PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2020 m. Rugsėjo 28 d. 23:23

E. Macrono vizito metu surengtoje konferencijoje – diskusija apie laisvę ir taiką

Lietuva

Prezidentų G. Nausėdos ir E. Macrono spaudos konferencija. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Gustė ValantinavičiūtėŠaltinis: Etaplius.lt


147727

Rugsėjo 28 dieną atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas drauge su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda žiniasklaidos atstovus sutiko Prezidentūroje vykusioje spaudos konferencijoje. 

Konferencijos metu Prancūzijos prezidentas apgailestavo, jog nuo paskutinio Prancūzijos šalies vadovo vizito į Lietuvą praėjo net 19 metų bei pridūrė, jog per tą laiką Lietuva nuėjo itin ilgą kelią siekdama laisvės, taikos, saugumo.

Lietuvos Respublikos Prezidentas G. Nausėda spaudos konferenciją pradėjo optimistine gaida teigdamas, jog dvišalis susitkimas ženklina tvirtus šalių ryšius. Šalies vadovas su pasididžiavimu pranešė, jog susitikimo metu pavyko rasti bendrą kalbą: „Nuoširdžiai be užuolankų ir išsisukinėjimo aptarėme dalykus, kurie svarbūs valstybėms. Pasikeitėme nuotaikomis dėl Baltarusijos, Rusijos, NATO ateities.“

E. Macronas kalbėdamas apie pažangą, kurią Lietuva padarė per pastarąsias kelias dešimtis metų, išreiškė nuomonę, jog prisijungdama prie Europos Sąjungos, NATO, Šengeno erdvės, „Lietuva susigrąžino vietą Europos šeimoje“. E. Macrono teigimu, „šiandien Lietuva ir Lietuvos žmonės yra pačiame Europos centre ir tikrai turi kuo didžiuotis“.

Taip pat susitikimo metu buvo priimta bendra deklaracija tarp Prancūzijos, Lietuvos ir Latvijos dėl demokratijos saugojimo. Prancūzijos prezidento teigimu, „šia deklaracija siekiama sustiprinti Europos mechanizmą kovojant su kibernetinėmis atakomis ir visomis informacijos manipuliavimo formomis“.

Tiesa, turbūt didžiausias dėmesys dvišalio bendravimo metu buvo rodomas Rusijai ir Baltarusijai. E. Macronas pasisakė manąs, jog Europos Sąjunga turėtų imtis dialogo su Rusija, kuris itin svarbus strategiškai, tačiau pridūrė, jog „praeitis taip pat yra labai svarbi“. 

„Žinau, kad Lietuva išgyveno labai skaudžias žaizdas ir jums XX-as amžius nebuvo toks pat kaip mums. <...> Todėl suprantu, ką jums reiškia pradėti strateginį dialogą su Rusija“, – savo nuomonę reiškė Prancūzijos lyderis. Jis taip pat teigė, jog siekdami taikos mes visi privalome dirbti su Rusija, nes turime bendrą geografiją ir praeitį ir negalime ignoruoti fakto, jog Europa yra toli nuo Rusijos.

Kalbėdamas apie įvykius Baltarusijoje bei Lietuvos indėlį bandant padėti, E. Macronas teigė, jog Lietuvos broliška meilė baltarusiams labai suprantama ir Prancūzija jaučia tą patį: „Mes visada buvome laisvės gynėjų pusėje.“ Be to, Prancūzijos vadovas vienareikšmiai pasisakė už tai, kad Baltarusijos valdžia turi nutraukti savavališkus sulaikymus, suteikti protestuotojų taip prašomą laisvę ir demokratiją bei gerbti tikruosius balsavimo rezultatus. Siekdamas tarpininkavimo E. Macronas rugsėjo 29 dieną susitinka su Baltarusijos oponente Sviatlana Cichanouskaja.

Kalbėdami apie nepriklausomybę, abiejų šalių prezidentai nepamiršo ir Lietuvos istorijos. Prezidentas G. Nausėda teigė, jog prieš trisdešimt metų Islandijos pagalba Lietuvai nebus pamiršta ir netgi šiais laikais Lietuva jaučia moralinę skolą: „Dar nepamiršome to gražaus, romantiško Lietuvos istorijos laikotarpio, kuomet principai ir vertybės buvo aukščiau nei kaštų ir naudos principas.“ 

Lietuvos Prezidentas patvirtino, jog dialogo su Prancūzijos vadovu metu buvo sutarta, jog Baltarusijos atžvilgiu bus elgiamasi principingai ir Aliaksandras Lukašenka bus nuverstas taikiu būdu arba pasitelkiant sankcijas.