Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
LSDP Šiaulių skyrius prieš mėnesį išsirinko pirmininką. Juo tapo tris kadencijas partijai vadovavęs Edvardas Žakaris. Tiesa, jau tuomet partijos nariams abejonių kėlęs sprendimas šiandien ir vėl iškeliamas viešumon. Pasigirdo gandų, kad iš partijos skyriaus pirmininko pareigų rekomenduojama pašalinti E. Žakarį. Toks pat likimas lauktų ir jo pavaduotojo Gedemino Vyšniausko, mat abu jie išrinkti neteisėtai.
Pirmininko pavaduotojas gandus neigia
Prieš keletą savaičių rinkosi LSDP Etikos ir procedūrų komisija, kuri pirmininko ir pavaduotojo rinkimus įvertino kaip neteisėtus. Esminė priežastis – pernai lapkritį gautų papeikimų ignoravimas ir nepaisymas. Pirmininkas tąkart iš komisijos sulaukė papeikimo, o jį gavus, pretenduoti į partijos renkamus organus negalima 12 mėnesių. Tiesa, akivaizdu, kad į tai nebuvo atsižvelgta, mat jau balandžio 3 d. partijos kolegos E. Žakarį sveikino kaip ketvirtą kadenciją vadovausiantį Šiaulių skyriui.
Pirmininko teikimu jo pavaduotoju buvo išrinktas Gedeminas Vyšniauskas. Įdomu tai, kad ir šio partijos nario padėtis nėra palanki: pernai lapkritį LSDP tarybai taip pat buvo siūlyta jį šalinti iš partijos, o šalinimui nepritarus – skirti papeikimą.
Apie siūlymą šalinti iš pareigų G. Vyšniaukas sako girdėjęs, tačiau šią informaciją laiko melaginga. Pasak jo, tai, kas buvo skelbta viešai, – neatitinka realybės. Tarybos narys tvirtina, kad jo atžvilgiu nuobaudos išvis nebūta.
„Iš tikrųjų tai yra netiesa, – pabrėžė jis. – Yra pletkai, gandai visokie, yra procedūros, paduoti apskundimai ir visa kita. Mano atžvilgiu nuobauda išvis jokia negalioja. Tas, kas pradžioj buvo klaidingai parašyta, prikomentuota visų – kas gali, kas negali... Nėra tarybos sprendimų priimtų. Mano nuobaudos išvis jokios nėra.“
Partijos pirmininkas, anot jo kolegos, yra pateikęs apeliaciją, tačiau svarstymas dar neįvyko, tad ir jam nuobauda negalioja. Visgi, kad tokie siūlymai egzistuoja, politikas pripažįsta, tačiau tvirtina, kad visa kita – tik pasakos: „Tai visuomenės klaidinimas, klaidingos nuomonės skleidimas, absoliuti nesąmonė. Nežinau, kas kur egzistuoja, bet apie nerimtus dalykus aš nenoriu kalbėti. Jei būtų rimtos kalbos, tai galėčiau pakomentuoti.“
Verdiktas aiškus – partijos Šiaulių skyriaus vadovai išrinkti neteisėtai
Visiškai kitokią nuomonę apie šios situacijos sudėtingumą turi Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Donatas Augulis. Vyras kategoriškas – nesilaikyti partijos statuto yra grubus pažeidimas. Jo aiškinimu, E. Žakaris yra gavęs galutinę partinę nuobaudą – papeikimą, kuris šiuo metu galioja. Ją skyrė Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi partijos statutu, o šio dokumento nuostatų privalo laikytis visi partijos nariai. Vis dėlto LSDP Šiaulių skyriaus pirmininkas šią nuobaudą yra apskundęs partijos prezidiumui, kuris jo skundą atmetė ir paliko galioti anksčiau priimtą Etikos ir procedūrų komisijos sprendimą. Nepaisant to, ilgametis Šiaulių skyriaus pirmininkas kandidatavo praėjusį mėnesį vykusiuose pirmininko rinkimuose, nors tokios teisės jis neturėjo.
