Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.ltŠaltinis: VAGA
Leidykla VAGA kviečia skaityti populiarios JAV tinklalaidės „Bloom and Grow Radio“ vedėjos ir autorės knygą „Auginu džiaugsmą“.
„Pastaruosius kelerius metus praleidau šaukdama pagyras augalams nuo kiekvieno man prieinamo kalno viršūnės ar į po ranka pasitaikiusį mikrofoną, be to, netgi sukūriau verslą, siekdama padėti žmonėms sėkmingai rūpintis augalais ir puoselėti savo gyvenime daugiau džiaugsmo, bet nepatikėsite, kad iki tol buvau užkietėjusi augalų žudikė. Taip, perskaitėte teisingai. Aš, Maria, šios knygos autorė, visą gyvenimą padėdama žmonėms rūpintis augalais, galiu „girtis“ ilgiausia iš visų savo pažįstamų augalų žudymo istorija. Augalų žudymo laikais mano namuose saugu nebūdavo niekam. Nors esu kilusi iš nepaprastai talentingų italų ūkininkų ir sodininkų giminės, panašu, kad šis genas mane praleido.
Viskas prasidėdavo, kai namo parsinešdavau gražiausiai parduotuvėje atrodantį augalą, tikėdamasi, kad jis mano namus padarys panašius į meniškai stilizuotą instagramo ar pinteresto nuotrauką. Su augalu elgiausi kaip su eiline negyva namų dekoravimo detale ir jausdama kaltę stebėjau, kaip vargšas, niekuo dėtas augalėlis iš lėto merdi apgailėtina mirtimi. Kai mirė dvidešimtas mano namų augalas, pasidaviau. Praminiau save augalų žudike ir nusprendžiau apsiriboti skintomis gėlėmis“, – atvirauja knygos autorė.
Tiems, kam yra tekę pabuvoti Marios vietoje – tikrai dar ne viskas prarasta. Knyga „Auginu džiaugsmą“ – tai nepaprastai smagus ir praktiškas skaitinys apie tai, kokią didelę reikšmę augalai turi mūsų gyvenimui. Ir tai nėra vien estetinis pasigėrėjimas. Knygoje autorė kalba apie tai, kaip ir kodėl augalai veikia mūsų savijautą, ko rūpinimasis augalais gali mus išmokyti ir kokią neįtikėtiną gydomąją galią mums gali perduoti.
„Paprastai tariant, kai išmokau rūpintis augalais, išmokau rūpintis ir savimi. Augalai tapo mano geriausiais mokytojais. Stipriai užsisklendę monsteros lapai mane išmokė kantrybės, ne vieną dieną nerimastingai laukiant, kol išsiskleis švelnūs, ryškiai žali lapeliai. Netikėtai išsiskleidę Afrikos žibutės, t. y. sanpaulijos žiedai man parodė, kas yra nuostabos ir džiugesio menas. Mano nenugalimas sodas mokė, kaip atlaikyti audrą. Pirmasis skindapas, kuris atsisakė mirti, nepaisydamas mano netinkamos priežiūros, parodė pavyzdį, kaip atleisti. Mano mamos šešių pėdų aukščio saulėgrąžos išmokė mane žydėti ir nesijausti dėl to kalta.
„Auginu džiaugsmą“ – knyga, kurioje rasite laimės apraiškas ir dėkingumą už pačius mažiausius kasdienius nutikimus, kurie mums tampa tokie įprasti, kad jų tiesiog nebepastebime, o kartais – nebevertiname. Maria Failla atskleis įvairiausias patirtis kelyje į augalų pažinimą, atvers suvokimą apie tai, kad puoselėdami augalus, kartu puoselėjame patys save. Atradę augalų teikiamą džiaugsmą išmoksite stabtelėti begalinėje kasdienybės skubroje ir pasimėgauti akimirka, kuri yra čia ir dabar, bei įsižiūrėti į stebinantį augalų unikalumą.
„Fraktalinės formos yra viena didžiausių gamtos dizaino paslapčių. Yra daug įmantrių matematinių fraktalų apibrėžimų, bet iš esmės fraktalas yra forma, sudaryta iš labai mažų, beveik identiškų savo pačios versijų. Fraktalų tyrimų pradininkas Richardas Tayloras – kokią jis pasiekė pergalę, identifikuodamas fraktalus Jacksono Pollocko paveiksluose! Pažiūrėkite, tai neįtikėtina, jis pateikia tokį apibrėžimą: „Fraktalai susideda iš raštų, kurie pasikartoja vis smulkesniu masteliu, sukurdami neaprėpiamo sudėtingumo formas“. Kai kitą kartą būsite lauke, atkreipkite dėmesį, kad medžio šaka ar paparčio lapelis iš tiesų yra mažytis viso medžio ar viso paparčio variantas. Kai sužinojau, kas yra fraktalas, išėjau pasivaikščioti, kad suteikčiau galimybę pasireikšti nevalingam dėmesiui ir susižavėjimui. Tačiau negalėjau žengti daugiau nei du žingsnius, nes su didžiule nuostaba nepaliaujamai stebėjau visus mane supančius fraktalus. Didžiulis medžio kamienas skyla į dvi dalis, kurios skyla į keturias, tada į aštuonias, kol galiausiai pasiekia mažiausią šakelę. Iš arti šis modelis atrodo toks paprastas, bet žiūrint iš medžio perspektyvos – tai įspūdinga“, – pastebi knygos autorė.
