PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Liepos 16 d. 15:50

Liūtys tvindo šiauliečių namus ir gatves: gyventojai peikia valdžią, atlyginti žalą neskuba ir draudikai

Šiauliai

EtapliusŠaltinis: Etaplius TV


374052

Aurika Jogminienė nesulaiko ašarų. Po rekordiškai gausių kritulių jos namai buvo užlieti – padaryta didžiulė žala turtui. Moteris pasakoja, kad nepaisant siautėjančios liūties ir perkūnijos, jai teko bėgti ir atkimšti lietaus vandenį surenkančius šulinius Ginkūnų ir Ežero gatvių sankirtoje. Anot jos, kitaip situacija būtų buvusi dar prastesnė.

Pastarosiomis dienomis visoje Lietuvoje iškrito rekordinis kritulių kiekis – miestai tiesiogine to žodžio prasme skęsta. Ši liūtis išryškino ir Šiaulių miesto infrastruktūros problemas.

Ginkūnų gatvės 15-ojo namo gyventoja pasakoja, kad nepaisydama stipraus lietaus ir perkūnijos, ji buvo priversta bėgti atkimšti lietaus vandenį surenkančius šulinius Ginkūnų ir Ežero gatvių sankirtoje. Anot moters, priešingu atveju situacija būtų buvusi dar blogesnė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad pro šalį važiuojantys automobiliai nesuvokdami situacijos rimtumo, sukeldavo papildomas vandens bangas, kurios tik dar labiau apsunkino padėtį. Vandens buvo tiek, kad net nebesimatė, kuriose vietose yra lietaus nuotekų šuliniai.

„Vakar aš išsiblioviau, nežinojau, ką daryti. tai kiek mes galime skęsti? Sako, jūs gyvenate virš stogelio, bet juk tai išssprendžiamos problemos. Iškvieskite tas avarines (tarnybas – red.). Vakar skambinu, na kas iš to? Atvažiuotų prasidėjus liūčiai ta kažkokia cisterna ir pumpuotų. Nėra kaip nuvesti. Pažiūrėkite kieme visi baldai, viskas. Kam aš či tas gėles sodinu, aplinką tvarkau, jei viską reikia išmesti lauk. Niekas nesirūpina. Praeitais metais pasakė, kad tvarkysis ir viskas. Aš vakar skambinu į savivaldybę – tai mes pakelsime iš archyvo, ko nepadarėme. Tai visus metus jie sprendė. Aš suprantu, skęsta tie Šiauliai ir ne vien jie, bet gatvės skęsta, ne namas, ne turtas. Mes juk kiekvienas kapeiką skaičiuojame“, – graudindamasi sakė Ginkūnų gatvės 15-ojo namo gyventoja Aurika Jogminienė.

Šiaulių miesto savivaldybės Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė teigia, kad liūtis aiškiai išryškino problemines miesto infrastruktūros vietas ir netgi anksčiau padarytas klaidas.

Šiuo metu, pasak vedėjos, įvardijamos penkios pagrindinės vietos, kuriose bus sprendžiamos susidariusios problemos. Tačiau neatmetama galimybė, kad eigoje gali paaiškėti ir daugiau kritinių taškų.

Ginkūnų gatvės 15-ojo namo atvejis šiuo metu įvardijamas kaip vienas opiausių.

„Ten tikrai skaudi situacija. Visas kiemas yra paskendęs, žmonės yra pačioje žemiausioje vietoje Ežero ir Ginkūnų gatvės kampe. Seniai įsikūrę ir esant stipriam lietui šita situacija nuolat kartojasi. Tai šioje vietoje pernai metais „Šiaulių vandenys“ tam tikrus darbus atliko: buvo pakeisti vamzdynai į didesnio diametro, bet matosi, kad to nepakanka. Reikia kažkokių papildomų sprendimų. Esame pareikę užsakymą įrengti gatvėje bortus, kurie nors šiek tiek sulaikytų tekantį vandenį pagal reljefą į žemiausią vietą“, – aiškino E. Bružienė.

„Tos problemos yra nebe pirmą kartą. Praeitais metais kreipėmės į „Šiaulių vandenis“. Kiekvieną kartą, kai skęstame, skambiname į diaspečerinę, kad atvažiuotų, bet visą laiką atvažiuoja, kai jau būna viskas nusėdę. O bėdas turime dideles. Šiandien buvo Šiaulių merui parašyta, buvo atvažiavę iš „Šiaulių vandenų“, bet viskas spręsis gal po savaitės, gal po dviejų. Reikia padaryti projektus, reikia pinigų. Visus metus tą projektą darė ir šiemet vėl paskendom“, – neslepia nuo liūčių kaskart kenčianti šiaulietė Aurika.