„Žmogus, turintis partinę nuobaudą – papeikimą, pagal galiojantį partijos statutą šiuo metu negali kandidatuoti ir būti renkamas į jokius partinius postus ar pozicijas. Šiuo atveju į skyriaus pirmininkus – lygiai taip pat“, – argumentuoja LSDP Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas.
Nepaisant to, partijos statutas kai kuriems politikams tarsi „tik dėl akių“, mat jis tiesiog ignoruojamas.
„Tačiau E. Žakaris, klaidindamas bičiulius, neįsivaizduoju, kokia logika vadovaudamasis ir kokia motyvacija, bet akivaizdu – turėdamas tam tikrą skyriaus bičiulių palaikymą, na, pasakyčiau, ciniškai ignoruodamas partijos statutą, klaidindamas bičiulius, kandidatavo ir buvo išrinktas į skyriaus pirmininkus. Tai yra grubus statuto nesilaikymas“, – sako D. Augulis.
Prieš keletą savaičių vykusiame Etikos ir procedūrų komisijos susirinkime buvo gauti didelės LSDP Šiaulių skyriaus narių dalies prašymai išaiškinti, buvo ar nebuvo pažeistas statutas. Tąkart posėdyje buvo nuspręsta – pirmininkas išrinktas neteisėtai.
„Tai yra ciniškas statuto negerbimas, pamynimas, parodymas, kad vardan kažkokios pozicijos trokštamos galima nesilaikyti tvarkos, statuto ir vadovautis savo išvestom elgesio normom. Tai komisija traktavo kaip grubų pažeidimą ir siūlo partijos tarybai šalinti E. Žakarį iš partijos“, – komisijos verdiktą atskleidžia D. Augulis.
Šis sprendimas dar nėra įsigaliojęs, tam pritarti turi partijos respublikinė taryba, kuriai pirmininkas ir priklauso. Šis klausimas gali būti svarstomas jau šį šeštadienį vyksiančiame tarybos posėdyje. Komisijos pirmininkas pastebi, kad viešai E. Žakaris skleidžia melagingą, realybės neatitinkančią informaciją: „Ta jo viešai pasitelkiama kažkokia motyvacija, kad jis yra Lietuvos pilietis ir kad jam yra aukščiau Lietuvos įstatymai, kad jis nėra niekada pralošęs teismų, – tai yra jo išsigalvojimai, o partija yra tam tikra institucija, kuri turi savo įstatus, statutą, kurių privalu laikytis visiems.“
Panaši situacija yra ir dėl G. Vyšniausko išrinkimo. Dėl įvairių prasižengimų rinkimų kampanijos metu pernai lapkritį jam buvo skirta partinė nuobauda – siūlymas LSDP tarybai šalinti iš partijos narių, o nepritarus šalinimui, laikyti, kad jam galioja žemesnė partinė nuobauda – papeikimas.
„Situacija yra truputį kitokia ta prasme, kad taryba dėl jo šalinimo dar nebalsavo, klausimas keletą kartų buvo darbotvarkėje, bet nebuvo kvorumo ir LSDP taryba dėl jo šalinimo nebalsavo. Tai čia yra tam tikras precedentas, kad, matyt, gal ir galima dar būtų galvoti, kad jeigu nebalsavo dėl jo šalinimo, tai neaišku, kaip yra su tuo papeikimu – ar jis jau galioja, ar ne. Bet kokiu atveju galima laikyti, kad papeikimas yra skirtas“, – teigė Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas.
Viena yra aišku – E. Žakaris negalėjo kandidatuoti į pirmininko postą, tad jo išrinkimas – neteisėtas. Kaip ir pirmininko pavaduotojo G. Vyšniausko, nes jis renkamas skyriaus pirmininko teikimu.
„Etikos ir procedūrų komisijos sprendimas ir nuomonė tokia: Šiaulių skyriaus pirmininko ir pirmininko pavaduotojo rinkimai yra neteisėti. Visi kiti skyriaus organai yra išrinkti ir veikia teisėtai“, – situaciją apibendrina D. Augulis.