PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Gruodžio 3 d. 12:08

Lietuvos ambasadorius Sakartvele: keletas valstybių ketina pasekti Baltijos šalių pavyzdžiu dėl nacionalinių sankcijų

Lietuva

Gitanas Nausėda ir Darius Vitkauskas. LR ambasados Sakartvele nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA.LT


332232

Lietuvos ambasadoriaus Sakartvele Dariaus Vitkausko žiniomis, keletas Vakarų valstybių ketina sekti Baltijos šalių pavyzdžiu ir įvesti nacionalines sankcijas daliai aukšto rango Tbilisio politikų ir pareigūnų.

„Tai pavyzdžio rodymas, kuriuo turėtų ir galėtų eiti kitos šalys. Žinau, kad bent kelios šalys irgi svarsto tokį panašų sprendimą priimti“, – antradienį vykusioje Rytų Europos studijų centro (RESC) diskusijoje kalbėjo D. Vitkauskas.

Anot diplomato, draudimo atvykti į Baltijos šalis įvedimas „Sakartvelo svajonės“ įkūrėjui, milijardieriui, buvusiam premjerui Bidzinai Ivanišviliui protestuojančiai pilietinei visuomenei tampa tam tikru „nebaudžiamumo simboliu“. D. Vitkausko teigimu, tai Tbilisio gatvėse protestuojantiems kartvelams yra svarbus signalas.

Dėl žmogaus teisių pažeidimų, brutaliai malšinant protestus Tbilisyje, Lietuva bei Baltijos kaimynės Latvija ir Estija pirmadienį pritaikė ribojamąsias priemones 11 Sakartvelo politikų bei pareigūnų. Jiems penkerius metus draudžiama atvykti į Baltijos šalis.

Tarp sankcionuotų asmenų – buvęs Sakartvelo ministras pirmininkas B. Ivanišvilis, vidaus reikalų ministras Vakhtangas Gomelauris, viceministrai, specialiųjų pajėgų vadai ir pan.

Įtampa šalyje auga

Tbilisyje dirbančio ambasadoriaus teigimu, penktą parą besitęsiantys protestai rodo, jog šalyje įtampa auga, girdima informacijos ir apie daromą spaudimą įvairių Sakartvelo institucijų darbuotojams, tarnautojams bei diplomatams.

„Valstybinėse institucijose girdime, kad vyksta „profilaktiniai“ pokalbiai su darbuotojais, siekiant užsitikrinti darbuotojų lojalumą valdžiai. Tuos, kurie pasirašė peticijas prieš vyriausybės sprendimą dėl eurointegracijos stabdymo, bandoma atleisti, prisidengiant reorganizaciniais tikslais. Kai kuriose institucijose, girdime, vadovai pavaldiniams siunčia žinutes, kad nuo šiol eurointegracijos kryptimi bus dirbama dar daugiau ir stipriau – bet su sąlyga, kad darbuotojai turi likti lojalūs valdžiai“, – pasakojo D. Vitkauskas.

Be to, jo žiniomis, iš pareigų pasitraukė dar viena Sakartvelo diplomatė – ambasadorė Čekijoje.

„Dabar, berods, turime penkis ar šešis ambasadorius, kurie atsistatydino, nesutikdami su Vyriausybės politika, su lapkričio 28 dienos sprendimu. Turime, tikriausiai, jau virš 240 (...) diplomatų, pasirašiusių tą peticiją“, – tęsė jis.

Ambasadorius akcentavo, jog esminė protestų varomoji jėga yra Sakartvelo piliečiai. Nors, pasak D. Vitkausko, prezidentė Salomė Zurabišvili bendrauja su politinėmis partijomis, demonstracijas ir protestus rengia aktyvistai, ne politikai.

„Stebėsime situaciją, žiūrėsime, kaip čia toliau vystysis situacija pačioje šalyje, kiek bus stiprūs ir nuoseklūs savo reikalavimuose protestuotojai, demonstrantai, kaip pavyks suformuluoti tas žinutes ir tuos tikslus, kurių yra siekiama. Kaip sakiau, protestus valdo pati bendruomenė, sociumas bendrąja prasme. Bet politinės partijos tame kol kas bent jau turi mažai įtakos. Ar šitas judėjimas irgi išryškins kažkokius naujus lyderius – dar reikia pažiūrėti. Situacija vystosi labai dinamiškai“, – teigė D. Vitkauskas.

„Lūžio taško mes dar nepasiekėme su situacijos pasikeitimu – politinio, teisinio pasikeitimo prasme. Lūžio taškas dar galėtų įvykti keleto savaičių bėgyje ar ilgesniame laikotarpyje. Bet viskas priklauso nuo žmonių valios ir, tame tarpe, kaip ir kiek bus masiniai protestai“, – apibendrino jis.

Kaip skelbta anksčiau, partijai „Sakartvelo svajonė“ atstovaujantis šalies premjeras Iraklis Kobachidzė šią savaitę pranešė, kad Sakartvelas iki 2028 metų pabaigos nesiderės dėl narystės ES.

Po šio sprendimo Sakartvele pasipylė protestų banga. Į gatves išėję kartvelai tramdomi guminėmis kulkomis, ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis. Policija suėmė šimtus protestuotojų.