PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Lapkričio 14 d. 07:00

Ligonių kasos: pagalbinio apvaisinimo būdu jau gimė tiek, kiek gyvena Dūkšto mieste

Vilnius

Pexels.com nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


106601

Pagalbinio apvaisinimo būdu Lietuvoje jau gimė daugiau kaip 780 naujagimių arba beveik tiek pat, kiek gyvena Dūkšto mieste, Ignalinos raj. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai primena, kad visa reikalinga pagalba negalinčioms vaikų susilaukti šeimoms – medikų procedūros ir vaistai – teikiami be papildomo mokesčio, t. y. kompensuojami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF).

Per pustrečių metų, t. y. nuo paslaugų kompensavimo pradžios, 455 šeimos susilaukė po vieną vaiką, 151 – dvynukų, aštuoniose šeimose gimė trynukai.

„Nuo kompensavimo pradžios vaikų negalinčioms susilaukti šeimoms suteikta ir iš PSDF apmokėta beveik 15 tūkst. įvairių pagalbinio apvaisinimo paslaugų. Jomis pasinaudojo kiek daugiau nei 4,5 tūkst. žmonių – beveik po lygiai moterų ir vyrų", – sako VLK Statistikos ir analizės skyriaus vyriausiasis specialistas Lukas Žilinskas.

Akušerio ginekologo konsultacijos, pagalbinio apvaisinimo procedūros, brangieji genetiniai tyrimai ir kitos pagalbinio apvaisinimo procedūrai pradėti skirtos paslaugos, reikalingi vaistai yra brangūs. Per minėtą laikotarpį iš PSDF įvairioms procedūroms ir vaistams kompensuoti skirta beveik 4,23 mln. eurų. Pavyzdžiui, didžiausia ligonių kasų apmokėta suma už įvairias suteiktas pagalbinio apvaisinimo procedūras siekė daugiau nei 17 tūkst. eurų. Tuo tarpu mažiausiai kainavusi kompensuojama paslauga suteikta vos už 38 eurus.

„Matome, kokias pinigų sumas pagalbinio apvaisinimo procedūroms, vaistams turėtų išleisti atžalų susilaukti pasiryžusios šeimos. Todėl džiaugiamės kiekviena sėkminga procedūra bei tuo, kad yra galimybė palengvinti finansinę naštą šeimoms, svajojančioms susilaukti mažylio", – sako VLK atstovas L. Žilinskas.

Kompensuojamas pagalbinio apvaisinimo paslaugas šeimoms, negalinčioms susilaukti vaikų, teikia ir valstybinės, ir privačios klinikos. Pastarosios Lietuvos gydymo įstaigos privalo turėti reikiamas licencijas ir sutartį su ligonių kasomis.

Šiuo metu kompensuojamas pagalbinio apvaisinimo paslaugas Lietuvoje teikia 8 įstaigos: VšĮ VUL Santaros klinikos, Lietuvos, JAV ir Izraelio UAB „Vaisingumo klinika", UAB „Jolsana", UAB „Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinika", UAB „Northway medicinos centrai", UAB „Vaisingumo centras", VšĮ Klaipėdos universitetinė ligoninė, LSMUL Kauno klinikos.