PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Liepos 20 d. 10:15

Maisto tiekimo krizės atveju Žemės ūkio ministerija planuoja sudaryti sutartis su atrinktais ūkiais

Lietuva

Žemės ūkio ministerija. ELTA / Dainius Labutis

Vygantas TuzasŠaltinis: ELTA


374575

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) planuoja sudaryti sutartis su Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) atrinktais ūkiais, kurie krizės metu užtikrintų maisto produktų gamybą ir pristatymą į nustatytus prekybos centrus.

Vyriausybė šią savaitę nusprendė žemės ūkio ir maisto sektorius pripažinti svarbiais nacionaliniam saugumui, tam dar turės pritarti Seimas.

„Ministerija, įgyvendindama jai pavestas valstybines mobilizacines ir priimančiosios šalies paramos teikimo užduotis, planuoja sudaryti neatlygintines sutartis su valstybės rezervo koordinatoriaus NKVC nurodytais ūkio subjektais, gaminančiais maisto produktus ir užtikrinsiančiais šių maisto produktų pristatymą į minėto koordinatoriaus atrinktus prekybos centrus“, – aiškindama Vyriausybės nutarimą komentare Eltai teigė ŽŪM.

Anot ministerijos, šiems ūkiams krizinės situacijos metu valstybė pagal prioriteto tvarką užtikrintų elektros ir dujų tiekimą.

Dėl sklandaus šių energetinių išteklių teikimo ŽŪM diskutuos su Energetikos ministerija.

„Įstatymo projektu siekiama atitinkamiems žemės ūkio ir maisto ūkio subjektams, turėsiantiems vykdyti veiklą įvykus krizinėms situacijoms, sudaryti atitinkamas sąlygas, užtikrinančias jų veiklos, reikalingos maisto produktų gamybai ir tiekimui, nepertraukiamumą“, – aiškino ministerijos atstovai.

Pati ministerija yra sudariusi sutartis dėl maisto produktų įsigijimo į valstybės rezervą ir jų rezervavimo paslaugos su tiekėjais.

„Sutartys sudaromos su kiekvienu tiekėju, galinčiu tiekti prekes ir paslaugas, atskirai, t. y. sutartys nėra sudaromos su asociacijomis“ , – nurodė ŽŪM.

2021 m. Seimas priėmė Krašto apsaugos ministerijos (KAM) siūlymus dėl galimybių su atitinkamais ūkio subjektais sudaryti neatlygintinas mobilizacinio užsakymo ar priimančiosios šalies paramos teikimo sutartis.

ŽŪM teigia savivaldybėms rekomendavusi sudaryti tokias sutartis su jų teritorijoje veikiančiais ūkininkais, kooperatyvais, žemės ūkio bendrovėmis ir taip užtikrinti savo gyventojų aprūpinimą maistu esant krizinėms situacijoms.

Visiems tokiems ūkio subjektams, sudariusiems sutartis, bus užtikrintas nepertraukiamas veikimas, jų gaunamos pajamos, jie įtraukiami į institucijos, su kuria sudaroma sutartis, mobilizacinį planą, o tokių ūkio subjektų darbuotojai – į civilinį mobilizacinį personalo rezervą.

Pasak ministerijos, tokiems asmenims bus užtikrinama darbo vieta ir gaunamos pajamos esant krizinėms situacijoms, gali būti atidedamas privalomas šaukimas į karo tarnybą, taip pat sudaroma galimybė užtikrinti įtrauktų asmenų vaikų dienos priežiūrą.

ELTA primena, jog, šį trečiadienį Vyriausybei nusprendus žemės ūkio ir maisto sektorius pripažinti svarbiais nacionaliniam saugumui, Seimui bus siūloma papildyti Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymą.

Žemės ūkio ministro Igno Hofmano teigimu, sprendimas pripažinti žemės ūkį strategiškai svarbia valstybei šaka žemdirbiams pagerins teisinį reguliavimą, užtikrins didesnį sektoriui skiriamą finansavimą, krizinėmis situacijomis – geresnį žemdirbių priėjimą prie energetinių išteklių, pavyzdžiui, elektros, dujų ir kitų gamybai reikalingų žaliavų.

#ŽŪM#SAUGUMAS#MAISTAS#ŪKININKAI#KRIZINĖS SITUACIJOS
#NKVC#SEIMAS#VYRIAUSYBĖ