Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Norėdami įgyti teisę vairuoti, kiekvienas privalome išlaikyti ne tik vairavimo kursus, bet ir pirmosios pagalbos testą, kurio galiojimas – neterminuotas. Galiojančius vairuotojo pažymėjimus turinčių asmenų 2022 m. sausio mėnesį Lietuvoje buvo užregistruota daugiau nei 1,5 mln. – toks skaičius gyventojų turėtų mokėti suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiam.
O kiek Lietuvos gyventojų apskritai nutikus nelaimei iš tiesų gebėtų suteikti pirmąją pagalbą?
Pirmosios pagalbos įgūdžiai – tik teoriniai
Visi apsaugininkai Lietuvoje yra apmokyti suteikti pagalbą sužeistiems žmonėms. Tačiau praėjusių metų rudenį Kauno prekybos centre sąmonę praradusią moterį išgelbėjo pro šalį ėjusi studentė, o ne parduotuvės apsauginis. Mergina vėliau teigė, kad jis ir šalia klūpėjęs vaikinas, neapčiuopę senjorės pulso ir kvėpavimo, net nepuolė daryti krūtinės įspaudimų.
Tai ne pirmas ir ne paskutinis kartas, kuomet aplinkiniai nesiryžo ar nemokėjo suteikti pirmosios pagalbos. Pagal „Lietuvos draudimo“ 2018 m. atliktą tyrimą, 44% šalies gyventojų negalėtų padėti kitam užspringus, 48% nemoka dirbtinio kvėpavimo veiksmų, o net 59% žmonių nepultų pagelbėti dėl baimės pakenkti situacijai.
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus pirmosios pagalbos mokymų instruktorė Emilija Kasparienė teigia, kad į organizuojamus mokymus ateina asmenų, kurie dalinai turi teorinių žinių, tačiau retai yra susipažinę su pirmosios pagalbos teikimu praktiškai. Dalis mokymų dalyvių yra įgiję pirminę informaciją darbovietėse, ugdymosi įstaigose, tačiau šių žinių neatnaujina, kiti – yra susidūrę su pirmosios pagalbos žinių ir įgūdžių pareikalavusiu įvykiu, bet stokojo žinių, kaip taisyklingai suteikti pirmąją pagalbą. Mokymų metų neretai sutinkama asmenų, kurie su žiniomis ir praktika apie pirmąją pagalbą susiduria pirmą kartą.
LRK siūlo pirmosios pagalbos mokymus įmonėms
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus siūlomų pirmosios pagalbos mokymų misija yra išmokyti kuo daugiau žmonių išgelbėti kitų gyvybę. Kursai parengti pagal Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus Federacijos ir Europos gaivinimo tarybos rekomendacijas ir adaptuoti tiek jauniems, tiek vyresniems žmonėms. Didžioji dalis organizuojamų mokymų, net apie 70%, yra skirti praktikai, o kadangi mokymai vyksta mažose grupelėse – dalyviai gali dar geriau įsisavinti informaciją.
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus pirmosios pagalbos programos vadovas Ramūnas Alenčikas teigia, kad kursai yra naudingi visoms įmonėms bei organizacijoms: „Įgyti pirmosios pagalbos įgūdžiai užtikrina mažesnį nedarbingumą, kuris gali būti susijęs su nelaimingais nutikimais darbe ir namuose. Be to, įmonė, besirūpinanti savo darbuotojų saugumu, visada vertinama palankiau ir pačių darbuotojų, ir visuomenės“. R. Alenčikas taip pat priduria, kad baigus mokymus išduodamas Raudonojo Kryžiaus pirmosios pagalbos įgūdžių pažymėjimas, galiojantis visame pasaulyje.
Padėti nori, bet bijo
Įdomu tai, kad apklausos rodo lietuvių norą padėti kitiems ištikus nelaimei, bet yra pastebimas psichologinis nepasiruošimas teikti pirmąją pagalbą – negebėjimas reaguoti į stresines situacijas, suvaldyti baimę ar bent jau paskatinti veikti aplinkinius. Instruktorė E. Kasparienė ragina nuolatos domėtis pirmosios pagalbos teikimo principų atnaujinimu, neužmiršti įgytų įgūdžių, kad nelaimės atveju sumažėtų pasimetimo ir nežinios rizika.
„Tačiau net nesant užtikrintam savo žiniomis – pagalbą suteikti tikrai įmanoma. Įvertinus ar aplinka saugi ir įsitikinus, kad situacija reikalauja pagalbą suteikti čia ir dabar, reikia skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112 ir pranešus apie įvykį palaikyti ryšį su darbuotoju. Dispečerė jums nurodys, kokių veiksmų paeiliui turėtumėte imtis; darbuotojai yra apmokyti informaciją perduoti ramiai ir efektyviai, nuraminti žmogų stresinėje būsenoje.“
Lietuvos Raudonajame Kryžiuje organizuojant pirmosios pagalbos mokymus būtent to ir siekiama: kad kiekvienas žmogus jaustųsi užtikrintas savo gebėjimais bei galėtų efektyviai pagelbėti tiek vaikui, tiek suaugusiam nukentėjusiajam. Visuotiniai praktiniai pirmosios pagalbos mokymai garantuoja didesnį aplinkinių saugumą ir didesnį šansą išgelbėti gyvybę.