PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Gruodžio 20 d. 10:35

Lietuviai pilietiški be sukrėtimų – šimtmečio branda ar dar jaunystė?

Vilnius

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


65353

Prieš metus atliktas tyrimas „Pilietinio pasipriešinimo galimybės ir prielaidos Lietuvoje“ parodė, jog net 88 proc. žmonių pilietinį pasipriešinimą laiko pareiga, tačiau pasiryžę asmeniškai tai įgyvendinti – tik 22 proc. Visgi, pilietiškiausių jaunimo iniciatyvų apdovanojimai „Tėvyne mūsų“ sulaukia įkvepiančių, susitelkimą be sukrėtimų liudijančių paraiškų, pristatančių įvairias pilietines jaunų žmonių iniciatyvas. Didelė dalis konkurse dalyvaujančių jaunuolių įkvėpimo semiasi iš vienos didžiausių savanoriškų organizacijų šalyje – Šaulių sąjungos, kuri, tiek dabar, tiek prieš šimtmetį, daug dėmesio skiria ne tik savo narių kariniam parengimui, bet ir pilietiškumui plačiąja prasme: švietimui, pagarbai ir pagalbai kitam.

Pilietiški visą šimtmetį

Šaulių sąjunga – viena pirmųjų ir viena didžiausių savanorių organizacijų, susikūrusi tarpukariu. Pasak Šaulių sąjungos Centro valdybos nario dr. Mindaugo Nefo, pilietiškumas šauliams vienodai svarbus išliko visą šimtmetį ir tai – visiškai ne atsitiktinumas.

„Pirminis Šaulių sąjungos tikslas buvo Lietuvos nepriklausomybės saugojimas, tad, kiek gyvuoja mūsų nepriklausomybė, tiek turime ir Šaulių sąjungą kaip vieną svarbiausių pilietinės visuomenės apraiškų“, – sako M. Nefas.

Anot dr. M. Nefo, labai svarbu pabrėžti, kad Šaulių sąjunga išliko gyvybinga nepaisant ir besikeičiančių istorinių aplinkybių. Tarpukariu šiai organizacijai priklausė net 70 000 narių, dabar – apie 11 000.

„Šaulių sąjungos gyvavimo pradžioje buvo du etapai: nuo 1919 iki 1926 metų, kai su atkurta valstybe atgimė ir pilietiškumas. Vėliau, nuo 1926 m. prasidėjo autokratija: jeigu tavo viršininkas įstojo į Šaulių sąjungą, tai ir tu turėjai stoti. Dabartinė Šaulių organizacija paremta savanorišku pagrindu. Tai – absoliutus pilietiškumas. Nariai viską daro savo lėšomis, o jų pilietiškumas ir atsidavimas patikrinamas pilietinėmis sąlygomis“, – komentuoja sąjungos valdybos narys.

Susitelkimas be sukrėtimų

Pilietinių jaunimo iniciatyvų konkurso „Tėvyne mūsų“ dalyvių anketų gausa sufleruoja, kad pilietiškumas lietuviams aktualus ir ramiu – nepriklausomybės laikotarpiu. Sulaukiama įvairių savanoriškų iniciatyvų, kuriančių teigiamą pokytį visuomenėje ir skatinančių jaunus žmones susitelkti imtis iniciatyvų.

Konkursas įsibėgėja – jauni žmonės vis dar gali teikti savo įgyvendintas idėjas ir iniciatyvas bei dalyvauti pilietiškumo apdovanojimuose.

Palaikyti jaunimą, ugdyti pilietinę brandą bei paskatinti dalyvauti Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis finansuojamame konkurse „Tėvyne mūsų“, galima tinklalapyje www.tevynemusu.lt.

Reklama