Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Andy Khawaja © Alfa.lt
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Rugsėjo pradžioje Lietuvoje teisėsaugos sulaikytas JAV milijardierius Ahmadas Andy Khawaja šiuo metu turėtų būti už grotų, tačiau džiaugiasi laisve – nors teismas leido vyrą laikyti suimtą iki lapkričio 3 d., milijonierius buvo paleistas į laisvę anksčiau laiko už užstatą.
Kokiomis aplinkybėmis ir kieno sprendimu JAV milijardierius buvo paleistas į laisvę už užstatą, susijusios institucijos kol kas nekomentuoja. Tuo tarpu A. Khawają teisme ginantis advokatas Laimonas Judickas Alfa.lt patvirtino, kad jo klientas buvo paleistas anksčiau laiko, tačiau nesutiko atskleisti, nei kada A. Khawaja buvo paleistas, nei kokio dydžio užstatą teko sumokėti, nei priežasčių, dėl kurių buvo priimtas toks ypač retas sprendimas – sutikti paleisti suimtąjį anksčiau laiko. „Daugiau komentarų nebus. Prašau gerbti privatų asmens gyvenimą“, – paklaustas apie A. Khawajos paleidimo į laisvę aplinkybes sakė L. Judickas.
Lietuvos teisėsauga JAV milijardierių sulaikė rugsėjo 3 d. Už savo laisvę A. Khawaja į depozitinę sąskaitą buvo pervedęs 770 tūkst. eurų, kaip galimą užstatą, tačiau pastaroji pinigų suma nebuvo pakankamas motyvas skirti švelnesnę kardomąją priemonę – teismas leido A. Khawają suimti dviejų mėnesių laikotarpiui.
„Lietuvos istorijoje tai yra pirmas tokio dydžio užstatas, 770 tūkst. eurų buvo pervesta į Generalinės prokuratūros depozitinę sąskaitą prieš pirmą posėdį“, – anksčiau portalui yra sakęs advokatas L. Juickas.
Amerikietis buvo sulaikytas Lietuvos teisėsaugai sulaukus JAV Teisingumo departamento prašymo. Jungtinėse Valstijose įtariama, kad A. Khawaja buvusios kandidatės JAV prezidento rinkimuose Hillary Clinton rinkimų kampanijai neteisėtai pervedė 3,5 mln. JAV dolerių. Tačiau tiek pats verslininkas, tiek jo advokatas teisme pateikė versiją, kad ši byla tėra politinės technologijos, kuriomis dabartinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas naudojasi perrinkimo kampanijai.
Po rezonansinio suėmimo paaiškėjo, kad A. Khawaja šiuo metu turi glaudžių ryšių su Lietuva – milijardierius yra vedęs lietuvę, su ja augina vaiką, taip pat turi nekilnojamojo turto Vilniaus centre.
Nei proporcinga, nei teisinga
Pasak JAV milijardieriaus atstovų, advokatų kontoros TRINITI (dabar – TRINITIJUREX), A. Khawajos suėmimo, kaip kardomosios priemonės, taikymas kelia daug abejonių ir yra neproporcingas.
A. Khawajai atstovaujančios advokatų kontoros TRINITI vadovaujanti partnerė, advokatė Vilija Viešūnaitė žiniasklaidai anksčiau pateiktame pranešime nurodė, kad suėmimas gali būti skiriamas tik tais atvejais, kai švelnesnėmis kardomosiomis priemonėmis negalima pasiekti kardomosios priemonės tikslų.
Pasak V. Viešūnaitės, praeityje A. Khawaja niekada nebuvo baustas už jokį teisės pažeidimą, todėl šiuo atveju nėra jokio pagrindo suėmimu užkirsti kelią naujoms nusikalstamoms veikoms. Taip pat, pasak advokatės, A. Khawaja turi leidimą gyventi Lietuvoje, jo žmona ir nepilnametis sūnus yra Lietuvos Respublikos piliečiai. A. Khawaja Lietuvoje turi nekilnojamojo turto, kur iki sulaikymo daug metų reguliariai reziduodavo. Teismų praktikoje šios aplinkybės įprastai leidžia taikyti švelnesnę nei suėmimas kardomąją priemonę.
A. Khawaja yra siejamas su praėjusių JAV prezidento rinkimų kampanijų finansavimu. JAV teisėsaugos jis yra kaltinamas H. Clinton rinkimų kampanijos neteisėtu finansavimu. Jis užsienio žiniasklaidai šių metų pradžioje yra teigęs, jog yra persekiojamas, nes žino schemą, kaip Saudo Arabijos ir Jungtinių Arabų Emyratų vadovai finansavo dabartinio JAV prezidento rinkimų kampaniją.
Tačiau anksčiau išplatintame TRINITI pranešime buvo teigiama, kad byla turi politinę potekstę: „Tai, kad mūsų ginamasis yra puikiai pažįstamas su JAV politikos elitu, o visa šita istorija prasidėjo likus mažiau nei metams prieš šių metų lapkričio mėnesį vyksiančius JAV prezidento rinkimus ir kelia klausimą dėl politinės šios bylos potekstės. Areštas Lietuvoje buvo įvykdytas likus tik dviem mėnesiams iki rinkimų, o kardomoji priemonė skirta būtent tokiam pačiam terminui. Tad neatmestina, kad visa tai turėjo įtakos kitokiam, nei įprasta praktikoje, sprendimui dėl kardomosios priemonės ir pažeidė mūsų kliento teises.“
alfalt-logo-skaidrus.png