PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 17 d. 17:53

„Man keista, kad teismas bando spręsti politinius santykius“

Klaipėda

Redakcijos archyvo nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


103526

Taip vakar sakė buvęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovas Arvydas Vaitkus. Antradienį Vilniaus apygardos teismas atmetė jo skundą dėl atleidimo iš pareigų ir patvirtino, kad pirmos instancijos teismas tinkamai įvertino, kad jis atleistas teisėtai. Apeliantas sako dar nežinąs, ar kreipsis į Aukščiausiąjį Teismą.

Norėdamas priimti tokį svarbų sprendimą kaip kreipimąsi į Aukščiausiąjį Teismą A. Vaitkus turi įvertinti kiekvieną smulkmeną. „Kol vyrauja emocijos, negalima priimti jokių sprendimų. Manau, kad per kelias dienas jį priimsiu. Man vis labiau darosi aišku, kad mūsų valstybėje kažkas yra negerai. Teisė ir teisingumas - du skirtingi dalykai. Klausimas, ar aš noriu dirbti valstybės institucijoje, šiandien man tampa esminiu“, - sako jis.

O koks jūsų pirmas įspūdis dėl tokio teismo sprendimo?

Apeliacinės instancijos teismas tiesiog atkartojo pirmos instancijos teismo išsakytas pozicijas. Man atrodo, kad nesistengta pažvelgti į situaciją plačiau ir objektyviau. Nesiekiama vertinti kai kurių mūsų su advokatu pateiktų motyvų. Neradau paaiškinimo, kodėl jie nepriimtini.

Ar verta bylinėtis toliau, jeigu ir Apeliacinis teismas mano, kad Susisiekimo ministerija turi visišką diskrecijos teisę atleisti vadovą savo nuožiūra?

Tai nėra vien tik mano asmeninis klausimas. Tai aktualu dabartiniams ir būsimiems valstybės įmonių vadovams. Toks teismo vertinimas, mano požiūriu, yra per daug platus ir pažeidžiantis Konstitucijos principus. Kiekvienas valstybinės įmonės vadovas turi žinoti, kad, valstybės institucijai radus tinkamesnį kandidatą - kokį nors draugą, ji gali persigalvoti ir atleisti jį iš pareigų. Jis turi būti supažindintas su tokia rizika. Beveik visose transporto įmonėse vadovais priimti draugai, pažįstami ir artimieji.

Taip vertindamas Apeliacinis teismas paneigia teisėtus asmens lūkesčius. Pernai aš su buvusiu susisiekimo ministru Roku Masiuliu pasirašiau sutartį, kad dirbsiu dar 5 metus. Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymas nurodo atvejus, kada galima atleisti vadovą, bet aš nė pagal vieną straipsnį nepatenku į tokią situaciją. Mano požiūriu, pats teismas pažeidžia bendruosius principus, pats nesilaiko teisinio reglamentavimo ir teismų praktikos. Kas norės būti valstybės įmonės vadovu esant tokiai situacijai?

Ar vis dar manote, kad su jumis buvo susidorota politiškai?

Pirmos instancijos teismas teigia, kad R. Masiulis, būdamas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vyriausybėje, negalėjo su manimi susidoroti politiškai. Mano manymu, kadangi jis buvo pašalintas iš Vyriausybės, yra priešingai. Man apskritai keista, kad teismas bando spręsti politinius santykius.

Gavau daugiatūkstantinę premiją už geriausius rezultatus Klaipėdos uosto istorijoje, o po kelių minučių buvau atleistas be jokių motyvų. Ir dar aiškinama, kad politinio susidorojimo nėra.

Tai vis dėlto kaip teismas konstatuoja, kodėl jūs buvote atleistas?

Teismas kartoja, kad aš nieko neteisėto nepadariau, ir konstatuoja, kad ministras pasielgė teisingai atleisdamas mane, nes užkirto man galimybę prasižengti ateityje.

Ar manote, kad jus norima galutinai pribaigti siūlant iš jūsų išskaičiuoti apie 55 tūkst. eurų, kurie buvo išleisti be reikalo bandant išreikalauti iš buvusio uosto vadovo Eugenijaus Gentvilo neva direkcijai padarytą 2 mln. eurų žalą?

Tokį siūlymą vertinu kaip politinį puolimą mano atžvilgiu, daromą spaudimą buvusiam ministrui ir dabartiniam. Ponas Gentvilas išsisuko nuo bausmės, o aš elgiausi taip, kaip parašyta teisės aktuose. Buvo gautas raštas iš prokuratūros, kad įmonės vadovas privalo išieškoti valstybei padarytą reikšmingą žalą, STT raštas ir dar dviejų teismų sprendimai, kurie nebuvo panaikinti.

Ką manote apie R. Masiulio dalyvavimą AB „Klaipėdos nafta“ vadovo konkurse?

Ši situacija dar kartą parodo, kas mūsų valstybėje vyksta. Kai jis vadovavo šiai bendrovei, jos rezultatai blogėjo. Rusijos kapitalo įmonei buvo leista atsistoti tarp Lietuvos ir Baltarusijos verslo. Ši įmonė turėjo beveik išskirtinę teisę valdyti visas talpyklas Klaipėdos įmonėje. Esu gavęs klausimą, ar aš nenorčiau būti „Klaipėdos naftos“ vadovu. Atsakiau, kad, mano manymu, šitas konkursas nėra organizuojamas skaidriai. Vienas iš reikalavimų - mokėti anglų kalbą C1 lygiu. Kalbant apie verslą, manau, šios įmonės vadovas turi mokėti ir rusų kalbą, nes Rusijos rezidentai daugiausia generuoja visus naftos produktų srautus. Man keista, kad viena iš kompanijų įgijo beveik vienasmenę teisę atrinkti transporto sistemos darbuotojus į vadovaujančias pozicijas. Pati asociacija „Baltic Institute of Corporate Governance“ paskui apmoko atrinktuosius valdybos narius, gauna tūkstantines sumas iš kiekvienos įmonės. O atrenkami yra draugai, buvę bendradarbiai, kolegos, giminaičiai. Ir tai vadinama skaidriu atrankos procesu.

Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.