„Auginu džiaugsmą“ – augalų mylėtojos knyga, kurioje atrasite įdomybių apie mus supantį augmenijos pasaulį, gausite praktinės augalų priežiūros pradžiamokslį, sužinosite, kaip savo augalams skirti ne tik įprastą priežiūrą, bet ir suteikti emocinį rūpestį, kuris reikalingas tiek žmonėms, tiek augalams ar gyvūnams.
Kviečiame skaityti knygos ištrauką:
Suprasti šviesą.
Jūsų aplinkos apšvietimo supratimas yra esminis dalykas, kuris nulems jūsų ir jūsų augalų augimo sėkmę. Man atrodo, kad skirtumas tarp sėkmingo ir nesėkmingo augalų auginimo iš esmės priklauso tik nuo to, ar adekvačiai suprantate, kaip augalą veikia vanduo ir šviesa.
Kaip langų kryptis daro įtaką jūsų šviesai
Mes jau žinome, kad augalams reikia šviesos maistui pasigaminti ir išgyventi. Tad kaip žinoti, kiek šviesos yra jūsų namuose? Nėra paprasto atsakymo, nes kiekvieno žmogaus namai ir erdvė yra unikalūs tarsi snaigė. Pirmas dalykas, ką galite padaryti norėdami suprasti savo aplinkos apšvietimą, tai išsiaiškinti, į kurią pusę „žiūri“ jūsų langai. Šiauriniame pusrutulyje saulė teka rytuose, leidžiasi vakaruose ir visą dieną iš lėto juda per visą pietų krypties dangaus lanką. Dėl šios priežasties jūsų langų kryptis nulemia, kiek šviesos gauna augalai. Kai saulė kyla, ji nuprausia jūsų augalus nuostabiais, švelniais ryto spinduliais. Tada ji keliauja po dangų, generuodama daugiau šilumos ir jėgos, kol galiausiai nusileidžia vakaruose. Tai reiškia, kad vakarų saulės šviesa stipresnė nei rytų.
Jeigu saulės šviesos neužstoja kaimyniniai pastatai ar medžiai, į pietų pusę nukreiptų langų šviesa stipriausia, nes juose spindi visą dieną dangumi keliaujanti saulė – nuo saulėtekio iki saulėlydžio. Jei jūsų langai nukreipti į šiaurės pusę, tikėtina, kad augalai negaus pakankamai tiesioginės šviesos, tad labai svarbu pasirinkti mažai šviesos toleruojančius augalus.
Alternatyvos: augalų lempos
Kai pradėjau sėkmingai rūpintis augalais, gyvenau kitame miesto gale, naujame bute ir man pasisekė, nes jame buvo dideli, be jokių šviesą užstojančių pastatų, į pietų pusę nukreipti langai. Tačiau mano aistra augalams ir augalų kolekcija augo, o langai, deja, ne. Langai buvo tik vienoje mano buto pusėje, tad nepaisant to, jog ieškojau namų su į pietus orientuotais langais, iš tiesų turėjau DAUG blogai apšviestų ir visai neapšviestų vietų. Susipažinkite su augalų lempomis. Augalų lempos yra puikus būdas padidinti šviesos prieinamumą jūsų augalams tais atvejais, kai ieškote sprendimo mažai šviesos gaunančiuose namuose arba norėdami kai kuriuos augalus pastatyti mažiau apšviestose vietose. Prieš įsileisdama augalų lempas į savo erdvę, turiu įsitikinti, kad jos atitinka keletą reikalavimų:
1. Šviesa turi būti balta ir plataus spektro (tokia šviesa yra artimiausia natūralios saulės imitacija). Aš nelabai mėgstu lempų su dviem juostelėmis arba siauru šviesos spektru, kurios skleidžia purpurinės / mėlynos / oranžinės spalvos šviesą, nes jas labai sunku priderinti prie mano namų interjero.
2. Būtina turėti laikmatį. Priklausomai nuo jūsų augalų ir namų aplinkos apšvietimo, norėdami pasiekti optimalų efektą, augalų lempas laikykite įjungtas nuo aštuonių iki dvylikos valandų per dieną. Tamsiose vietose galite laikyti įjungtas ilgiau, o vietose, kurias kartais pasiekia tiesioginiai saulės spinduliai – trumpiau. Kad ir kokį laiko periodą pasirinksite, laikmatis bus nepaprastai naudingas. Jūs tikrai nenorite kiekvieną dieną junginėti lempų, tad laikmačio nustatymas užtikrins, kad jūsų augalai kasdien gautų reikiamą kiekį šviesos, o jūs nejausite streso dėl nuolat junginėjamų lempų.
3. Lempos turi prisitaikyti prie mano namų erdvės. Su dabartine šiuolaikinių augalų lempų gamintojų pasiūla galima visai lengvai džiaugtis funkcionalumu, neaukojant stiliaus. <...> Vienas mano mėgstamiausių „Pasidaryk pats“ projektų buvo augalų lempų baro įrengimas mano knygų lentynoje, kad paversčiau ją gyvybės lentyna. <...> Tai buvo toks sėkmingas sumanymas, kad vėliau prikabinau dar keletą gyvybės lentynų ir džiaugiuosi, matydama grotažyme #plantshelfies pažymėtas savo klausytojų nuotraukas, kurie šią idėją atkartojo savo namuose.
Maria Failla, „Auginu džiaugsmą“, iš anglų kalbos vertė Indrė Poliuškevičienė, dailininkė Samantha Leung, leidykla VAGA, 2022.
Reklama