Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Teismo nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: ELTA
Jų veikla bus perkeliama atitinkamai į Plungės, Mažeikių, Alytaus, Joniškio, Biržų rūmus, skelbia Nacionalinė teismų administracija.
„Įvertinus uždaromuose teismo rūmuose nagrinėjamų bylų kiekius, teisėjų darbo krūvį, teismo rūmų išlaikymo kaštus, buvo priimti sprendimai dėl šių rūmų veiklos perkėlimo į artimiausius kitus rūmus“, – rašoma Nacionalinės teismų administracijos pranešime.
Šie teismo rūmai jau anksčiau neveikė kaip atskiras juridinis vienetas, jie buvo apylinkės teismų padaliniai. Uždaromų rūmų kai kurie teisėjai ir darbuotojai išėjo į pensiją ar buvo perkelti į kitą darbo vietą.
Skaičiuojama, kad atsisakius uždaromų teismo rūmų infrastruktūros išlaikymo, kasmet bus sutaupoma daugiau kaip 93 tūkst. eurų.
Gyventojams primenama, kad Lietuvos teismai teikia viešąsias elektronines paslaugas – dalį teismo paslaugų galima gauti neatvykstant į teismo pastatą. Platformoje e.teismas.lt galima formuoti ir teikti teismui dokumentus, susipažinti su bylos medžiaga, mokėti žyminį mokestį, bylinėjimosi išlaidas, peržiūrėti teismo procesines bylas, gauti informaciją apie teismų sprendimus ir atlikti kitus veiksmus.
Pasak Teismų administracijos, reforma siekiama, kad gyventojai gautų kokybišką paslaugą – bylas nagrinėtų aukštesnės kvalifikacijos teisėjas, turintis specializaciją.
Taip pat gyventojams primenama apie teisės aktuose numatytą galimybę dalyvauti posėdžiuose nuotoliniu būdu.
Teisėjų tarybos pirmininkės Sigitos Rudėnaitės nuomone, šie apylinkių teismų veiklos teritorijų ir rūmų uždarymo pokyčiai – vienas iš žingsnių, siekiant spręsti apylinkių teismų veiklos problemas.
„Siekiama kompleksiškai spręsti tolygesnio teisėjų darbo krūvio problemas, sudaryti prielaidas teisėjų specializacijai, kad žmonėms būtų garantuotas vienodos kokybės ir greičio teisingumas tiek didžiuosiuose miestuose, tiek regionuose, o teisėjams, gaunantiems vienodą atlyginimą – vienodos darbo sąlygos visoje Lietuvoje, efektyviai valdyti teismų sistemos resursus,“ – teigia S. Rudėnaitė.
Ruošiantis apylinkių teismų veiklos pokyčiams, buvo atlikti šių teismų struktūros pakeitimai, darbuotojų ir valstybės tarnautojų perkėlimas, atnaujintos informacinės sistemos, taip pat pradėtos uždaromų teismo rūmų pastatų perdavimo Turto bankui procedūros.
Reformą sutinka ramiai
Alytaus apylinkės teismo pirmininkė Irmutė Kliučinskienė anksčiau BNS yra sakiusi, kad teismo padalinio Lazdijuose uždarymą darbuotojai sutinka ramiai ir tam teismas nesipriešina.
Ji teigė, kad dėl kelių žmonių laikyti šiuos pastatus yra „neracionalu ir neprotinga“, o šiuo metu tai – „didelė našta ant visų mūsų ir valstybės pečių“.
Teismo pirmininkė pateikė pavyzdį, jog Lazdijų teismo rūmus su dviem teisėjais praėjusiais metais išlaikyti kainavo 29,3 tūkst. eurų, tuo metu Alytaus teismo rūmus su 13 teisėjų – 34,2 tūkst. eurų.
„Nuo 2018 metų sprendžiame Lazdijų teismo problemą, visi tą supranta, visi sakome: išvaduokit mus iš šito didelio pastato“, – teigė Alytaus apylinkės teismo vadovė.
Tokį darbuotojų prašymą Teisėjų tarybos vizito metu girdėjusi patvirtina ir Teisėjų tarybos pirmininko pavaduotoja Egidija Tamošiūnienė.
„Dabar akivaizdu, kad lieka vienas teisėjas, 2,3 tūkst. kvadratų gal šiek tiek daugoka. Mes patys save darome tos situacijos įkaitais“, – per Teisėjų tarybos posėdį yra sakiusi Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja.
Tuo metu uždaromo Pasvalio teismo pastatas stovi ant fiziniam asmeniui priklausančios žemės. Panevėžio apylinkės teismo duomenimis, nuo 2018 metų už žemės nuomą savininkui mokama po 4,5 tūkst. eurų. Šiame teisme dirbo dvi teisėjos.
Administracinių teismų reforma
Nuo sausio 1 dienos visos administracinės bylos pirmąja instancija bus nagrinėjamos vieno teismo – Regionų administracinio teismo, kurio teritorinis teismingumas apima visą Lietuvos teritoriją.
Regionų administracinį teismą sudarys penkeri teismo rūmai: Vilniaus rūmai, Kauno rūmai, Klaipėdos rūmai, Šiaulių rūmai ir Panevėžio rūmai.
Regionų apygardos administracinis teismas reorganizuojamas prijungimo būdu – šis teismas prijungiamas prie Vilniaus apygardos administracinio teismo. Vilniaus apygardos administracinis teismas bus pervadintas į Regionų administracinį teismą.
Pažymima, kad bylą galima inicijuoti per minėtą platformą e.teismas.lt arba pateikiant dokumentus bet kuriuose Regionų administracinio teismo rūmuose, pati byla gali būti nagrinėjama nuotoliniu būdu tiek iš asmens pasirinktos vietos, tiek iš pasirinktų teismo rūmų.
Tikimasi, kad reforma padidins bylų skirstymo skaidrumą – jos bus skirstomos centralizuotai pasirenkant iš didesnio teisėjų skaičiaus – taip pat nagrinėjimo operatyvumą, suvienodins teisėjų ir teismų darbuotojų darbo krūvį bei sąlygas – teisėjai turės galimybę specializuotis nagrinėti tam tikrų kategorijų bylas.
Po reformos Lietuvoje veiks 21 teismas, juose dirbs apie 700 teisėjų.
Šalyje veikia 12 apylinkių teismų, penki apygardų teismai, Lietuvos apeliacinis teismas, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, Regionų administracinis teismas ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.
2022 metais Lietuvos teismuose buvo išnagrinėtos 191 tūkst. 729 bylos, daugiau nei 148 tūkst. iš j bylų buvo civilinės, jos susijusios su šeimos santykiais, skolomis ir t.t.
Lietuvoje teismų reforma, juos stambinant, vykdoma jau ne vienerius metus.
Pavyzdžiui, nuo 2018 metų vietoj 49 apylinkių teismų liko 12 apylinkės teismų: Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Plungės, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos ir Vilniaus regiono apylinkės teismai su 4–5 padaliniais (teismo rūmais).
Nacionalinės teismų administracijos nuotr.