PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Gegužės 30 d. 15:08

M. Navickienė spręs, ar skirti įspėjimą susidorojimu ministeriją kaltinančiai Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vadovei

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr. / Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Viktorija SmirnovaitėŠaltinis: ELTA


302928

Laikinai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) vadovaujanti socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė ketvirtadienį spręs, ar skirti įspėjimą šią savaitę ministeriją susidorojimu apkaltinusio Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) vadovei Aušrai Martišiūtei-Linartienei.

„Dabar yra mano pasirašymui surinkta medžiaga, aš su ja susipažinsiu ir tą sprendimą dėl įspėjimo priimsiu. (...) Įspėjimas reiškia, kad reikia atkreipti dėmesį į procedūras, tinkamą apskaitą, į tai, ką kalba Valstybės kontrolė ir kiti auditai. To nereikia priimti asmeniškai ar galvoti, kad taip bandoma susidoroti – šį kaltinimą tikrai norėčiau paneigti“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį teigė M. Navickienė.

Antradienį ŠMSM pranešė, kad LLTI nustatyti finansiniai, viešųjų pirkimų pažeidimai. Šiuo metu ministerija vertina situaciją institute, dėl to šią savaitę instituto vadovei neleido išvykti į mokslinę konferenciją Vroclave. Visgi su institucijų išvadomis nesutinkanti A. Martišiūtė-Linartienė ministeriją kaltina susidorojimu.

Savo ruožtu M. Navickienė atmetė LLTI vadovės kaltinimus, esą ministerija mėgina susidoroti su institutu ir jo vadovybe.

„Tikrai nevyksta jokio susidorojimo su institutu ar vadovybe – yra atlikti du auditai, vienas Valstybės kontrolės, kitas Mokslų tarybos ir yra iškelti klausimai dėl veiklos. Paprasčiausia turbūt būtų, ko ir aš tikiuosi iš vadovės, kad į tuos klausimus bus atsakyta raštu“, – sakė M. Navickienė.

LLTI vadovei kaltinant ministeriją spaudimu atsistatydinti ir užsiminus apie tokius raginimus iš švietimo, mokslo ir sporto viceministro Justo Nugaro, M. Navickienė teigia nieko apie tokius pokalbius negirdėjusi. Visgi, atkreipė dėmesį ji, toks elgesys jai nebūtų priimtinas.

„Tikrai tokius dalykus vertinčiau neigiamai, jokių panašių indikacijų neturiu. Jei kažkokie pokalbiai vyko, aš apie juos nesu informuota“, – teigė ministrė.

LLTI nustatyti finansiniai, viešųjų pirkimų pažeidimai

Antradienį ŠMSM pranešė, kad LLTI nustatyti finansiniai, viešųjų pirkimų pažeidimai. Savo ruožtu Valstybės kontrolė, atlikusi instituto veiklos auditą, kreipėsi į STT ir perdavė surinktą informaciją dėl netinkamo lėšų panaudojimo, viešųjų pirkimų tvarkos pažeidimo, neišleistų valstybinį finansavimų gavusių knygų.

Valstybės kontrolė, atlikusi 2023 m. finansinių ataskaitų rinkinio auditą, šį mėnesį paskelbė, kad LLTI mokėjo 100 proc. avansu už statybinių medžiagų, remonto darbų, baldų įsigijimus, spausdinimo paslaugas, o tokie mokėjimai avansu yra negalimi. Taip pat nurodoma, kad institutas pirko paslaugas iš savo darbuotojų, netaikant viešųjų pirkimų procedūrų.

Skelbiama, kad paaiškinimus dėl nustatytų pažeidimų LLTI direktorė A. Martišiūtė-Linartienė teikė tiek Valstybės kontrolei, tiek ministerijai. Galutinis Valstybės kontrolės vertinimas po pateiktų paaiškinimų reikšmingai nepasikeitė.

Nors LLTI vadovė nesutinka su audito išvadomis, ministerija sako pasitikinti Valstybės kontrole bei atitinkamai reaguos į informaciją, konstatuodama pažeidimą ir spręsdama dėl tolesnių LLTI vadovės pareigų.

Su institucijų išvadomis nesutinkanti ir apie susidorojimą kalbanti A. Martišiūtė-Linartienė teigia, kad šių metų pavasarį susitikime su švietimo, mokslo ir sporto viceministru J. Nugaru sulaukė pasiūlymo trauktis iš pareigų. Kitu atveju, pasak LLTI vadovės, viceministras teigė pasirūpinsiantis, kad konkursas dėl antrosios kadencijos A. Martišiūtei-Linartienei nebūtų palankus.