PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Vasario 21 d. 14:29

Ligoninių tinklo pertvarka: kiek esame toli nuo Amerikos?

Šiauliai

Joniškio ligoninė. Etaplius nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


205326

Sveikatos apsaugos ministerija žiniasklaidai pristatė ligoninių tinklo pertvarkos planą. Eksperimentinis modelis vykdomas Joniškio ligoninėje. Tačiau aiškėja, kad pagal naują modelį sutinka dirbti ne visi specialistai. Ministerija ir ligoninės direktorius aiškina, kad su pertvarka artėjama prie Amerikos, tačiau neišspręstų klausimų dar nemažai.

Pertvarko ligoninių tinklą

Portalas „Etaplius“ jau rašė apie SAM vykdomą ligoninių tinklo pertvarką ir jos eksperimentinį taikymą Joniškio ligoninėje. Pirmadienį, vasario 21 d. surengtoje nuotolinėje spaudos konferencijoje ministerijos atstovai ir Joniškio ligoninės direktorius Martynas Gedminas pristatė planuojamą pertvarką ir pasidalino gerąja patirtimi.

Direktorius pažymėjo, kad naujasis ligoninės veiklos modelis artimas JAV ir pradėjus taikyti naująją tvarką, paslaugų kokybė, pasak direktoriaus, pagerėjo.

Ministerijos atstovai kalbėjo apie tai, kad siekiama subalansuoti sveikatos priežiūros srautus, nuimant lengvesnius pacientus nuo didžiųjų, vadinamųjų klasterinių ligoninių (kokia Šiaulių regione yra Respublikinė Šiaulių ligoninė, – aut. pastaba) ir suteikiant paslaugas rajonų ligoninėse ar sveikatos centruose.

Pasitraukė gydytojai

Tačiau tokia pertvarka tenkina ne visus. Į portalo redakcijos žurnalistus dar prieš SAM spaudos konferenciją žinute kreipėsi savo tapatybės nenorėję viešinti Joniškio gyventojai, kurie atkreipė dėmesį, kad pradėta reforma tenkino ne visus specialistus – iš darbo beveik vienu kartu pasitraukė šeši patyrę reanimatologai.

„Per anksti daryti Joniškio ligoninėje Ameriką. Žmonės nerimauja, nes žino, kad priėmimo skyriuje dirba nepatyrę gydytojai ar rezidentai, o skyriuose – pensininkai, kurie, matomai, dar nori dirbti.

Šeši reanimatologai ligoninę paliko beveik vienu metu. Nei vienas nesutiko su pasiūlytomis geromis darbo sąlygomis. Į Joniškį iš Radviliškio grįžo tik vienas.

Didelėse klinikose sėkmingai dirba ir skubios pagalbos gydytojai. Gal kada taip bus ir Joniškyje, bet tik tada, kai įgaus patirties“, – rašė susirūpinę joniškiečiai.

„Jaunasis vadovas lygina nelyginamus dalykus. Kelios operacijos per mėnesį būdavo tik tada, kai Joniškyje sumažėjo operuojančių gydytojų ir operuodavo tik joniškiečius arba arčiau gyvenančius Pakruojo rajono gyventojus.

Dabar atvažiuoja gydytojai ir operuoja pacientus, kuriuos susirado konsultuodami Šiaulių regione. Gerai, jei tai atneša pelną ligoninei, bet tokia statistika klaidinga. Kad reanimacija buvo nepelninga, tai žinojo visi mąstantys, bet vis dėlto medicina yra ne vadyba ir ne ekonomika“, – teigė portalo skaitytojai.

„Mokam už darbą, ne už gulėjimą ant sofos“

Portalui „Etaplius“ spaudos konferencijos metu pasiteiravus apie esamą situaciją Joniškio ligoninėje ir kodėl naujasis modelis netenkino gerų specialistų, ligoninės direktorius M. Gedminas teigė, kad priežasčių dėl gydytojų pasitraukimo yra daug. Pasak jo, dalis šių specialistų dirbo skyrių vedėjais, bet pasitraukė, kai buvo pakeistos darbo apmokėjimo sąlygos.

„Yra daug istorijos, kodėl jie išėjo, bet pagrindinis dalykas, jų netenkino darbo apmokėjimo modelis, kai buvo mokama už darbą, bet ne už gulėjimą ant sofos.

Jeigu pažiūrėsite oficialią statistiką, ligonių kasų informaciją, mūsų dienos chirurgijos apimtys padidėjo dvylika kartų. Tai reiškia tūkstančiu dviem šimtais procentų.

Man visų pirma kaip skubiosios pagalbos medikui, kuris didžiausiu prioritetu laiko pacientų saugumą, bet ne draugų išlaikymą vedėjo pareigose, svarbu, kad pagerėjo paslaugų saugumas“, – į klausimą atsakė ligoninės direktorius, skubios pagalbos gydytojas M. Gedminas.

Jeigu ministerijos pritaikytas eksperimentinis modelis Joniškio ligoninėje pasiteisins, pagal šį modelį dirbs ir kitos šalies ligoninės, sveikatos priežiūros įstaigos.