PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Liepos 25 d. 15:34

M. K. Čiurlionio 150-mečio vasara Druskininkuose įpusėjo

Druskininkai

Druskininkų kultūros centro nuotr.

Guoda Gedvilaitė-GoehleŠaltinis: Druskininkų kultūros centras


375556

„Druskininkai – Lietuvos kultūros sostinė 2025“ ambasadorė, pianistė Guoda Gedvilaitė-Goehle pasakoja apie pirmuosius XXIII tarptautinio menų festivalio „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ koncertus ir pristato artėjančius įspūdingus festivalio renginius.

M. K. Čiurlionio 150-mečio vasara Druskininkuose įsibėgėja

Menų festivalis jau beveik įpusėjo, tačiau druskininkiečių ir miesto svečių laukia dar 10 kūrybinių susitikimų, kuriuose dalyvaus žymūs ir talentingi atlikėjai iš Danijos, Vokietijos, Japonijos, Meksikos, JAV ir visos Lietuvos. Kiekvienas renginys bus vis kitoks, savaip unikalus ir įspūdingas, o pasirodymų žanrai labai skirtingi, kiekvienam pagal nuotaiką: kameriniai koncertai, fortepijono rečitaliai, džiazo improvizacijos, šiuolaikinio šokio pasirodymai, aktorių balsai ir tekstai, arfų garsų magija, perkusijos ritmai, šeimų koncertai bei muzikinė kelionė atgal į XIX amžių.

Su meile – Druskininkams

Druskininkai – mano mylimiausias miestas pasaulyje. Kartu su Druskininkų kultūros centru organizuoti ir prisiliesti prie festivalio renginių man yra didelis džiaugsmas ir dovana. Atidarymo ir uždarymo koncertuose, labai norėjosi simboliškai įsilieti man pačiai, nes esu druskininkietė, nes šis miestas man labai daug reiškia. Vasaros kelionę su M. K. Čiurlioniu pradėjome birželio 20 d. su kamerinės muzikos šedevrais o baigsime, švęsdami M. K. Čiurlionio gimtadienį rugsėjo mėnesį, skambant nemirtingai M. K. Čiurlionio ir L. van Bethoveno muzikai.

Muzikinės kelionės: Viena – Zalcburgas – Druskininkai

Kartu su Vilniuje ir Vienoje studijas baigusiais violončelininku Glebu Pyšniaku ir smuikininke Dalia Dėdinskaite iš Zalcburgo mūsų miestelį aplankė ir kartu muzikavo ypatingas svečias iš Austrijos, vienas geriausių šių laikų smuikininkų, Zalcburgo orkestro „Mozarteum“ koncertmeisteris, puikus kamerinės muzikos atlikėjas Frankas Stadleris. Kartu atlikome Haydno ir Brahmso kamerinę muziką, sukurtą Austrijos sostinėje Vienoje. Daug kam pasirodė, lyg būtumėm repetavę jau labai ilgai , tačiau tai buvo mūsų antrasis meninis susitikimas. Kai visi muzikantai vienodai jaučia ir supranta muziką, daug repeticijų nereikia.

Dailininkės Eglės Maračinskaitės meistriški, iki lubų pakilę popieriaus karpiniai, puošė M. K. Čiurlionio meno mokyklos sceną ir sukūrė fantastišką atmosferą, leidusią mintimis ir akimis persikelti ten, kur vaikščiojo šio koncerto kompozitoriai – Kreisleris, Haydnas ir Brahmsas, šio koncerto atlikėjai – Frankas, Glebas ir Dalia, ir ten, kur atsirado šio koncerto kūriniai – Zalcburge ir Vienoje. Užtikrintai, subtiliai ir ugningai atlikta festivalio atidarymo programa nepaliko nei vieno abejingo klausytojo.

Mūza Rubackytė: emocijų jūra ant scenos

Birželio 28 dieną pasaulinį pripažinimą pelniusi pianistė Mūza Rubackytė skambino įsimintiną, emocijų pripildytą koncertą. Ji mūsų mieste lankėsi ir skambino prieš 40 metų, o prieš keletą metų, paklausta, ar atvyktų koncertuoti į Druskininkus, atsakė labai paprastai: „O taip, mielai atvažiuosiu – tik kai bus kuo groti“. Nuo pernai metų vasaros Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklos didžiojoje salėje stovi koncertinis fortepijonas Steinway & Sons, už kurį dėkojame Druskininkų Rotary klubui, įgyvendinusiam šį, mokyklai ir koncertuojantiems profesionalams, svarbų projektą.

Meniškai sukomponuotos ir apšviestos scenos dekoracijos maloniai nuteikė, primindamos jūros bangas ir kelionę „Nuo Adrijos iki Baltijos“, būtent taip vadinosi vakaro rečitalio programa, kurioje skambėjo Druskininkuose gyvenusio M. K. Čiurlionio preliudai, Žąslių kaime gimusio litvako Leopoldo Godovskio 2-oji sonatos dalis, visą Europą apkeliavusio vengrų virtuozo Ferenco Listo 3 pjesės iš ciklo „Venecija ir Neapolis“ ir didžiausias jo kūrinys – sonata h-moll. Mūza Rubackytė skambino su įkvėpimu ir gilia emocine išraiška, fortepijonas skambėjo puikiai, o salė buvo pilnutėlė – tai tik parodė, jog miestui tikrai reikia didesnės koncertinės erdvės. Neabejoju, kai ji atsiras, ji taps nuolatiniu ir mėgstamu muzikos, menų ir klausytojų traukos tašku.

