Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Remigijus Žemaitaitis. ELTA Josvydas Elinskas nuotr.
Vilmantas VenckūnasŠaltinis: BNS
„Jokios atsakingos institucijos nėra konstatavusios jokių pažeidimų LRT ir dabar, todėl Remigijaus Žemaitaičio implikuojami kaltinimai LRT adresu yra nepagrįsti, neatsakingi ir kelia pavojų stabiliai visuomeninio transliuotojo veiklai ir nepriklausomumui ypač sudėtingu geopolitiniu metu“, – rašoma BNS perduotame LRT komentare.
„LRT veikia skaidriai, kasmet visuomenei ir Seimui atsiskaito už savo veiklą“, – teigia transliuotojas.
„Aušriečių“ lyderis R. Žemaitaitis trečiadienį Žinių radijui teigė, kad jo partijos vadovaujamas Seimo Audito komitetas aiškinsis LRT finansavimo, energetikos ir gynybos įsigijimų klausimus.
„Ką mes matome LRT, tai protu nesuvokiami dalykai, finansavimas LRT didėja kosminiu greičiu, kada matome, kad ne pati LRT kuria produktus, o samdo šalia esančias įmones, tai verta pasidomėti, kas ten yra, už kokias sumas yra samdomos ir kad visuomenė sužinotų, kiek Algiui Greitai, Arūnui Valinskui buvo mokama honorarų“, – kalbėjo jis.
Anot LRT, apie du trečdalius jo transliuojamo originalaus turinio kasmet sukuria LRT darbuotojai, apie trečdalį laidų LRT pristato pasitelkusi nepriklausomus prodiuserius.
„Atsižvelgdama į LRT tarybos rekomendacijas dėl turinio, LRT organizuoja viešus laidų ir radijo programų įsigijimo konkursus, kuriuose gali dalyvauti visi nepriklausomi kūrėjai. Visą su tuo susijusią informaciją ir daugybę kitos informacijos apie savo veiklą LRT skelbia interneto svetainėje apie.lrt.lt“, – teigiama transliuotojo komentare.
Transliuotojas sako R. Žemaitaičio pasisakymą traktuojantis kaip įspėjimą pakartoti „žlugusį ir tarptautinės bendruomenės pasmerktą Ramūno Karbauskio planą pažaboti visuomeninio transliuotojo nepriklausomumą“.
„Norime priminti, kad Konstitucinis Teismas (KT) jau 2019-aisiais metais yra priėmęs sprendimą dėl Seimo sprendimu sudarytos laikinosios komisijos LRT valdymui, ūkinei finansinei veiklai tirti – tokios laikinosios komisijos sudarymas prieštaravo Konstitucijai. Šios komisijos išvadoms balsų dauguma nepritarė ir Seimas“, – teigia transliuotojas.
Anot LRT, teismas nustatė, kad komisijos sudarymas prieštaravo Konstitucijoje numatytai teisei į žodžio laisvę.
„Taip pat teigta, kad Seimas negali kištis į LRT turinį ar kitaip daryti jam įtaką. O komisija, pasak KT, sudaryta nesant atsakingų institucijų išvadų, kad LRT veikloje yra trūkumų“, – nurodė nacionalinis transliuotojas.
2018 metų pradžioje sudaryta Seimo komisija LRT finansinei ir ūkinei veiklai tirti konstatavo atskleidusi viešųjų pirkimų pažeidimų, padarytų dirbant ankstesniems visuomeninio transliuotojo vadovams.
Tuo pačiu ji pateikė rekomendacijas keisti LRT valdymo modelį – siūlyta steigti naują LRT valdybą, koreguoti tarybos narių skyrimo tvarką, trumpinti tarybos narių kadenciją nuo šešerių iki penkerių metų ir panašiai.
KT 2019 metais paskelbė, kad Seimas pažeidė pagrindinį šalies įstatymą, kai sudarė komisiją nacionalinio transliuotojo LRT veiklai tirti.
Po metų KT priėmė sprendimą, kad LRT finansavimo tvarka neprieštarauja Konstitucijai.
Anot teismo, LRT biudžeto automatinis apskaičiavimas pagal surenkamas pajamas iš gyventojų pajamų mokesčių ir akcizų užtikrina, kad nacionalinis visuomeninis transliuotojas nepatirtų politinio spaudimo dėl jo veiklos.
Kandidatas į kultūros ministrus socialdemokratas Šarūnas Birutis sako nesutinkantis, kad noras audituoti LRT yra siekis susidoroti su visuomeniniu transliuotoju.
„Aš su tuo nesutikčiau, man būnant ministru pavyko užtikrinti, kad LRT finansavimas būtų pastovus ir nepriklausytų nuo politikų, jis iš tikro išaugo ir yra solidus finansavimas šiai dienai“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė Š. Birutis.
„Nemanau, kad reiktų patį finansavimą revizuoti, kalbėti apie procesus visuomeninio transliuotojo tikrai galima, jeigu yra kritikos, ją reikia girdėti, jei yra argumentų, kaip tobulinti veiklą – irgi reikia girdėti“, – dėstė jis.
Š. Birutis taip pat sakė nesutinkantis, kad reikia mažinti finansavimą LRT.
„Bet tai jokiu būdu nereiškia, kad reikia susidoroti ar mažinant finansavimą, ar dar kažką, aš su tuo nesutikčiau“, – kalbėjo kandidatas į ministrus.
Audito komitetui vadovaus „Nemuno aušros“ atstovas parlamentaras Artūras Skardžius.
Seimas praėjusią savaitę patvirtino visų parlamentinių komitetų vadovus, tačiau dėl Audito komiteto pirmininko kilo diskusijų – valdančioji dauguma šios pareigybės nesutiko atiduoti opozicijai.
Taip buvo sulaužyta ilgametė tradicija komiteto pirmininką rinkti iš opozicijos.