PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugsėjo 5 d. 16:56

M. Majauskas tikina, kad valstybė turi galimybių pasiskolinti energetikos kainų priemonėms: 1 mlrd. eurų tikrai nebūtų problema

Lietuva

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


244957

Vyriausybei prakalbus apie tai, kad papildomoms energetikos kainų augimo padariniams švelninti skirtoms priemonėms gali reikėti apie 1 mlrd. eurų, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mykolas Majauskas tikina, kad valstybė būtų pajėgi pasiskolinti tokio dydžio sumą ir taip dar labiau padidinti išlaidas.

„Galiu užtikrinti, kad valstybės finansai tvarūs. Skola yra viena mažiausių visoje Europos Sąjungoje, skaičiuojant nuo BVP. Valstybės pajamos pakankamai reikšmingai auga. Vien iš pridėtinės vertės mokesčio per pusmetį surinkome 25 proc. daugiau, nei prieš metus laiko“, – pirmadienį „Žinių radijui“ teigė M. Majauskas.

Vis tik, parlamentaras akcentuoja, kad žemas valstybės skolos lygis nėra savaiminis tikslas, o veikiau, kaip „buferis neramiems laikams“. Anot jo, energetikos kainų augimas yra viena iš tokių situacijų, leidžiančių pasinaudoti tvaraus valstybės finansų valdymo suteiktomis galimybėmis.

„Parakas yra laikomas sausas. Jis yra laikomas tokioms situacijoms, kai valstybei sunku, kai yra išoriniai šokai“, – tikino jis.

Kaip pažymi BFK pirmininkas palankias skolinimosi sąlygas ir A+ siekiantį šalies kredito reitingą lėmė atsakinga ankstesnių Vyriausybių finansų politika, o šiuo metu susiklosčiusi situacija reikalauja, kad valstybė padėtų visiems piliečiams.

„Jeigu reikės papildomo milijardo eurų, mes jį pasiskolinsime. Tai tikrai ne problema“, – pabrėžė M. Majauskas.

ELTA primena, kad premjerė Ingrida Šimonytė toliau pabrėžia, jog siekiui amortizuoti energetinių išteklių kainų brangimo padarinius, veikiausiai reikės skirti maždaug 1 mlrd. eurų biudžeto lėšų. Tačiau, prieš pirmadienį planuojamą susitikimą su šalies prezidentu Gitanu Nausėda, ministrė pirmininkė kol kas sakė negalinti patiksinti, kokių konkrečių priemonių ketinama imtis.

Anot Vyriausybės vadovės, konkrečių detalių dėl pagalbos priemonių, skirtų energetikos kainų šoko amortizavimui, kol kas viešai atskleisti nėra įmanoma, kadangi dėl neapibrėžtumo rinkoje ir kainų šuolių, sumos, kurių reikės iš biudžeto, taip pat gali smarkiai pasikeisti.

Reaguodama į augančias elektros kainas Vyriausybė jau pranešė ketinanti ir kitąmet taikyti kompensacijas gyventojams, šiuo metu siekiančias 9 ct/kWh. Tam, kaip praėjusią savaitę teigė I. Šimonytė, reikėtų apie 0,5–1 mlrd. eurų.