PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Liepos 22 d. 09:24

MAGA stiliaus „antiglobalistinė“ politika atkeliauja į Japoniją

Pasaulis

Japonija / Unsplash

Živilė AleškaitienėŠaltinis: ELTA


374826

Japonijoje populiarėja populistiniai idealai, kuriuos skatina kitose šalyse suklestėję dešinieji politikai, kovojantys prieš „elitizmą“, „globalizmą“ ir imigraciją.

Sekmadienį vykusiuose rinkimuose ministro pirmininko Shigeru Ishibos koalicija prarado daugumą aukštuosiuose parlamento rūmuose, o vos prieš penkerius metus įkurta partija „Sanseito“ su šūkiu „Japonija pirmiausia“ padidino savo turimų mandatų skaičių nuo dviejų iki 15.

„Sanseito“ darbotvarkė nukopijuota tiesiai iš dešiniųjų judėjimų, tokių kaip JAV prezidento Donaldo Trumpo „Padarykime Ameriką vėl didžią“ (MAGA), „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) ir Nigelo Farage‘o partija „Reform UK“, programų.

Ji apima „griežtesnes taisykles ir apribojimus“ imigracijai bei užsienio kapitalui, pasipriešinimą „globalizmui“ ir „radikaliai“ lyčių politikai, taip pat keičiamą požiūrį į anglies dioksido išmetimo mažinimą, vakcinas ir žemės ūkį be pesticidų.

Įkurta „YouTube“ platformoje, „Sanseito“ partija „grąžins valdžią žmonėms“, laikraštyje „Japan Times“ rašė jos lyderis Sohei Kamiya, 47-erių metų buvęs mokytojas ir prekybos centrų vadybininkas.

Pigi darbo jėga

Apklausos rodo, kad imigracija užima labai žemą vietą rinkėjų rūpesčių sąraše. Jie žymiai labiau nerimauja dėl infliacijos ir ekonomikos.

Tačiau „Sanseito“ nuomone, atvykėlių srautas į Japoniją – kur imigracija, kurios labai reikia jos ekonomikai, yra kur kas mažesnė nei kitose išsivysčiusiose šalyse – yra kalta dėl daugybės blogybių – nuo nusikalstamumo, kylančių nekilnojamojo turto kainų iki pavojingo vairavimo.

„Viskas gerai, jei jie atvyksta kaip turistai, bet jei priimsime vis daugiau užsieniečių, sakydami, kad jie yra pigi darbo jėga, tuomet japonų atlyginimai nekils“, – sakė S. Kamiya per kampaniją, tačiau pabrėžė, kad niekada neragino išvaryti užsieniečių.

Tuo tarpu interneto platformas užplūdo dezinformacija, kurios dalį Japonijos faktų tikrinimo grupės ir vyriausybė paneigė.

Kai kuriose žinutėse buvo klaidingai teigiama, kad užsieniečiai per metus palieka neapmokėtų beveik 3 mlrd. dolerių vertės medicinos išlaidų sąskaitų arba kad per penkerius metus dvigubai padaugėjo kinų, gyvenančių šalyje ir gaunančių socialines išmokas.

Per „Sanseito“ rinkiminį mitingą prie Tokijo Šinagavos stoties, kur oranžinius marškinėlius vilkintys partijos darbuotojai dalijo skrajutes „Nustokite naikinti Japoniją!“, viena rinkėja AFP sakė, kad pagaliau buvo išgirsta.

„Jie žodžiais išreiškė tai, apie ką aš galvojau, bet ko negalėjau išreikšti daugelį metų, – sakė 44 metų IT darbuotoja, dirbanti pagal nesaugią trumpalaikę darbo sutartį. – Kai užsieniečiai studijuoja universitete, Japonijos vyriausybė jiems skiria subsidijas, o kai mes studijavome universitete, visi turėjo didžiulių skolų.“

Maskvos kišimasis?

Rusijos botų paskyros atsakingos už „didelio masto manipuliavimą informacija“, teigiama populiariame Japonijos teisės ir informacinių sistemų instituto tinklaraščio įraše. Tam padeda dirbtinis intelektas, leidžiantis geriau išversti medžiagą į japonų kalbą.

Daugiau supratimo Rusijos atžvilgiu – tai, kas ilgą laiką buvo Japonijos dešiniesiems buvo tabu – taip pat yra S. Kamiya tema.

„Rusijos karinė invazija (į Ukrainą), žinoma, buvo blogai, bet Jungtinėse Valstijose yra jėgų, kurios privertė Rusiją tai padaryti“, – sakė S. Kamiya agentūrai AFP, neigdamas, kad yra „prorusiškas“.

Savo kampanijos metu jis buvo priverstas neigti gavęs paramą iš Maskvos – kuri kaltinama panašių partijų rėmimu ir kitose šalyse – po to, kai vienas „Sanseito“ kandidatas davė interviu Rusijos valstybinei žiniasklaidai.

„Nulis nelegalų“

Kaip ir kitose šalyse, „Sanseito“ iškilimas ir sėkmė paskatino vyriausybę paskelbti naują imigracijos politiką, o kitas partijas – duoti pažadus per rinkimų kampaniją.

Sh. Ishibos LDP paskelbė tikslą pasiekti „nulį nelegalių užsieniečių“ ir teigė, kad vyriausybė stiprins imigracijos ir leidimų gyventi valdymo sistemą.

Praėjusią savaitę aštuonios nevyriausybinės organizacijos paskelbė bendrą pareiškimą, kurį vėliau parėmė daugiau kaip 1 000 grupių, ir jame išreiškė susirūpinimą dėl „sparčiai plintančios ksenofobijos“.

„Argumentas, kad „užsieniečiams teikiama pirmenybė“, yra visiškai nepagrįsta demagogija“, – sakoma pareiškime.

Tsukubos universiteto politikos ir sociologijos profesorius Hidehiro Yamamoto sakė, kad populizmas anksčiau neįsitvirtino, nes LDP, skirtingai nei kitų šalių parlamentinės partijos, išliko „plataus spektro partija“.

„LDP rūpinosi žemesniosios vidurinės klasės gyventojais miestuose, ūkininkais kaimuose ir mažomis bei vidutinėmis įmonėmis“, – sakė H. Yamamoto.

Ir nurodydamas į kitų naujų Japonijos partijų iškilimą ir nuosmukį praeityje, jis nėra tikras, kad „Sanseito“ išsilaikys.

„Negali nuolat išlaikyti ilgalaikės paramos tik dėl laikinų visuomenės nuotaikų“, – sakė H. Yamamoto.

#POLITIKA#JAPONIJA#POPULIZMAS#MAGA#DEZINFORMACIJA
#JAV