Savivaldybės skyriaus vedėja paaškina, kad Ginkūnų gatvės 15 namo gyventojai turėtų įdėti ir savo indelį gerinant situaciją.

„Esant tokiems gausiems kritualiams per trumpą laikotarpį, kad ir kokios būtų priemonės, jos tikrai visiškai neišspręs problemos. Kai žmonės įsikūrę pačiose žemiausiose vietose esant kritualiams, deja, taip yra – kad ir kokias priemones įrengsi, vistiek ta problema. Kažkiek minimizuoti galime, pagelbėti. Sklype žmonės, kurie įsikūrę žemiausiose vietose irgi turėtų pagalvoti, kaip galėtų sau pagelbėti – atraminės sienutės ar kažkokie kiti sprendimai sklypo viduje, kad patys sau pagelbėtų. mes iš savo pusės irgi žiūrime, ką būtų galima padaryti“, – teigė E. Bružienė.

Šiaulių miesto gyventojai socialiniuose tinkluose dalijasi vaizdo įrašais, kuriuose matyti, kaip skęsta kiemai prie įvažiavimų Ežero gatvėje. Žmonės reiškia nepasitenkinimą ir kaltina prastai atliktą gatvės rekonstrukciją, teigdami, kad anksčiau tokių problemų šioje vietoje nebūdavo.

„Po Ežero gatvės rekonstrukcijos pasimatė, kad vanduo bėga į „Ežerėlio“ darželį. Kiek pavyko greitai išsiaiškinti, matosi, kad galbūt galėjo būti rangovo klaida. Jeigu tai pasitvirtins, beabejo, rangovas bus įpareigotas defektą ištaisyti. Turbūt tai kažkokie nesklandumai su atliktais darbai dėl nuolydžių“, – aiškino E. Bružienė.

Tilžės gatvėje vykdant rekonstrukcijos darbus buvo nuardyti bortai, todėl neliko priemonių, galinčių sulaikyti lietaus vandenį. Dėl to vanduo nekontroliuojamai tekėjo į žemiausią vietą.

„Žemiausia vieta – žmonių namai, tai tam tikroje vietoje, kur nėra bortų, vanduo surado plyšį ir semia žmonių teritorijas. Tai šiuo atveju irgi rangovas yra įpareigotas, kai prognozuojami tokie lietūs ir šiai situacijai, tas tokias skaudžias vietas kažkokiais laikinais būdais atriboti, kol bus atlikti rekonstrukcijos darbai“, – sakė E. Bružienė.

Eglė Bružienė pasakoja, kad gyventojai kreipėsi ir dėl Stoties gatvės susikaupusio vandens.

„Po rekonstrukcijos darbų vanduo laikosi, bet šiuo atveju problemos kaip ir nematome, nes šioje vietoje nebuvo keisti jokie sprendiniai, buvo atliktas paprastasis remontas. Tai tiek, kiek įvertinome, tiesiog yra elementariai didelės liūties metu ant gatvės dangos besilaikantis vanduo, kuris pasibaigus lietui natūraliai nubėgs į lietaus nuotekų sistemą“, – aiškino Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja.

Eglė Bružienė pasakoja, kad po liūties į savivaldybę kreipėsi Valančiaus gatvės gyventojas, teigdamas, jog nebegali vartoti vandens iš savo šulinio. Pasak vedėjos, tokiu atveju gyventojams siūloma svarstyti galimybę jungtis prie centralizuotų vandentiekio tinklų, kad ateityje būtų išvengta panašių problemų.

„Šiuo atveju žmogus turi konkrečią problemą. Liūtis – šulinys pilnas vandens. Šiuo atveju padėti tikra niekuo negalim, nes žmogus pats priėmė sprendimą naudoti šulinį, o ne jungtis prie vandentiekio tinklų. Prisijungę prie tinklų, tokių problemų neturėtų“, – atsakė E. Bružienė.

Eglė Bružienė teigia, kad šiomis dienomis intensyviai vyksta problemų šalinimo darbai.

„Ką mes darome? Tai siunčiame savo rangovą į tas vietas, kur grioviai užsikimšę. Tai griovis atkimšinėja. Tai pagal atskirus pranešimus iš griovių išvalo tai, kas užkimšo – lapus, šakas ir pan. Tai tokie darbai šiandien vyksta intensyviai, rangovas važinėja po visą miestą“, – sakė E. Bružienė.

Šiauliuose, Ginkūnų gatvės 15-ajame name gyvenančiai Aurikai vėl teks žingsniuoti į draudimo bendrovę – ir tai jau ne pirmas kartas. Moteris pasakoja, kad draudimas vengia tinkamai atlyginti padarytą žalą ir išmoka tik simbolines sumas.

#ŠIAULIAI#LIŪTIS#NUOSTOLIAI#SAVIVALDYBĖ#GYVENTOJAI