Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
A. Rutkausko nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Pirmadienis Respublikinės Šiaulių ligoninės medikams prasidėjo intensyviai – nuo ankstyvo ryto Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių užplūdo paslydę ir dėl to įvairių traumų patyrę miestiečiai. Gydytojai vos spėja suktis gipsuodami lūžusias galūnes, kenčiantiems skausmą pacientams tenka laukti eilėje. Spustelėjus pirmajam stipresniam šalčiui jau sulaukta ir nušalimus patyrusių pacientų. Medikai baiminasi jų antplūdžio bei perspėja: alkoholis ir šaltis gali būti mirtina kombinacija.
Patyrus lūžį – mažiausiai poros mėnesių nedarbingumas
Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje pirmadienio rytą pilna žmonių. Jau prieš aštuntą valandą čia ėmė plūsti gatvėse paslydę, nugriuvę ir susižaloję miestiečiai. Tokių nelaimėlių per dieną sulaukta kelių dešimčių, daugiausiai – jaunų, darbingo amžiaus žmonių.
Traumatologė-ortopedė Jūratė Kučinskienė teigia, kad pagrindinės traumų priežastys – prastai nuvalytos gatvės ir pačių žmonių neatsargumas.
„Susiduriam su tuo, kad kai pasninga, pašąla – žmonės nebemoka vaikščioti. Aišku, kaltas ir skubėjimas, nežiūrėjimas, kur statome kojas, netinkama avalynė. Bet reikia pripažinti, kad šaligatviai tikrai neprižiūrėti ir prastai nuvalyti, šį rytą eidama į darbą pati vos negriuvau, tai jau ir pagalvojau, kad daug pacientų sulauksim“, – pasakoja medikė.
Dažniausiai krisdami žmonės patiria rankų lūžius ties riešais, čiurnų traumas, plyšta raiščiai, traumuojami kelių sąnariai. Itin ilgai ir sunkiai gydomų šlaunikaulio lūžių ar pavojingų galvos traumų krentant kol kas išvengta, tačiau gydytojai sako, kad per šaltąjį sezoną jų dar tikrai bus.
2.JPG
J. Kučinskienė įspėja, kad net ir ne itin pavojingi lūžiai gerokai apkartina žmogui gyvenimą ir atima darbingumą bent porai mėnesių. Sunkesniais atvejais žmogus gali būti nedarbingas ir gerokai ilgiau.
„Jeigu jau lūžis, tai mažiausiai porą mėnesių galite planuoti nedirbti. O jei trauma komplikuota, prireikia operacijos, tai ir visam pusmečiui galima suplanuoti „atostogas“, – teigia traumatologė-ortopedė.
3.JPG
Dažniausiai šušąla padauginę alkoholio
Paspirginus pirmajam šiais metais šaltukui, į medikus jau kreipėsi ir nušalimus patyrę pacientai. Tiesa, kol kas jų dar nedaug, bet sinoptikams šią savaitę prognozuojant žvarbius orus, jau laukiama nušalusių žmonių antplūdžio. Gydytojai neslepia, kad dažniausiai tai būna asocialūs ir alkoholio padauginę asmenys. Būtent alkoholis ir šaltis neretai tampa mirtina kombinacija, kasmet nusinešančia žmonių gyvybes. Alkoholis plečia kraujagysles, todėl žmogaus kūnas daugiau šilumos išspinduliuoja į aplinką, be to, neblaivus žmogus nesugeba objektyviai įvertinti ir pajusti, kad šąla. Todėl šiauliečių prašoma nelikti abejingais, pamačius gatvėje galimai neblaivų asmenį nepalikti jo likimo valiai ir iškviesti specialiąsias tarnybas.
Nušalimus patiria ir blaivūs žmonės. Dažniausiai taip nutinka dėl netinkamos aprangos. Medikai perspėja, kad kai už lango spaudžia didelis šaltis, reikia rengtis atitinkamai, vengti labai aptemptų rūbų, patariama drabužius sluoksniuoti. Ypač reikia saugoti galūnes, mat pėdos ir plaštakos šalčio yra pažeidžiamos bene dažniausiai. Rekomenduojama avėti pašiltintą avalynę, mūvėti kumštines pirštines. Nuo šalčio ypač reikia saugoti ir ausis, nosį.
4.JPG
Pasak medikų, žmonės neretai patys sau padaro meškos paslaugą, kai nušalusią galūnę bando šildyti merkdami į karštą vandenį. Jokiu būdu negalima taip elgtis, nes minkštiesiems audiniams padaroma neatitaisoma žala. Jei įtariate, kad nušalote, reikia leisti galūnei atšilti iš lėto ir tolygiai, kambario temperatūroje.
Nušalimas neretai būna labai klastingas, mat tikrosios jo pasėkmės išryškėti gali tik po kelių dienų ar net poros savaičių. Deja, kartais galūnė būna taip pažeidžiama, kad nelieka kitos išeities, išskyrus amputaciją.
„Jei trečio-ketvirto laipsnio nušalimai būna su nekroze, tuomet atsisveikinam su kojų, rankų pirštais ir neįgalumas visam gyvenimui. Kas nušalo, to jau nebeatstatysi“, – įspėja traumatologė-ortopedė J. Kučinskienė.