PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Spalio 9 d. 16:23

Ligoninės pacientams – multisensorinis kambarys

Šiauliai

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos darbuotojos drauge su Šiaulių moterų LIONS klubo narėmis aptarė projektą, kurio metu gydymo įstaigoje bus įrengtas multisensorinis kambarys, skirtas autizmo, specifinių mišrių raidos sutrikimų ir psichikos sutrikimų turintiems vaikams. Zitos KATKIENĖS nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


55726

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinika drauge su Šiaulių moterų LIONS klubu įgyvendina projektą „Multisensorinio kambario įrengimas vaikams, turintiems autizmą bei kitus specifinius mišrius raidos sutrikimus ir psichikos sutrikimų turintiems paaugliams“. Projekto dalyviai dalyvavo susitikime, kurio metu buvo aptartos šio kambario įrengimo galimybės, poreikis bei efektyvumas. Toks kambarys Šiauliuose bus pirmas. Per 38 tūkstančių vertės projekto dalį finansuoja pasaulinės LIONS organizacijos fondas Amerikoje, remia kiti klubai.

Tokio kambario dar neturėjo

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos direktoriaus pavaduotojai dr. Margaritai Valūnienei jau teko bendrauti su Šiaulių moterų LIONS klubo narėmis dėl šio projekto. Tuomet buvo sprendžiama, kokios pagalbos labiausiai reikia klinikos vaikams.

„Gavę pritarimą iš pasaulinio LIONS klubo, nusprendėme padėti Moters ir vaiko klinikai įrengti multisensorinį kambarį, kuris reikalingas autizmu sergantiems, specifinių mišrios raidos sutrikimų bei psichikos negalią turintiems vaikams nuo kūdikystės iki 18 metų“, - sakė LIONS klubo prezidentė Šarlota Kriaučiūnienė.

Medicinos statistika rodo, jog autizmo sutrikimų turinčių vaikų daugėja, tad ir pagalbos reikia daugiau. Viena jų – multisensorinis kambarys. Deja Šiaulių krašte tokio iki šiol nėra, nors daug kur Lietuvoje jau naudojamasi šių kambarių galimybėmis..

Anot Š. Kriaučiūnienės, šiame kambaryje taikomos metodikos stimuliuoja pojūčius, didina vaikų socializaciją, veikia per visas jusles: per kvapus, lytėjimą, klausą, tad jame esančios galimybės naudingos ir vaikams, ir tėveliams, ir medicinos darbuotojams.

Per 38 tūkst. eurų vertės projektas bus įgyvendinamas gavus pritarimą ir finansinę pagalbą iš tarptautinio LIONS fondo, iš kurio gaunama 51 proc. reikalingos sumos. Likusius 18 tūkstančių eurų tikimasi surinkti iš kitų Šiaulių apskrityje esančių LIONS klubų bei rėmėjų.

Sensorinė integracija – žingsnis pirmyn

Respublikinės Šiaulių ligoninės Ankstyvosios reabilitacijos tarnybos logoterapeutė Erika Orlienė teigė, jog elgesio sutrikimų turintiems vaikams sensorinių priemonių naudojimas ar sensorinė integracija labai dažnai būtų naudojama.

Autizmo spektro sutrikimas - ne medicinos diagnozė, tai – elgesio sutrikimo diagnozė, tai visos nervų sistemos išsiderinimas. Vieniems vaikams yra nustatomas labai didelis jautrumas kvapams, garsams, aplinkos dirgikliams, kitiems – labai mažas. Stresosensorinės informacijos gali sukelti stresą, nerimą net fizinį skausmą, dėl ko šiems vaikams ir kyla elgesio sutrikimai. Pasak specialistės, sensorinė integracija padeda sumažinti kai kuriuos stimulus. Pavyzdžiui, sensorinės veiklos stiprina nervų sistemą, sensorinė aplinka ar potyriai leidžia vaikui labiau kontroliuoti savo elgesį.

Gydymo įstaigoje sensorinė reabilitacija, taikoma sensoriniame kambaryje, būtų derinama su kitų reabilitacijų, metodų ir padės užmegzti komunikaciją, susidraugauti su pacientu. Sensorinė aplinka labai svarbi, nes padeda vaiko vystymuisi ir mokymuisi, nervų sistemai stiprinti.

Sensorinis kambarys – savo jėgomis

Projekto „Multisensorinio kambario įrengimas vaikams, turintiems autizmą bei kitus specifinius mišrius raidos sutrikimus ir psichikos sutrikimų turintiems paaugliams“ aptarime dalyvavo ir aštuonerių metukų vaiką, sergantį autizmu, auginanti Irma Jonauskienė. Moteris su sūnumi jau įsitikino multisensorinio kambario nauda.

„Mums jau teko lankytis multisensoriniame kambaryje: dideliame, erdviame, kuriame įrengtos visos priemonės. Mums ten labai patinka“, - sakė Irma.

Šį kambarį, esantį kitame mieste, teko lankyti kasdien dvi savaites. Rezultatai akivaizdūs, nes vaikas nusiramina, jam atsiranda motyvacija, atsiskleidžia galimybės.

Specialiojo ugdymo centro direktorė Eglė Jankauskienė teigia, kad jos vadovaujamoje ugdymo įstaigoje, kurioje yra 150 ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų, yra apie 40 ugdytinių, kuriems diagnozuotas autizmo sindromas. Anot pedagogės, kiekvienas vaikas yra skirtingas, tad specialistams tenka prieiti prie kiekvieno atskirai. Vaikams teikiamos logoterapeuto, keneziterapeuto paslaugos. Nors ir nėra multisensorinio kambario, tačiau jis kuriamas savo jėgomis – yra šviečiančios lempos, išmaniosios grindys, yra sėdmaišių, kuriuose vaikai relaksuoja.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos direktoriaus pavaduotoja dr. Margarita Valūnienė pradžiugino susirinkusiuosius žinia, kad multisensoriniam kambariui rengti yra skirtas 18 kvadratinių metrų kambarys. „Vieta parinkta rami, žiūrėta, kad galėtų ateiti pacientai iš Vaikų ir paauglių psichiatrijos skyriaus, iš Ankstyvosios reabilitacijos tarnybos. Ligoninė pasirūpins patalpų garso izoliacija, specialia elektros instaliacija‘, - teigė gydymo įstaigos vadovė.

Ligoninės darbuotojai, dirbsiantys šiame kambaryje, galės dalyvauti mokymuose, kur įgis metodinių žinių, kaip dirbti su sensorinėmis priemonėmis. Mokymais taip pat pasirūpins LIONS klubas.

Zita KATKIENĖ

Respublikinės Šiaulių ligoninės

viešųjų ryšių specialistė

www.siauliuligonine.lt