PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Spalio 4 d. 09:33

Susipažinkite su viena ryškiausių katalikiškojo pasaulio asmenybių

Marijampolė

J. Matulaičio muziejus

Rita DragūnaitėŠaltinis: Etaplius.lt


16090

Palaimintasis Jurgis Matulaitis (1871 – 1927) yra viena ryškiausių katalikiškojo pasaulio asmenybių Lietuvoje, tarptautinį pripažinimą pelnęs žmogus. Gimė ir augo Lūginės kaime, Šunskų valsčiuje, Marijampolės apskrityje, pakrikštytas Marijampolės parapijos bažnyčioje, mokėsi Marijampolės gimnazijoje. Palaimintojo Jurgio Matulaičio gyvenimas glaudžiai susijęs su Marijonų vienuolynu Marijampolėje.


Foto galerija:

dsc-0131.jpg
dsc-0133.jpg
dsc-0135.jpg
dsc-0148.jpg
dsc-0151.jpg
dsc-0155.jpg
dsc-8381.jpg
dsc-8400.jpg

„Arkivyskupas Jurgis Matulaitis yra ypatinga dovana Bažnyčiai ir lietuvių tautai... Brangūs broliai ir seserys, šiandien Bažnyčia kreipiasi į jus Kristaus žodžiais Evangelijoje: „Priimkite pranašą, kaip pranašą. Priimkite teisųjį kaip teisųjį“. Šventuosius reikia priimti širdimi ir tikėjimu, kad jie parodytų mums kelią...“ Taip kalbėjo Palaimintasis Popiežius Jonas Paulius II prieš 30 metų, skelbdamas arkivyskupą Jurgį Matulaitį Palaimintuoju.

Siekiant pristatyti Palaimintojo Jurgio Matulaičio asmenybę, jo gyvenimą ir veiklą 2011 m. Marijonų vienuolyne Marijampolėje įkurtas Palaimintojo Jurgio Matulaičio muziejus. Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo bazilika ir Marijonų vienuolynas, kuriame įsikūręs muziejus, ir buvusios Marijonų spaustuvės pastatas (dabar svečių namai „Domus Beati“) - gražus ir reikšmingas Marijampolės apskrities kultūros ir istorijos paveldo objektas. Muziejaus ekspozicija pristato iškalbingą palaimintojo Jurgio Matulaičio, vienos ryškiausių asmenybių Lietuvos valstybės ir Bažnyčios istorijoje, gyvenimo ir tikėjimo liudijimą, taip pat nušviesdama ir ryškiausius Marijampolės miesto bei Marijonų vienuolijos istorijos aspektus.

Muziejuje lankytojams parengtos dvi ekspozicijos:

• Ekspoziciją „Baltieji marijonai“ galite rasti galerijoje, jungiančioje vienuolyną su šventoriumi. Ši ekspozicija skirta supažindinti su Marijampolės miesto pradžia ir Marijonų vienuolyno istorija nuo įsteigimo iki uždarymo 1908 m. Eksponuojami autentiški dokumentai, meno dirbiniai, bažnytiniai reikmenys, dovanoti marijonų vienuolynui jo fundatorės grafienės Pranciškos – Ščiukaitės Butlerienės.

• Ekspozicija „Palaimintasis arkivyskupas Jurgis Matulaitis“ įkurta vienuolyno mansardoje. Palaimintojo gyvenimo istorija skaidoma į keletą potemių:

  • „Vaikystė ir paauglystė“
  • Studijų aukštosiose mokyklose laikotarpis
  • „Kunigiškoji tarnystė“
  • „Vienuolinis gyvenimas“
  • „Vilniaus vyskupas“
  • „Apaštališkais vizitatorius“
  • Jurgio Matulaičio mirtis ir paskelbimo Palaimintuoju procesas.

Šioje pagrindinėje muziejaus ekspozicijoje palaipsniui atsiskleidžia aktyvi Jurgio Matulaičio – kunigo, vyskupo, arkivyskupo, profesoriaus, vienuolio, socialinio veikėjo, diplomato - veikla, sudėtinga biografija ir gilus dvasinis gyvenimas. Lankytojai turi galimybę pamatyti asmeninius daiktus, liturginius drabužius, nuotraukas ir dokumentus, bylojančius apie vidinį ir viešą Palaimintojo arkivyskupo Jurgio Matulaičio gyvenimą.

Muziejus patrauklus įvairių amžiaus grupių lankytojams. Medžiaga ekspozicijoje pristatoma ne vien tradiciniu būdu, bet ir interaktyvioje aplinkoje - informaciniuose terminaluose su lietimui jautriais ekranais. Apsilankymas muziejuje gali puikiai praturtinti tikybos, etikos, istorijos pamokų programą ar užklasinės veiklos planą įvairių amžiaus grupių moksleiviams.

Grupes, apsilankančias muziejuje, pasirengę pasitikti vadovai, galintys žingsnis po žingsnio lydėti per visą ekspoziciją arba padėti savarankiškai atrasti įdomiausius eksponatus, sužinoti svarbiausius faktus, taip pat pasiūlyti ir išplėstinę programą - pasivaikščiojimą po Marijampolę Palaimintojo Jurgio pėdomis, aplankant Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo vargdienių seserų vienuolijos sodybą, stabtelint prie buvusios pradžios mokyklos.

Palaimintojo Jurgio Matulaičio muziejaus darbo laikas: II – VII nuo 10 iki 17 val.

Išankstinė registracija tel.: 8-652-12629 arba el.paštu: matulaiciomuziejus@yahoo.com

Muziejų rasite atvykę adresu J. Bendoriaus g. 3, Marijampolė