Skambanti dedikacija Čiurlioniui

Nei viena vasara neįsivaizduojama be M. K. Čiurlionio proanūkio Roko Zubovo buvimo čia, Druskininkuose. Jis visą savo gyvenimą nenuilstamai ir nepaliaujamai garsina savo prosenelio M. K. Čiurlionio muzikos palikimą ir pasakoja įdomias jo gyvenimo istorijas. Šį kartą jis paprašė trijų Baltijos valstybių kompozitorių – Žibuoklės Martinaitytės, Arturo Maskatso ir Mihkelio Keremo parašyti kūrinius, kurie būtų įkvėpti Čiurlionio muzikos. Išradingai panaudodami mūsų genijaus muzikines citatas kompozitoriai tarsi nutiesė laiko ir kultūros tiltą tarp JO muzikos ir šiuolaikinės muzikos garsų. Toks buvo liepos 5 d. koncertas „Dedikacija M. K. Čiurlioniui“ kur pianistas Rokas Zubovas ir violončelininkas Glebas Pyšniakas labai išraiškingai ir giliai atliko paties Čiurlionio ir su juo susijusius Baltijos valstybių kompozitorių kūrinius – pasaulines premjeras.

Džiazas, kosminiai garsai ir šokis

Liepos 12-ąją saksofonininkas Janas Maksimovičius ir pianistas Dmitrijus Golovanovas festivalio žiūrovus pakvietė į įspūdingų džiazo improvizacijų kelionę „Paskui Čiurlionį“ Šis koncertas patvirtino, jog M. K. Čiurlionis savo muzika įkvepia atsiverti, kurti ir tobulėti visus, ir klasikinės ir džiazo muzikos atlikėjus.

Liepos 19-ąją Grand SPA „Lietuva“ Nemuno salėje skambėjo eksperimentinis, netikėtas pasirodymas „Kosminis vandenynas“ – muzikos, šokio ir vizualikos sintezė, įkvėpta Čiurlionio kūrybos. Projekto iniciatorius perkusininkas Saulius Astrauskas su komanda (gitaristu Viktoru Labanausku, pianistu Augustu Navicku ir šokio studija „Erdvė“) sukūrė išties nepakartojamą atmosferą, primenančią vandenyno alsavimą, jo potvynius ir atoslūgius.

Pasaulis pagal arfą

Liepos 25 d. laukiame dviejų arfos mūzų – gabios ir jau žinomos jaunosios abiturientės Giedros Julijos Tutkutės ir jos mokytojos Aistės Baniulytės – arfų dueto koncerto Druskininkų Bažnyčioje. Prisimenant pernai metų susidomėjimą ir antplūdį, esu tikra, kad ir šiais metais duetas paruošė įsimintiną ir itin jautrią arfų dueto programą, kuri šildančiai praskambės mūsų jaukioje Druskininkų bažnyčioje. Visuomet noriu dėkoti mūsų miesto klebonui Vaidui Vaišvilui už meilę ne tik Dievui, bet ir muzikai, menui ir žmonėms, kurie turi tokią galimybę dalintis muzikos garsais, susikaupti, klausytis ir grožėtis ja po bažnyčios skliautais.

SuLipę į Trio

Neapsakomai mielas, šiltas ir jaukus koncertas visai šeimai laukia visų mūsų rugpjūčio 2 d., kur idėjų nestokojanti išradingoji Lipčių šeima mus pasiims į kelionę per skirtingas muzikos epochas. Girdėsime Sauliaus Lipčiaus liutnės ir gitaros garsus, jaunojo Teodoro violončelės griežimą bei angelišką jo balsą, lydimus jo mamytės Martos Lipčienės skaitomais eilėraščiais, bei dainomis. Man teko girdėti šią programą Vilniuje, tai buvo taip nuoširdu ir stipru, jog kartais teko nuryti ašarą…

Japonės Druskininkuose

Rugpjūčio 8 d. galėsime išgirsti ir pasigėrėti, kaip muzikuoja stipri ir įtaigi japonų pianistė Nami Ejiri. Ji pasirodys kaip solistė ir taip pat kartu su savo dviem Vokietijoje augančiomis, talentingomis dukromis, konkursų nugalėtojomis, smuikininke Ayumi (14 m.) ir violončelininke Miyoko (12 m).

Nenustebkite, jei rugpjūčio 16 ir 17 dienomis Druskininkų gatvėmis vaikštinės nemažai japonių moterų. Tai choras „Chorus INFINI☆“ iš Japonijos. Įdomu, kaip jos Druskininkų bažnyčioje interpretuos Čiurlionio harmonizuotas lietuvių liaudies dainas lietuviškai!

