Vytauto Didžiojo parke įdiegta moderni želdinių laistymo sistema, užtikrinanti efektyvią ir tvarią 12 gėlynų zonų priežiūrą. Miestas žengia koja kojon su inovacijomis ir miestiečius stebina tuo, kuo mažai miestų Lietuvoje gali pasigirti. Savivaldybės atstovai sako, kad gyventojų nuomonė bei pagalba miesto tobulėjimo klausimais taip pat labai svarbi bei vertinga.

Kryptingas inovatyvaus miesto įvaizdis

Marijampolė kryptingai kuria modernaus ir inovatyvaus miesto įvaizdį – tai puikiai matyti ir prižiūrint žaliąsias miesto erdves. Čia vis aktyviau taikomi pažangūs technologiniai sprendimai, o jų rezultatai akivaizdūs – tvarkingos, estetiškos ir gyvybingos miesto erdvės.

Modernios laistymo sistemos šiuo metu „prižiūri“ net 12 miesto gėlynų. Nors sistema neveikia visiškai automatiškai, ji yra iš anksto užprogramuojama pagal konkrečių zonų vandens poreikį ir oro sąlygas – atsižvelgiant į temperatūrą, kritulių kiekį bei kitus veiksnius. Toks sprendimas leidžia želdinius laistyti tik tada, kai reikia, taip užtikrinant tikslingą vandens panaudojimą ir išvengiant švaistymo.

Sistemą valdyti galima nuotoliniu būdu – per specialią mobiliąją programėlę telefone. Į valdymo bloką įdiegta mobilaus ryšio kortelė su duomenų perdavimo galimybe leidžia keisti nustatymus ir stebėti įrangos darbą iš bet kurios vietos. Tai ne tik padidina valdymo lankstumą, bet ir sumažina rankinio darbo bei eksploatacinių kaštų poreikį.

„Pagrindiniai mūsų tikslai – kad miestas būtų gražus, tvarkingas ir trauktų akį. To mes siekiame prižiūrėdami viešas erdves, vaikų žaidimų aikšteles, parkus, skverus, gatves, šaligatvius ir visą kitą miesto infrastruktūrą“, – sako Marijampolės savivaldybės aplinkos ir infrastruktūros skyriaus vedėja Roberta Kelertienė.

Marijampolės savivaldybės administracijos nuotr.

Svarbi gyventojų nuomonė ir pagalba

Prižiūrint žaliąsias miesto erdves, vis dažniau pasitelkiamos šiuolaikinės technologijos, leidžiančios užtikrinti efektyvesnę, tvaresnę ir estetiškai patrauklią aplinkos priežiūrą. Miesto erdvės tampa ne tik tvarkingos, bet ir jaukios. Prie tokio miesto kūrimo yra kviečiami prisidėti ir gyventojai.

„Ne tik gali. Mes ir skatiname gyventojus prisidėti prie bendro miesto grožio kūrimo. Labai graži iniciatyva iš mūsų Marijampolės savivaldybės gyventojo Aido Jasaičio, kuris miestui jau trečius metus dovanoja rožes. Rožių žiedais galime pasidžiaugti ir Vytauto parke, prie Dramos teatro. Tokių žmonių iniciatyva ir nuoširdžiu darbu tikrai galime pasidžiaugti visi“, – pasakoja R. Kelertienė.

Į gyventojų nuomonę Savivaldybė atsižvelgia ir bendraujant su rangovais – ieškoma sprendimų, kaip kuo geriau atliepti įvairius miestiečių poreikius.

„Skyrius dirba kontroliuodamas rangovą. Prie šio darbo prisideda ir Seniūnija. Reaguojame į gyventojų skambučius, turime programėlę „Tvarkau miestą“, kurioje gyventojai gali iškelti rūpimus klausimus“, – pabrėžia Marijampolės savivaldybės aplinkos ir infrastruktūros skyriaus vedėja.

Planuose – dar daugiau žaliųjų zonų

Nuo idėjos iki sutvarkytos erdvės – ilgas kelias. Kiekvienas pokytis mieste reikalauja nemažai planavimo, diskusijų ir atsakingo darbo. Vis dėlto, rezultatai, kuriais šiandien gali džiaugtis marijampoliečiai, rodo – pastangos atsiperka. O idėjų Marijampolės savivaldybėje – nors vežimu vežk. Planuose jau dėliojasi ir naujų erdvių vizualizacijos.

„Šiuo metu mes tikrai plėtojame naują koncepciją Gedimino skvero sukūrimui. Kraštovaizdžio architektas jau yra paruošęs vizualizaciją kaip tai galėtų atrodyti. Ne per metus tokios žalios erdvės atsiranda, tam reikia dešimtmečių, kad sukurtų tikrą vaizdą, kurį matys ne tik šios, bet ir ateinančios kartos. Turime ir naujų idėjų. Gal kažkada atsiras ir mokomosios lysvės parkuose – kaip atrodo daržas, prieskonių darželis. Tokios idėjos gimsta ne per vieną dieną. Visus gėlynus, parkus sezono apželdinimui ruošiame jau sausio mėnesį. Tada planuojame kaip atrodys mūsų miestas“, – planais dalinasi R. Kelertienė.

Didžiausi iššūkiai – besikeičiantis klimatas

Nors miestas puoselėjamas „iš širdies“, net vietoje dirbantys rangovai iš praeivių sulaukia komplimentų ir padėkų, be iššūkių ir čia neapsieinama. Klimato kaita stipriai keičia miesto priežiūros kasdienybę.

„Didžiausi iššūkiai yra ta klimato kaitos interpretacija, kadangi negalime numatyti kada gali prasidėti sodinimo darbai, kokia bus vasara – ar, kaip šiemet, vėsi, ar itin karšta, nes balandžio-gegužės mėnesiais turėjome jau ir 30 laipsnių temperatūrą. Turime būti budrūs ir įsivertinti ar galime dirbti, ar galime dar palaukti. Geriau turėti kantrybės ir tuomet turėti kokybiškus, estetiškus, gražius želdinius“, – iššūkiais dalijasi UAB „Kelranga“ apželdinimo darbų meistrė Aušra Kušlevičienė.

#MARIJAMPOLĖ#POEZIJOS PARKAS#AIDAS JASAITIS#MARIJAMPOLĖS SAVIVALDYBĖS#ROBERTA KELERTIENĖ