PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Atliekų tvarkymas2025 m. Liepos 8 d. 11:47

LRATCA delegacija Barselonoje: atliekų surinkimo sprendimai ir pakartotinio naudojimo iniciatyvos

Šiauliai

ŠRATC nuotr.

EtapliusŠaltinis: ŠRATC


372520

Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos (toliau – LRATCA) nariai liepos 3–4 dienomis lankėsi Barselonoje, siekdami išsamiau susipažinti su šio regiono atliekų rūšiavimo, surinkimo ir pakartotinio naudojimo sprendimais.

Atliekų tvarkymo sistema: nuo rakinamų konteinerių iki surinkimo prie namų

Barselonos metropolijos srities (ispan. Àrea Metropolitana de Barcelona, AMB) atliekų planavimo ir prevencijos skyriaus vadovas Víctor Mitjans Sanz pristatė Katalonijos atliekų tvarkymo infrastruktūrą bei įvairias socialines pakartotinio naudojimo iniciatyvas. LRATCA delegacija aplankė didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles ir mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginius, pakartotinio daiktų naudojimo, daiktų remonto vietas turėdama galimybę įvertinti panašumus ir skirtumus su Lietuvoje taikomais sprendimais.

Barselonoje daugiabučių namų gyventojai rūšiuoja mišriąsias komunalines, maisto, plastiko, popieriaus ir stiklo atliekas į didelius antžeminius konteinerius. Dėl didelio gyventojų tankumo konteineriai yra tuštinami kas savaitę, taip pat kiekvieną savaitę apvažiavimo būdu surenkamos ir didelių gabaritų atliekos. Kai kuriose miesto dalyse įdiegta ir nuo durų iki durų (angl. door-to-door) atliekų surinkimo sistema, pavyzdžiui, Sant Andreu rajone, kur rūšiavimo rodikliai pastebimai išaugo, nes to rajono gyventojai, motyvuojami ir galima nuolaida rinkliavai, rūšiuoja atsakingiau.

Pakartotinio naudojimo iniciatyvos ir socialinė atsakomybė

Viladecanso atliekų surinkimo aikštelėse įrengtos daiktų taisymo ir pakartotinio naudojimo erdvės. Gyventojai čia gali patys susiremontuoti įvairius daiktus, naudotis įrankiais bei gauti specialistų patarimų. Delegacija lankėsi ir socialinėje įmonėje „Solidança“, kuri siekia ne tik mažinti atliekų kiekius, bet ir suteikti darbo galimybių žmonėms, patiriantiems socialinę atskirtį – įmonė rūšiuoja tekstilės gaminius bei taiso elektronikos prietaisus, paruošdama juos pakartotiniam naudojimui.

Delegacija apžiūrėjo projekto „Geriau nei naujas“ (ispan. Millor que nou) erdves, skirtas daiktų taisymui, mainams bei edukaciniams užsiėmimams, kurios skatina gyventojus ilginti daiktų naudojimo laiką ir mažinti naujų prekių vartojimą. Susirinkusieji susipažino ir su mini žaliuoju tašku Sant Antoni turguje – tai kompaktiška, patogiai miesto infrastruktūroje įrengta atliekų surinkimo vieta, kur gyventojai gali palikti smulkias atliekas tiesiog eidami apsipirkti ar praeidami pro šalį.

Tarptautinė partnerystė – kelias į pažangius sprendimus

LRATCA prezidentas, VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Žilvinas Šilgalis pabrėžia, kad bendradarbiavimas su kitų šalių atliekų tvarkymo įmonėmis yra būtinas, siekiant sukurti gyventojams patogiausias rūšiavimo sąlygas ir efektyviai panaudoti technologinius išteklius:

„Barselonos patirtis parodė, kad tik derinant patogias paslaugas, išvystytą infrastruktūrą, lanksčią kainodarą ir aktyvų visuomenės įtraukimą galima pasiekti geriausių rezultatų. Įgytas žinias analizuosime ir vertinsime, ieškodami sprendimų, kuriuos galėtume pritaikyti ir Lietuvoje.“

Vizito metu įgyta patirtis bus aptarta artimiausiame visuotiniame LRATCA narių susirinkime. LRATCA sudaro UAB Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras, VšĮ Kauno regiono atliekų

tvarkymo centras, UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras, UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras, UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras, VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras, UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras, UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centras ir UAB Utenos regiono atliekų tvarkymo centras.