Claros Schumann salonas Druskininkuose – jau tradicija

Rugpjūčio 14-ąją kviečiame į Klaros Šuman saloną Dineikos parke po atviru dangumi. Tą vakarą persikelsime į XIX amžiaus atmosferą – susitiksime su pianistų F. Šopeno, F. Listo, S.Talbergo, R.Laidlaw muzikiniais pasauliais, kuriuos įkūnys jauni, talentingi ir žavingi pianistai iš Danijos – Sophus Elmark, Emil Nabe-Nielsen, Emil Dalgaard, ir pianistė iš Meksikos Daniela Jimenez. Aš pati įsikūnysiu į Klaros Šuman asmenybę ir vaidmenį ir kviesiu jus į savo saloną Frankfurte. Taigi, mieli ponai ir ponios, išsitraukite senovinius drabužius, pasipuoškite įspūdingais papuošalais ir keliaukime visi kartu į praeitį!

Žolinė Švendubrėje

Per Žolinę, rugpjūčio 15-ąją, susitiksime po vakaro dangumi prie Švendubrės bendruomenės namų. Čia jūsų lauks įspūdinga šviesų, garsų ir improvizacijų vakaro impresija su mūsų garsiuoju džiazo perkusijos meistru Arkadijumi Gotesmanu ir „Šeiko“ šokio teatro šokėjais.

M. K. Čiurlionio gimtadienis

Po trumpos pertraukėlės, atsisveikinę su vasara, vaikus išleidę į mokyklas vėl susitiksime per patį M. K. Čiurlionio gimtadienį, rugsėjo 22 dieną Druskininkų bažnyčioje, dar viename moderniame tarpdisciplininiame kūrinyje „Balso žinutės Sofijai“. Jis apjungs dokumentinę medžiagą, interviu fragmentus, elektroninę muziką, vokalinį meną ir vaizduotės dramaturgiją. Tai kompozitoriaus Jurgio Kubiliaus partitūra balsui, vargonams, aktorei ir elektronikai, kuri remiasi M.K. Čiurlionio ir Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės korespondencija ir kuri išradinga šiuolaikine kalba transformuojasi į vidinį balso pranešimų dienoraštį. Kūrybinė 9 žmonių komanda, vadovaujama kontratenoro Vaido Bartušo, vykdė ekspedicijas per svarbiausias Čiurlionio biografijos vietas nuo Druskininkų iki Palangos, fiksuodama šiandienos žmonių atsiminimus ir emocinį santykį su M. K. Čiurlionio vardu.

Labai įdomu, kaip būtų buvę, jei vienas ryškiausių Lietuvos kultūros genijų nebūtų miręs sulaukęs vos 35-erių? Kaip atrodytų M. K. Čiurlionio gyvenimo tąsa, jei gydymas sanatorijoje būtų pasisekęs, o lemtingas peršalimas neišsivystytų į mirtiną plaučių uždegimą? „Balso žinutės Sofijai“ – tai istorija apie tai, kas būtų, jei viskas būtų susiklostę kitaip… Atsakymus į klausimus galbūt rasime, apsilankę šioje išradingoje dokumentinėje fantazijoje.

Grand Finale – su orkestru ir Bethovenu

Na, ir kaip gi festivalis be orkestro!? Festivalio „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ baigiamajame koncerte rugsėjo 27 d. Grand SPA „Lietuva“ Nemuno salėje skambės L. van Bethoveno didingoji 5-oji simfonija ir pastoralinis 4-asis fortepijoninis koncertas. Neseniai susikūręs Šiaulių simfoninis orkestras šį koncertą skiria ir M. K.Čiurlionio 150-osioms, ir didžiojo vokiečių kompozitoriaus L. van Bethoveno 255-osioms gimimo metinėms. Būtent šis Bethoveno kūrinys padėjo man pasiekti pergalę 1995-aisiais, tarptautiniame M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurse Vilniuje. Būtent ši pergalė atvėrė man vartus į Europą. Todėl, esu dėkinga ne tik savo Mokytojams, Tėveliams, bet ir Bethovenui, kurį sveikinsime šventiniame Festivalio pabaigos koncerte, kartu su Šiaulių simfoniniu orkestru ir jo meno vadovu ir dirigentu, garsiu Lietuvos smuikininku Vilhelmu Čepinskiu.

Laukiame Jūsų Druskininkuose

Visus šių metų festivalio koncertus ir atlikėjus vienija viena ypatinga jėga – ČIURLIONIS, jo kūryba, šviesa, žmogiškumas ir genialumas iki šiol skamba širdyse ir scenoje. Tad, būkime geresni, kantresni, ir dažniau sakykime paprastą, bet svarbų žodį – nepyk.

Kviečiame ir laukiame jūsų Druskininkuose, M. K. Čiurlionio 150-mečiui skirtame menų festivalio renginius, kuriame skirtingų šalių ir epochų kompozitoriai ir šiuolaikiniai menininkai susijungia tam, kad švęstų tai, kas išlieka – muziką, meilę, žmogų ir Čiurlionio nemirtingumą.

#ČIURLIONIS#DRUSKININKAI#VASARA#RENGINIAI