Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.ltŠaltinis: Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos inf.
Programoje – tarptautinį pripažinimą pelnę autoriai
Programoje numatoma daugiau nei 20 renginių, kuriuose dalyvaus 68 svečiai iš Lietuvos ir užsienio šalių: Belgijos, JAV, Latvijos, Šveicarijos, Ukrainos, Vokietijos. Kaip teigia programos sudarytoja Daiva Nakrošienė, festivalis tampa tarptautine platforma, sujungiančia tarpdisciplininius menus. „Siekiame tapti tarptautiniu kultūros festivaliu, tuo pačiu įvertinant ir savąją kultūrą, paveldą ir bendruomenės nuostatas. Norime, kad skirtingos meno formos atlieptų viena kitą ir užmegztumėme stipresnius ryšius su Lietuvos ir užsienio rašytojais”, – mintimis dalijosi Daiva Nakrošienė. Festivalio programoje numatomi susitikimai su tarptautinį pripažinimą pelniusiais rašytojais ir menininkais. Literatūros gurmanai turės išskirtinę galimybę susitikti su šveicarų bestselerio „Čia aš varatarius“ autoriumi Pedro Lenz ir minimalistinių romanų rašytoju iš Belgijos Jean-Phillippe Touissaint. Vaizduojamojo meno gerbėjai laukiami susitikime su JAV gyvenančiu litvakų dailininku Samueliu Baku. Dailininko kūryboje paliečiama Antrojo pasaulinio karo Vilniuje tema.
Nuo popkultūros iki pankroko
Festivalis prasidės rugsėjo 25 d. pokalbiu apie popkultūrą. Diskutuoti apie popkultūrą ir jos išliekamąją vertę mene kvies rašytojas Rimantas Kmita, Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkė Neringa Poškutė-Jukumienė, menininkė Jolita Vaitkutė, fotografas Tadas Kazakevičius ir žurnalistas Rytis Zemkauskas. Po diskusijos bus pristatyta dokumentinės ir portretinės fotografijos profesionalo Tado Kazakevičiaus paroda „Tai, ko nebebus“. Bibliotekos Baltojoje galerijoje ši paroda bus eksponuojama iki spalio 29 dienos. Iš Ukrainos atvyks ir reportažinės literatūros ypatumais festivalio metu dalinsis ukrainiečių reporterė Mariia Paplauskaitė, o latvių režisierius ir dramaturgas Lauris Gundaras pristatys Šekspyrą kitame amplua bei aptars XVII ir XXI a. teatro paraleles. Programoje numatomi ir keli tarptautinio žydų kultūros festivalio „Šalom visuos kraštuos“ renginiai – paskaita apie žydų virtuvę „Beigeliai ir įdaryta žuvis: žydų virtuvė ir kaip ją suvokia ne žydai“ ir atsiminimų rinkinio apie teatro kritikę Irena Veisaitę „Mūsų Irena“ pristatymas. Poezijos ir muzikos mylėtojų laukia išskirtinis renginys su Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu Rimvydu Stankevičiumi ir muzikantu, kompozitoriumi Olegu Ditkovskiu. Nepamiršti bus ir bibliniai kūriniai mene, apie juos kalbės profesorius Gintautas Mažeikis ir Lietuvos literatūros ir religijos sąveikos tyrinėtoja Dalia Jakaitė. Festivalio metu taip pat bus keliami klausimai apie Simono Dacho reikšmę Klaipėdai, remiantis vokiečių mokslininko Axelio E. Walterio monografija „Prūsijos Orfėjas. Simono Dacho savivoka ir kultūrinė recepcija”. Rugsėjo 30 d. festivalį vainikuos pankroko grupės „Arklio galia“ koncertas.
Festivalis plečia teritoriją
Jau ne pirmus metus festivalis vyksta ne tik Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje, bet ir partnerių erdvėse. Šie metai ne išimtis, nes Klaipėdos dramos teatre (Teatro g. 2) numatomas pokalbis apie Eimuntą Nekrošių ir Audronio Liugos dokumentinio filmo „Nutolinti horizontą“ peržiūra, džiazo klube „Kurpiai“ (Kurpių g. 1A) vyks Vladimiro Terasovo knygos „Būgnininko dienoraščiai“ pristatymas su V. Terasovo ir V. Ančerio muzikinėmis, improvizacijomis, kavos studijoje „Kavos architektai“ (H. Manto g. 25) laukia pusryčiai su šveicarų rašytoju Pedru Lenzu, o bare „Herkus Kantas“ (Naujoji uosto g. 3) roko grupės „Arklio galia“ uždarymo koncertas.
Tradicinė knygų mugė
Rugsėjo 29 ir 30 dienomis knygų mylėtojai kviečiami į tradicinę XI Klaipėdos knygų mugę. Jos metu klaipėdiečiai ir miesto svečiai galės įsigyti norimas knygas tiek iš mažųjų, tiek iš didžiųjų leidėjų. „Prieš vienuoliką metų prasidėjusi Klaipėdos knygų mugė išaugo ir tapo tarptautiniu kultūros festivaliu, suburiančiu rašytojus, menininkus ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio šalių. Nors festivalis kinta ir didesnis dėmėsys skiriamas kultūrinei programai, tačiau laikomės tradicijos ir kiekvienais metais kviečiame leidėjus visuomenei pristatyti savo leidyklos išleistus kūrinius. Kuriame šventę visiems literatūros mylėtojams“, – mintimis dalijosi Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorė dr. Laura Juchnevič.
Pirmą kartą festivalio istorijoje bus renkamas „Šauklys“
Organizatoriai kviečia visuomenę aktyviai dalintis festivalio „Inkultūracija“ akimirkomis – įrašus, nuotraukas, vaizdo įrašus socialinėse medijose žymint grotažymėmis – #inkulturacija arba #INKTR2023. Daugiausiai festivalį savo socialinėse medijose pažymėjusiam dalyviui bus įteiktas šviesaus atminimo Laimos Pačebutienės vardo apdovanojimas – klaipėdietės menininkės Daivos Ložytės sukurta skulptūrėlė. Festivalio akimirkomis gali dalintis tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Nugalėtojas bus skelbiamas spalio 10 dieną. Dėl prizo atsiėmimo asmeniškai susisieks festivalio organizatoriai.